Ana SayfaXiaomi, Çin'in en büyük sekizinci elektrikli araç üreticisi oldu [FNC-NEWS]----

Xiaomi, Çin'in en büyük sekizinci elektrikli araç üreticisi oldu [FNC-NEWS]

15 Mayıs 2024 - 09:41 borsagundem.com


Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Mart ayında girdiği elektrikli araç pazarındai ilk modeli SU7 sedandan Nisan ayında 7.000 adetten fazla satarak Çin'in en büyük sekizinci elektrikli araç üreticisi oldu.
Xiaomi, modelin Mart ayı sonunda piyasaya sürülmesinden bu yana ilk tam aylık satışı olan Nisan ayında 7.058 adet SU7 sattı ve bu yıl 100.000'den fazla teslimat hedefliyor bu da yılın geri kalanında aylık ortalama 11.618 adet satışa karşılık geliyor.
ByteDance'ın otomobil bilgi platformu Dongchedi'nin satış verilerin göre Xiaolmu, devlete ait Chongqing Changan Automobile'ın Avatr EV markasının yerini alarak ülkenin en büyük sekizinci elektrikli araç girişimi oldu.
Çin'in elektrikli araç pazarı, Nio ve Xpeng gibi saf elektrikli araç üreticilerinin yanı sıra GAC'ın Aion'u ve Geely'nin Zeekr'i gibi geleneksel otomobil üreticilerinin elektrikli araç alt markalarını içeren artan sayıda yeni başlayanlar tarafından kalabalıklaştı.
Huawei destekli Harmony Intelligent Mobility Alliance (HIMA) da yeni girişimciler arasında yer alıyor. Dongchedi verilerine göre, HIMA bünyesindeki markalar arasında Aito ve Luxeed yer alıyor ve bunların toplam elektrikli araç satışları Nisan ayında 20.819 adede ulaştı.
Bazı analistlere göre piyasa önümüzdeki yıllarda Xiaomi'ye daha da fazla ilgi gösterecek. HSBC Qianhai, Xiaomi aracının satışlarının 2025 yılında 240.000 adet ve 2026 yılında 348.000 adet olacağını tahmin ediyor.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
Foreks
Metals Market
Montel News
Foreks Twitter