Ana SayfaÇin uçak gemisi Pasifik tatbikatına giderken Filipinler yakınlarından geçti [FNC-NEWS]----

Çin uçak gemisi Pasifik tatbikatına giderken Filipinler yakınlarından geçti [FNC-NEWS]

10 Temmuz 2024 - 08:06 borsagundem.com


Tayvan Savunma Bakanı, Çin uçak gemisi Shandong'un Pasifik'teki tatbikatlara giderken kuzey Filipinler yakınlarından geçtiğini ve düzinelerce savaş uçağının tatbikat için gemiye katıldığını bildirdiğini söyledi.
Çin'in kendi toprağı olduğunu iddia ettiği Tayvan, ada çevresindeki günlük askeri faaliyetler nedeniyle Çin'in hareketlerini yakından izliyor.
Tayvan Savunma Bakanlığı Çarşamba günü şafak vaktinden itibaren, aralarında J-16 savaş uçakları ve nükleer kapasiteli H-6 bombardıman uçaklarının da bulunduğu 36 Çin askeri uçağının, Shandong ile tatbikat yapmak üzere Batı Pasifik'e doğru adanın güney ve güneydoğusunda uçtuğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Tayvan Savunma Bakanı Wellington Koo, bakanlığının Çin tarafından 2019 yılında görevlendirilen Shandong'un son görevinin ayrıntılarını açıklamasından kısa bir süre önce parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, geminin hareketlerini "tam olarak kavradıklarını" söyledi.
Tayvan'ı Filipinler'den ayıran ve Çin savaş gemileri ile savaş uçaklarının Pasifik'e giderken kullandıkları olağan rota olan su yoluna atıfta bulunarak "Bashi Kanalı'ndan geçmedi" dedi.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
Foreks
Metals Market
Montel News
Foreks Twitter