Ana SayfaANALİZ-Sabah Stratejisi(Ziraat Yatırım) [FNC-NEWS]----

ANALİZ-Sabah Stratejisi(Ziraat Yatırım) [FNC-NEWS]

28 Aralık 2021 - 08:59 borsagundem.com


Dün ABD borsaları günü pozitif bölgede kapatırken, %1,4 oranında yükseliş kaydeden S&P500 endeksi rekor seviyede günü tamamladı. ABD'deki pozitif kapanışın ardından bu sabah Çin ve Hong Kong hariç Asya borsaları da yükselişte. ABD vadelileri ise yatay. Omikron varyantının yarattığı etki şimdilik havacılık sektörü ile sınırlı kalırken, tatil modundaki borsalar yılsonunu olumlu kapatma havasında. Pariteler ve tahvil piyasası ise sakin. Geçen haftaki sert satışın ardından toparlanmaya çalışan BIST100 endeksi de yurtdışı piyasalara paralel güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Mevcut kur görünümü hem sanayi hem de banka hisselerini destekleyebilecek seviyede. Bu kapsamda, endekste gün içerisinde de yükseliş eğilimi korunabilir. Dün endeks %0,31 oranında prim yaparken, bankacılık (XBANK) ve sanayi endeksi (XUSIN) sırasıyla %1,41 ve %1,33 oranında yükseliş kaydetti.
     MAKROEKONOMİ
   Aralık ayında üretime ilişkin öncü göstergeler düşerken, kapasite kullanım oranı ise arttı. İlgili anket göstergeleri ayın ilk iki haftasını kapsamakta olup, son günlerde kurda yaşanan düşüşün güven endekslerine ve kapasite kullanım oranına olası yansımasını ocak ayı raporunda daha net görebileceğiz. Sektörel güven endeksleri, reel kesim güven endeksi ve tüketici güven endeksinin belirli alt endeksleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin düşüşünü sürdüğünü hesaplamaktayız. Aralık ayında 99,3'ten 97,6'ya gerileyerek eşik seviyenin altında kalmaya devam etti.
Yılın son çeyreğine ilişkin öncü göstergeler ekonomik aktivitede kısmi yavaşlamaya işaret etmekte fakat son çeyrekteki güçlü dış talebin ve öne çekilen iç talebin de katkısıyla yılın çift haneli büyüme ile kapatılması mümkün gözükmekte.
               Kaynak: TÜİK, TCMB.
Aralıkta aylık %3,9 düşüşle inşaat sektörü endeksi en çok düşüş gösteren güven endeksi oldu. Onu %1,7 düşüşle reel kesim güven endeksi izliyor. Hizmet sektörü güven endeksinde  ve perakende ticaret güven endekslerinde ise göreceli kısmi düşüş görülmekte. Geçen hafta açıklanan tüketici güven endeksi ise 68,9 ile tarihsel ortalamasının belirgin altında kalmaya devam etti.
Arındırılmış kapasite kullanım oranı, aylık %1 artışla %78,4 seviyesine yükseldi ve tarihsel ortalamasının belirgin üzerinde seyretmeye devam etti. Kapasite kullanım oranlarının alt kalemlerinin seyrine baktığımızda, dayanıklı mallarda sınırlı azalış, dayanıksız tüketim mallarında ve ihracatın göstergesi niteliğinde "ara mallarda" artış var ve yatırım mallarında belirgin aylık artış var. Sektörel olarak da tütün ürünlerinde, deri ürünleri, kimyasal ürünler, mobilya ürünlerinde belirgin aylık artış var. Özellikle motorlu kara taşıtlardaki güçlü artış dikkat çekici.
Reel kesim güven endeksi ekonomik durumu yansıtan genel gidişat endeksindeki sert düşüşün etkisiyle %1,7 düştü. Gelecek 3 aya yönelik istihdam, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarı beklentilerinde ise artış var. Yatırımların göstergesi "sabit sermaye yatırım harcamalarında" ise sınırlı düşüş var ama tarihi yüksek seviyelere yakın dolayısıyla yatırımlara dair bir olumsuz sinyal yok. Mamul mal stoku endeksindeki artış ise devam etmekte, özellikle tedarik zincirindeki sıkıntılar ve emtia fiyatlarındaki artışlar faktör olmaya devam etmekte.
Önümüzdeki dönemde özellikle kurdaki oynaklığın sınırlanması sonucu güven endekslerinde de toparlanma görülebilir. Enflasyonist beklentilerin tüketici güveni endeksi üzerinde etkili olmaya devam etmesini ve döviz kurundaki durağanlaşmanın kısa vadede tüketici güvenine olumlu etki etmesini, artan ihracat hacminin, dolayısıyla sanayi üretimindeki artışın da reel kesim güven endeksi üzerinde olumlu etkide bulunmasını fakat küresel ölçekte artan enerji maliyetlerinin ve salgına yönelik belirsizliklerin kısa vadede üretime yönelik aşağı yönlü risk oluşturduğunu düşünmekteyiz.
Bugün veri takvimine bakıldığında, ABD'de TSİ 18'de aralık ayına ilişkin Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi verisi takip edilecek. Endeks, kasımda son 3 ayın en yüksek seviyesi olan 12'den 11'e hafif gerilemiş ancak pozitif bölgede seyrederek imalat sanayi faaliyetlerinde büyümenin devam ettiğine işaret etmişti. Endeksin aralıkta yatay seyretmesi bekleniyor. TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 24 Aralık haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 112 milyar USD'ye, net rezervin ise 9,7 milyar USD seviyesine gerilediğini öngörmekteyiz. ŞİRKET HABERLERİ 
Arçelik (ARCLK, Nötr): Hollanda'da yerleşik bağlı ortaklığı Grundig Multimedia B.V. ve Ardutch B.V. tarafından Arçelik A.Ş.'ye sırasıyla 19,2mn EUR ve 18mn EUR olmak üzere toplamda 37,2mn EUR tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir. Bu temettü 27.12.2021 itibariyle tahsil edilmiş olup, konsolide finansal tablolar üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Coca-Cola İçecek (CCOLA, Nötr): CCI dün, tamamına sahip olduğu iştiraki CCI International Holland BV ("CCI Hollanda") aracılığı ile LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan'ın ("CCBU") %42,88 hissesini 90mn USD karşılığında The Coca-Cola Company'den ("TCCC") satın almıştır. TCCC, hisse alım sözleşmesi ve hisse devir sözleşmesinin imzalanmasıyla CCBU'daki %42,88 hissesini CCI Hollanda'ya devretmiştir. Bu satın alma işlemi sonucunda, CCI, CCI Hollanda üzerinden, %100,0 hissedarlık ile CCBU'nun dolaylı olarak tek sahibi olmuştur. %42,88'lik hissenin ticaret sicili kayıt işlemleri devam etmektedir.
Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Söğüt Altın Madeni sahasında inşaat faaliyetlerine başlanmış olup çalışmalar Şirket'in planlanan iş programına göre devam etmektedir.
Petkim (PETKM, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu'nun 27.12.2021 tarihli kararında öncesinde alınmış çeşitli kararları ile Şirket'in STAR Rafineri'nin sermayesinde %18 oranında dolaylı hissedar olmasını teminen, SOCAR Türkiye ile 720mn USD tutarında bir Hisse Satış Sözleşmesi ("HSS") imzalanmasına hisse devir bedelinin üç eşit taksitte ödenmesine son taksidin en geç 03.01.2022 olarak belirlenen Kapanış tarihinde hisse devri ile eş zamanlı olarak ödenmesine ve hisse devri ile ilgili gerekli tüm aksiyonların alınmasına karar verildiği belirtilerek, yapılan değerlendirmeler neticesinde, piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisi, global düzeyde ve özellikle petrokimya sektöründeki belirsizlikler, tüm dünyada etkisini devam ettirmekte olan pandemi (küresel salgın) ile Şirket tesislerinde 2022 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanan periyodik ana bakım çalışmaları ve Şirket'in 2021-2022 döneminde borç yükümlülüklerinin bir kısmını geri ödeyerek mevcut borçluluk durumunu azaltma stratejisi dikkate alınmış ve bu kapsamda Şirket'in güçlü nakit pozisyonunun korunmasını teminen, Kapanış tarihinin en geç 31.12.2022 tarihine kadar ertelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu husus ile ilgili olarak SOCAR Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve mutabakata varılarak Sözleşme bu doğrultuda tadil edilmiştir.
SEKTÖR HABERLERİ 
Bankacılık: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz mevduattan ve döviz cinsi katılım fonu hesaplarından, vadeli TL mevduata ve katılma hesaplarına dönüşen tutarlara zorunlu karşılık ve komisyon teşviki uygulayacak. Kaynak: Dünya
Otomotiv: TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, planlar dahilinde hedeflere adım adım yaklaştıklarını belirterek, "Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak." dedi. (Kaynak: AA)
Sigorta: Türkiye Sigorta Birliği şirketlerden derlenen verilere göre 2021 yılı Kasım sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %23,3 artış ile 89,6 milyar TL olarak gerçekleşti.
