Ana SayfaCoca Cola İçecek, The Coca-Cola Beverages Pakistan'da doğrudan ve dolaylı sahipliğini %99,34'e yükseltiyor [FNC-NEWS]----

Coca Cola İçecek, The Coca-Cola Beverages Pakistan'da doğrudan ve dolaylı sahipliğini %99,34'e yükseltiyor [FNC-NEWS]

27 Aralık 2022 - 06:22 borsagundem.com


Coca-Cola İcecek AŞ (CCI) %100 iştiraki olan CCI International Holland BV (CCIHBV) ve The Coca-Cola Company %100 iştiraki olan Atlantic Industries Co. (AI), AI'nın The Coca-Cola Beverages Pakistan Limited'da sahip olduğu %49,67 hissesinin CCIHBV tarafından satın alınmasına ilişkin olarak pay devir sözleşmesi imzaladı.
Şirket'ten KAP'a yapılan açıklamaya göre, CCI, CCBPL'nin halihazırda %49,67 hissedarı olup, kalan hisseler yerli bir hissedara ait bulunmaktadır. 
CCI Yönetim Kurulu, 20 Aralık 2022 tarihli toplantısında CCBPL'nin %49,67 oranında hissesinin 300 milyon ABD Doları karşılığında CCIHBV tarafından satın alınmasını onayladı. İşlem bedeli, TCCC ile yürütülen ve bağımsız bir değerleme raporunu referans alacak şekilde ikili müzakereler sonucunda belirlendi. Buna göre, CCBPL'nin firma değeri, 635 Milyon ABD Doları olarak tespit edildi.
İşlemin tamamlanması ile CCI'nın CCBPL'daki doğrudan ve dolaylı sahipliği %99,34 olacak.   
Anlaşmanın, devlet ve diğer ilgili kurumların onayının alınması sonrasında 2023'ün ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.        
CCI CEO'su Burak Başarır konu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:
"Coca-Cola Beverages Pakistan'ın önemli ölçüde nihai sahibi olmaktan mutluyuz. Geçtiğimiz on yıllık dönemde, Pakistan hem CCI hem de Coca-Cola Sistemi içindeki en hızlı büyüyen operasyonlardan biri oldu. 2008 yılında Pakistan pazarına girişimizden bu yana önemli pek çok adım attık. Yıllar içerisinde Pakistan'a yüklü miktarda yatırım yaparken 2022 yılı itibariyle ülkedeki üretim kapasitemizi 5 kat arttırmış olduk. Aynı dönemde, üstün icra kabiliyetimiz ile nokta erişimimizi arttırırken, hacimlerimizi yaklaşık 6 kat büyüttük ve gazlı içecekler pazarında liderlik pozisyonuna ulaştık. Faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda hızlı tüketim ürünleri sektörünün en iyi oyuncusu olma vizyonumuza paralel olarak Pakistan'daki büyüme fırsatlarından yararlanmak adına yatırımlarımıza devam edeceğiz. Pakistan'ın operasyonlarımız içinde en iyi örneklerden biri olacağına inancım tam. Bu yatırımın aynı zamanda ülkeye olan bağlılığımıza ve pazarın sahip olduğu büyüme potansiyeline olan inancımıza bir ispat niteliğinde olduğunu düşünüyorum".   

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey