Ana SayfaPİYASAYA BAKIŞ-Demir cevheri, talep yumuşaması beklentileri ve yeni Çin tarifesinin ağırlığıyla geriledi [FNC-NEWS]----

PİYASAYA BAKIŞ-Demir cevheri, talep yumuşaması beklentileri ve yeni Çin tarifesinin ağırlığıyla geriledi [FNC-NEWS]

15 Mayıs 2024 - 08:39 borsagundem.com


Demir cevheri fiyatları, Çin'de mevsimsel olarak düşen talebin ve ABD'nin bazı Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerini artıracağı beklentilerinin etkisiyle düşüşlerini art arda ikinci güne taşıdı.
Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) Eylül vadeli demir cevheri, sabah işlemlerini %1,84 düşüşle 855,5 yuan/ton (118,41 dolar) seviyesinde tamamladı.
Singapur Borsası'nda Haziran vadeli demir cevheri kontratı, %1,3 düşüşle 113,65 dolar/ton ile 24 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.
Analistler, bu düşüşün kısmen, son tahvil ihracının kullanımının doğrudan demir piyasasıyla ilgili olmadığının anlaşılmasının ardından makro hissiyatın etkilenmesinden kaynaklandığını belirtti.
Hem demir cevheri hem de çelik, Pazartesi günü Çin maliye bakanlığının 1 trilyon yuan tutarında uzun vadeli özel devlet tahvili ihraç etme planlarını açıklamasıyla artan güvenin ardından kazanç elde etti.
Sezonluk olarak talebin azalacağı beklentisi de fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.
Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın bazı çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik tarifeleri 2024'te üç kattan fazla artarak %25'e yükseltmesi de baskıyı artırdı.
Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri %0,96, sıcak haddelenmiş rulo %0,61, filmaşin %0,52 ve paslanmaz çelik %0,6 düştü.
 

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
Foreks
Metals Market
Montel News
Foreks Twitter