Turizm: Pandeminin küresel turizme büyük darbe vurduğu 2020 yılının ardından sektörün yaralarını sarmak için beklediği 2021 yılının ilk on ayında 21 milyona ulaşan turist sayısı, 2020'ye kıyasla yüzde 88 artış gösterirken, 2019'un yalnızca yüzde 52'si seviyesine ulaşabildi. 2019 ilk on ayında 26 milyar dolar olan turizm gelirleri, 2020'de 9 milyar dolara düşmesinin ardından 2021'de 16,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ
Alarko Carrier (ALCAR): Üyesi bulunduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçiler için Toplu İş Sözleşmesi yapmaya yetkili Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında devam eden arabuluculuk süreci anlaşmazlıkla sonuçlanmış bulunmaktadır. Türk Metal Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'na (MESS) yapmış olduğu tebligatla, Şirketin de içinde bulunduğu işyerlerinde grev kararı aldığını, grev uygulama tarihlerinin daha sonra belirlenerek bildirileceğini bildirmiş bulunmaktadır.
Anel Elektrik (ANELE): 24.05.2021 tarihinde Anel Emirates General Contracting LLC'nin üstlenmiş olduğu Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı Elektrik işleri ile alakalı proje işvereni TAV-CCC-Arabtec JV (TCA JV) projenin ana işvereni Abu Dhabi Havalimanı idaresi (ADAC) ile olan sözleşmelerinin ADAC tarafından feshedildiği duyurulmuştu. Devamında ADAC, geride kalan işlemlerin tamamlanıp havalimanının hizmete açılması için müteahhit olarak Trojan General Contracting LLC, "Trojan" firmasını görevlendirmiştir. Trojan projenin en büyük altyüklenicilerinden olan Anel Emirates General Contracting L.L.C. ile iletişime geçerek öngördükleri elektrik işlerinin tamamlanması kapsamında teklif istemiştir. Trojan ile yapılan müzakereler sonunda, teklif kapsamı elektrik işlerinin tamamlanmasına yönelik olarak 94,6mn AED (yaklaşık 25,77mn USD) tutarında verilen teklif kabul görmüş olup, projenin şirket tarafından üstlenildiğine dair sözleşme Trojan tarafından da imzalanarak 27/12/2021 tarihinde iletilmiştir. Projenin sözleşme kapsamındaki işlerinin 2022 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır. ANELE hisseleri dün %8 yükseliş kaydetmiştir.
Girişim Elektrik Sanayi (GESAN): Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji, İstanbul Anadolu Yakası EDAŞ (AYEDAŞ) tarafından gerçekleştirilen ''TRAFO-HR-KR ALIMI kapsamında 1. Kısım 78 Adet Dağıtım Transformatörü Alımı İşi'' için ihaleye katılmış ve 1,3mn USD'lik teklif vermiştir.
Ayrıca yine Europower Enerji, Toroslar EDAŞ tarafından gerçekleştirilen ''TRAFO-DAĞITIM-HR-KR ALIMI kapsamında 2. Kısım 36 Adet Dağıtım Transformatörü Alımı İşi'' için ihaleye katılmış ve 395bin USD teklif etmiştir. İhaleler ile ilgili gelişmelerin paylaşılacağı açıklanmıştır.
İzmir Demir Çelik (IZMDC): Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında  07.12.2021 tarihinde başlayan arabuluculuk süreci sonlanmış olup, dün itibariyle Türk Metal Sendikası tarafından Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'na (MESS) grev kararı alındığı  tebliğ edilmiştir.
Net Holding (NTHOL): Yönetim Kurulunun 22.12.2021 tarihli toplantısında Şirketin 563,9mnTL olan çıkarılmış sermayesinin 144,5mn TL azaltılarak 419,4mn TL'ye indirilmesine karar verilmişti. Ek olarak, sermaye azaltımı süreci içerisinde, nitelikli yatırımcılardan blok olarak gelebilecek olası alım taleplerinin değerlendirilmesine, uygun bulunan bir talep olursa talebin miktarına bağlı olarak geri alınan paylardan satış yapılarak payların elden çıkartılmasına, böylelikle nakit girişi sağlanmak suretiyle şirketin özkaynak değerlerinde artış sağlanması konusunda anlaşılmıştı. Sermaye azaltımı süreci içerisinde, halihazırda 7,9mn TL nominal bedel karşılığı %1,38 oranında pay sahibi Kerem Tibuk tarafından, sermaye azaltımına konu şirketin geri alınan kendi paylarından 144,8mnTL nominal bedelli payları için, toplam 70mn USD karşılığında blok alım teklifi gelmiştir. Bu teklifin haricinde şirkete ulaşmış başka herhangi bir teklif bulunmamaktadır. Bir payın fiyat ortalaması, yönetim kurulu karar tarihinden geriye doğru 180 gün olarak hesaplandığında 4,62 TL, geriye doğru 180 iş günü olarak hesaplandığında ise 4,83 TL'dir.  Gelen teklifte bir pay bedeli yaklaşık 0,483426 USD olduğu görülmektedir. Yönetim kurulu karar tarihinde, USD/TL kurunun 11,76-12,19 aralığında olduğu ve dolayısıyla işlem bedeli pay başına 5,64TL-5,85TL aralığındadır. Satış işlemine konu 144,8mn TL nominal değerdeki nakit olarak alınan payların ilk giren ilk çıkar metoduyla hesaplanan maliyeti 347,5mn TL tutarında olup, 477,9mn TL tutarında satış karı elde edilecektir. Satış işlemi neticesinde,
