E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem1915 Çanakkale Köprüsü Projesi'ne "Yılın projesi" ödülü---

1915 Çanakkale Köprüsü Projesi'ne "Yılın projesi" ödülü

1915 Çanakkale Köprüsü Projesi'ne Yılın projesi ödülü
10 Aralık 2023 - 13:58 borsagundem.com

Bakan Uraloğlu, "Söz konusu ödülle birlikte 1915 Çanakkale Köprüsü, bu yıl ENR'den iki farklı ödül kazandı ve toplamda 24 ulusal ve uluslararası saygın ödülün sahibi oldu." ifadesini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin, mühendislik ve inşaat sektörünün en saygın küresel yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli Engineering News Record (ENR) tarafından "Yılın projesi" ödülüne layık görüldüğünü bildirdi.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin, mühendislik ve inşaat sektörünün en saygın küresel yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli ENR dergisi jürisinin bu ay gerçekleştirdiği genel değerlendirme sonucunda ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Jüri üyelerinin, tasarım ve inşaat zorlukları, yerel topluluklara ve sektöre sağlanan faydalar, kalite, yenilikçilik ve güvenliğe bağlılık gibi kriterlere göre değerlendirme yaptığını kaydeden Uraloğlu, şunları ifade etti:

"2023 metreyle dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip 1915 Çanakkale Köprüsü, ENR tarafından ekim ayında da dünyanın en iyi mühendislik projelerinin seçildiği 'Dünyanın En iyi Projeleri' yarışmasında da köprü ve tünel kategorisinde birincilik ödülünü kazanmıştı. Mayıs 2023'te çevresel ve sosyal alanda yürüttüğü çalışmaların yanı sıra döngüsel ekonomiye katkıları nedeniyle Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından düzenlenen 'Kamu Özel Sektör İşbirliği ve Altyapı Ödülleri' kapsamında da birincilik ödülüne layık görüldü. Köprü, şimdi de ENR tarafından 'Yılın projesi' ödülüne layık görüldü."

Ödül töreni 19 Aralık'ta

Uraloğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünü sembolize eden çok önemli bir proje olduğuna dikkati çekerek, 770'er metre yan açıklıklarıyla köprünün uzunluğunun 3 bin 563 metre, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle toplam geçiş uzunluğunun da 4 bin 608 metre olduğunu belirtti.

"Yılın projesi" ödüllerinin 19 Aralık'ta çevrim içi yapılacak ödül töreniyle sahiplerine takdim edileceği bilgisini paylaşan Uraloğlu, "Projemize gelen ödüller ülke olarak hepimizi gururlandırmaktadır. Söz konusu ödülle birlikte köprü, bu yıl ENR'den iki farklı ödül kazandı ve toplamda 24 ulusal ve uluslararası saygın ödülün sahibi oldu." ifadelerini kullandı.

Bu arada, 1915 Çanakkale Köprüsü, 2021'de inşaatı esnasında ENR dergisinde 10 sayfalık özel bölümle yer almış, köprünün 318 metre yükseklikten çekilen fotoğraf karesi derginin kapağına taşınmıştı.

1915 Çanakkale Köprüsü'nden 2,2 milyon araç geçti

 

1915 Çanakkale Köprüsü'ne Avrupa'dan ödül

 

1915 Çanakkale Köprüsü, 2025'ten itibaren kazandıracak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )11 Aralık 2023 08:37

    Ülke insanı kullanamıyor.. ülka insanının sırında kambur.. devletin milletin parası çarçur.. düşünün  4 kşilik çekirdek ailesiniz... babanız gidiyor lükt tesla alıyor hemde maaş asgari ücret :d mahalleniz varoş ve yılın en zengin özenilen ailesi seçiliyorusnuz ... eee ne yer ne içer nasıl borç harç ödersiniz? aynı misal. asgari cüretli öğrenci işsiz o yolu kullanamıyor bir fayda göremiyor devlet çok para istiyor... ya işi gücü bıraktık birde oyunkurcan siyasilere dert anlatmay açalışıyoruz :D bu kada rmilletinden kopuk, bu kadar uzak lar... millet dul maaşı 1800 tl lerd eiken yaşam mücadelesi verirken, yapılan eserler kimseye 5 kuruş kazandırmuyor... millet ekmek yerken pasta yiyenler ve muteahitler epasta yedırenler akıllardan aslaçıkmaz. eserlerin hepsinde bu pasta yyenlerin parmaklarının lekesi var.

  • Bik10 Aralık 2023 14:53

    Proje güzel de, köprüden geçen yok. Fizibilite çalışmasına göre kâr getirmiyor ve köprüde in cin top oynuyor. Müteahhite para kazandırırken, devletin bütçesine  zarar getiriyor.