E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAB yaptırımlarına rağmen Rusya kömürden kazanıyor---

AB yaptırımlarına rağmen Rusya kömürden kazanıyor

AB yaptırımlarına rağmen Rusya kömürden kazanıyor
18 Mart 2023 - 16:14 borsagundem.com

AB'nin yaptırımlarına rağmen Rusya'nın kömür ihracatı hız kesmedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımları sonrası kömür ihracatı düşen Rusya’nın, tüm kısıtlamalara rağmen vergi gelirlerini 2022’de ikiye katlayarak 360 milyar rubleye ulaştırdığı kaydedilirken, ihracatını da sürdürdüğü gözlemleniyor.

Rusya Enerji Bakanlığı, 2022 yılında sektör üzerindeki vergi yükünün artması ve küresel kömür fiyatı artışları sayesinde bütçe gelirlerinin 2021’ye kıyasla iki kat artarak 175 milyar rubleden 360 milyar rubleye çıktığını vurguladığı raporunda, öte yandan sektördeki vergi yükünün artık zirveye ulaştığına dikkat çekti.

2023’te kömür şirketlerinden bütçeye tek seferlik katkı payı alınmayacağını bildiren Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, Duma’da yaptığı konuşmasında, ülkedeki kömür şirketlerinden elde edilen vergi gelirlerinin 2022’de 360 milyar rubleye ulaştığını, 2021’de 175 milyar ruble, 2020 yılında ise 63 milyar ruble olduğunu hatırlatırken, “Rus termal kömürü, 2022’nin ikinci yarısında küresel fiyatlara göre bazen yüzde 50’yi aşan büyük bir indirimle satılmaya başlandı. Ayrıca, Rusya Demiryollarının tarifelerindeki artış ve dökme yük gemileri için navlun oranlarının artması nedeniyle kömür şirketlerinin lojistik maliyetleri arttı. Bu nedenle vergileri arttırmayı düşünmüyor, halihazırdaki vergi oranlarının da artık sınıra ulaştığına inanıyoruz” dedi.

Aynı zamanda 2022’de güçlenen rublenin kömür şirketlerinin gelirlerini sınırladığına değinen Shulginov, artık Maliye Bakanlığı’nın kömür endüstrisini ek bir gelir kaynağı olarak görmediğinin altını çizdi.

15 Mart’ta konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Sazanov, petrol ve gaz şirketleri gibi kömür şirketlerinin de vergi öncesi karı 1 milyar rubleden fazla olan diğer şirketler için geçerli olacak olan bütçeye tek seferlik katkı payı uygulamasından muaf tutulacağını açıklamıştı.

2022 yılında Rusya’dan Hindistan’a yapılan kömür ihracatı bir önceki yılda elde edilen 6,6 milyon tonluk sonuçların çok üstüne çıkarak 20,1 milyon tona ulaşırken, Çin’e yapılan teslimatlar da yüzde 25 artışla 67,3 milyon tona yükseldi.

Enerji Bakanlığı, 2023 yılında Rusya’nın kömür üretiminin bir önceki yıl kaydedilen 443,6 milyon ton seviyesinde kalmasını beklerken, kömür ihracatının salgın öncesi seviyeye ulaşacağını tahmin ediyor.

Rusya, 2022 yılında Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu

Rusya, Ukrayna’daki durum nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımlara rağmen, 2022 yılında Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu.

Bild gazetesinin Alman Kömür İthalatçıları Derneği verilerine dayandırdığı haberinde, geçen yıl Almanya’nın Rusya’dan 13 milyon ton kömür ithal ettiği vurgulanırken, bu hacimlerin 2021’dekinden yüzde 37 daha az olmasına rağmen Rusya’nın ülkenin en büyük kömür ihracatçısı konumunu sürdürdüğü ifade edildi.

Derneğe göre, Almanya 2022’de toplamda bir önceki yıla göre yüzde 8 daha az olarak 44,4 milyon ton kömür satın alırken, kömür ithalatında lider Rusya’yı tedariklerin yüzde 32 arttığı ABD izledi.

Almanya’nın ABD’den geçtiğimiz yıl 9,4 milyon ton kömür ithal ettiği açıklanırken, ithalatta üçüncü sırada 6,3 milyon tonla Avustralya yer aldı.

Rus enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmak için sürekli olarak adımlar atan Almanya, 10 Ağustos’ta AB ve İngiltere’nin Rusya’dan kömür ve diğer bazı malların ithalatına yönelik ambargosunu içeren yaptırım paketini desteklemişti.

Daha sonrasında 21 Eylül’de Avrupa Komisyonu revize edilmiş kılavuz yayınlarken, küresel enerji ve gıda güvenliğini sağlamak için Rus kömürünün teslimatına, finansmanına ve sigortalanmasına izin verdi.

Buna göre AB ülkeleri Rus kömürünü doğrudan satın alamazken, bununla birlikte üçüncü ülkelere tedarik edebiliyor.

Avrupa'da kömür fiyatları yükselişte

 

Almanya yaptırımlara rağmen Rus kömüründen vazgeçemedi

 

Türkiye'nin kömür ithalatı deprem nedeniyle düşüyor

 

AB kömür stokları 3 ayın zirvesinde

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)