Finansal tablolarda - Dönen varlıklar içinde yer alan Nakit ve Nakit Benzerleri hesabının artacağı,- İşletme Sermayesi'ne olumlu katkı sağlayacağı,- Devam Eden Yatırımlar'ın tamamlanması için kullanılabileceği,- Net Borç tutarının azalmasını sağlayacağı, - Özkaynaklarda negatif olarak yer almak suretiyle özkaynakları azaltan Geri Alınmış Paylar hesabının satış sonrası azalmasını sağlayacağı,- Özkaynaklar içinde yer alan Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler hesabından, payların maliyeti tutarında Geçmiş Yıllar Karları hesabına virman yapılacağından, yedekler üzerindeki kısıtlama tutarının azalması ve dağıtımına karar verilebilecek serbest yedeklerin artmasının sağlanacağı,- Pay satış karı ile Özkaynaklar içinde yer alan Geçmiş Yıllar Karları hesabında artış sağlanacağı,-  İndirilebilir mali zararlarımızın mevcut olması sebebiyle, bu pay satış karından, kurumlar vergisi ödenmeyeceği ve ilave bir maliyet oluşmayacağı tespit edilmiştir. Ayrıca yapılacak bu blok satış işlemi neticesinde,- Şirket'in 563,9mn TL tutarındaki mevcut sermayesi değişmeyecek,- Şirket sermayesi azalmadığı için %10'luk kendi paylarını elde bulundurma limiti 56,4mn TL olarak devam edecek,- Şirket yönetiminde el değişikliği olmayacak,- SPK'nın "Geri Alınan Paylar Tebliği" (II-22.1) ve bu tebliğe ek olarak 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyuruları kapsamındaki hükümlere uyum sağlanacaktır. Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilen Şirketin kendi paylarına yapılan bu blok alım teklifinin olumlu karşılanmasına, son haftalarda çok yüksek oynaklık yaşanan döviz kurları hareketinden olumsuz etkilenmemek için satış işleminin Amerikan Doları (USD) olarak yapılmasına, böylece 70mn USD satış bedelinin satıcının hesabından şirket hesabına Amerikan Doları (USD) olarak havale edilmesinin sağlanmasına, Kerem Tibuk'tan "Devraldığı payları devir tarihinden itibaren 1 yıl süreyle hiçbir şekilde Borsa'da satmayacağının ve Borsa dışında yapılacak satışlarda satışa konu payların da bu sınırlamaya tabi olacağının" taahhüdünün Satış Sözleşmesine eklenmesine, spekülatif alım ve satım işlemlerinin yapılmasını önlemek amacıyla bu kararımızın açıklanmasının ertelenmesine oybirliği ile karar verilmiştir.
NTHOL hisseleri dün %5,18 düşüş kaydetmiştir.
Türk İlaç ve Serum Sanayi (TRILC): Şirket, büyüme hedeflerini tutturabilmek ve ihracat taleplerine ağırlık vermek maksadı ile ilave yatırıma ihtiyaç duymuştur. Şirketin Halka Arzı Neticesinde Elde Edilen Fonun yatırımlar için ayrılmış kısmından kalan bakiye olan 12mn TL 'de dahil edilerek yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde toplam fon ihtiyacı 42mn TL olarak öngörülmüş ve yatırım maliyetlerini lehte olacak şekilde minimumda tutmak maksadıyla hakim ortak Mehmet Berat Battal tarafından bir faiz talebi olmaksızın, Nisan 2022-Mayıs 2022 ve Haziran 2022 aylarında ödenmek üzere 30mn TL borç alınmıştır.
Ayrıca Şirketin, Asetilsistein etkin maddesini içeren "NAKOUT 300mg/3 ml Enjeksiyonluk/İnfuzyonluk Çözelti (10 Ampul)" ve Tramadol Hidroklorür etkin maddesini içeren "TRAMTURK 100 mg/2 ml IM/IV/SC Enjeksiyonluk/İnfuzyonluk Çozelti (5 Ampul)" adlı ürünlerinin satışa sunulabilmesi için gerçekleştirilen fiyat başvurularının onaylanıp satış izinlerinin tamamlandığı açıklanmıştır.
FAİZ PİYASALARI
Pazartesi günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 102 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 478 milyar TL oldu.
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,49 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,48-%1,50 bandında hareketin ardından %1,48 seviyesinden günü kapattı. 
Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 35 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 25 baz puana  varan yükselişler görüldü. 

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.