Ana SayfaCoca-Cola İçecek, Anadolu Etap İçecek'in %80'ini 112 milyon dolara satın almak için sözleşme imzaladı [FNC-NEWS]----

Coca-Cola İçecek, Anadolu Etap İçecek'in %80'ini 112 milyon dolara satın almak için sözleşme imzaladı [FNC-NEWS]

27 Aralık 2022 - 06:20 borsagundem.comCoca-Cola İçecek, Anadolu Etap Penkon Gıda ve İçecek Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yüzde 80'ini 112 milyon dolara satın almak için sözleşme imzaladı.
 
Şirket'ten KAP'a yapılan açıklamaya göre, Coca-Cola İçecek AŞ ve Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi AŞ'nin %78,58 iştiraki olan AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ ile Anadolu Etap Penkon Gıda ve İçecek Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesini temsil eden payların %80'inin Şirketimiz tarafından satın alınmasına ilişkin olarak bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandı.
 
Anadolu Etap Tarım'ın 100% bağlı ortaklığı konumunda bulunan Anadolu Etap İçecek, meyve ve sebze suyu konsantreleri ve püreleri üretimi ve ticareti faaliyetlerinde bulunuyor. 
 
Açıklamada şu bilgiler verildi:
 
"Yapılan anlaşma ile CCI, Anadolu Etap İçecek'in sermayesini temsil eden payların %80'ini 112 milyon ABD Doları karşılığında satın alacak olup, Tutar, İşlemin tamamlanma tarihinden ("Kapanış Tarihi") bir önceki işgünü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ilan edilmiş ABD Doları/TL döviz alış ve satış kurunun ortalaması esas alınarak belirlenecek kur ile satış fiyatının TL karşılığına denk gelen tutar olarak ödenecektir. 
Anlaşma için belirlenen firma değeri 214 milyon ABD Doları'dır. 
Anadolu Etap İçecek'in 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle gerçeğe uygun hisse değer aralığı tespitini içeren bağımsız değerleme raporu KPMG tarafından hazırlanmıştır.
 
İşlemin tamamlanması, Anlaşmada yer alan ön şartların gerçekleşmesine ve Rekabet Kurulu iznine tabi bulunmaktadır.  

 
Yatırım Rasyonalitesi:
 
Bu anlaşma ile CCI, üretim faaliyetlerinin önemli bir hammaddesi için sürdürülebilir tedarik imkanı elde edecektir. Ek olarak, Anadolu Etap İçecek, CCI'nın tüm sistemine nüfuz ederken aynı zamanda ihracat yolu ile ticari varlığını güçlendirecektir. 
 
Anadolu Etap İçecek'in aynı zamanda CCI'ya meyve piyasasında uzmanlık kazandırma ve meyve suyu konsantresi satın alımı ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarını hayata geçirme konusunda katkı sağlaması beklenmektedir.  
 
Aynı zamanda bu işlem ile, CCI, ana olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu pazarlarına yapılan ihracat ile Dolar bazlı gelir çeşitliliğine ilave katkı sağlama imkanına sahip olacaktır.
 
İşlemin, CCI'nın konsolide FAVÖK karlılığına anında katkı sağlaması beklenmektedir.
 
Anadolu Etap Tarım Hakkında:
 
Anadolu Etap Tarım, Türkiye'nin ilk büyük ölçekli meyve yetiştiriciliği şirketi olup, halen Türkiye'nin en büyük meyve yetiştiriciliği şirketi konumundadır. Anadolu Etap Tarım gelirlerinin %50'sinden fazlası ve Avrupa'dan Uzak Doğu ve Hindistan`a uzanan geniş bir coğrafyadan elde edilen ihracat gelirlerinden oluşmaktadır. Şirketin Türkiye'de 30.000 dekarlık 8 farklı bahçesi olup, 5 milyonu aşkın meyve ağacı bulunmaktadır. Anadolu Etap Tarım, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik başlıklarını en önemli değerleri olarak benimsemekte ve tüm operasyonlarında yerel ekonomik gelişimi önceliklendirmektedir. Bu çerçevede Anadolu Etap Tarım, 2014 yılında Sürdürülebilir Tarım İlkeleri'ne imza atan Türkiye'deki ilk tarım şirketi olmuş ve bu alanda taahhütlerde bulunmuştur.       
 
Anadolu Etap İçecek Hakkında:
 
Anadolu Etap İçecek, Türkiye'nin ana meyve ve sebze suyu konsantreleri ve püreleri üretim şirketlerinden biri konumundadır. Anadolu Etap İçecek, ana ortağı olan Anadolu Etap Tarım'dan Ağustos 2022 itibariyle ayrılmış olup, şu anda Anadolu Etap Tarım'ın %100 bağlı ortaklığı olan ayrı bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Anadolu Etap İçecek üç fabrika ile faaliyet göstermekte olup satışlarının %70'i ihraç pazarlarından elde edilmektedir."

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey