E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD ve İngiltere'den Hamas'a yeni yaptırımlar---

ABD ve İngiltere'den Hamas'a yeni yaptırımlar

ABD ve İngiltere'den Hamas'a yeni yaptırımlar
14 Kasım 2023 - 19:50 borsagundem.com

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Hamas'ın finansmanını kesmek maksadıyla bir dizi yaptırım açıkladı.

ABD, saldırıdan bu yana Hamas'ın kilit yetkilileri ile İran'ın Hamas'a ve Filistin İslami Cihat Örgütü'ne destek sağladığı mekanizmaları hedef alan üçüncü tur yaptırımları açıkladı. İngiltere de terörle mücadele yaptırım listesine Hamas'la bağlantılı dört kişi de dahil olmak üzere altı yeni isim ekledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, Hamas'ın saldırılarını gerçekleştirmek için fon toplama ve kullanma kabiliyetini engellemek için İngiltere de dahil olmak üzere ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edecektir" diyerek şu açıklamalarda bulundu:

Hamas'ın eylemleri büyük acılara neden oldu ve terörizmin tek başına gerçekleşmediğini gösterdi. Ortaklarımızla birlikte Hamas'ın mali altyapısını çökertmek, dış finansmanla ilişkilerini kesmek ve eylemlerini finanse etmek için aradıkları yeni finansman kanallarını engellemek için kararlı bir şekilde hareket ediyoruz.

Washington'un bu eylemi özellikle Hamas'ın üst düzey üyesi ve kurucularından, Filistin İslami Cihat Örgütü'nün İran temsilcisi ve Filistin İslami Cihat Örgütü'nün Şam merkezli Genel Sekreter Yardımcısı ve militan kanadının lideri Mahmud Halid Zahhar'ı hedef aldı.

Lübnan merkezli para değişim şirketi Nabil Chouman & Co da sahibi ve kurucusu ile birlikte hedef yaptırımlar listesine eklendi. Hazine Bakanlığı, Hamas'ın bu şirketi İran'dan Gazze'ye para transferi için kullandığını söyleyerek şirketi örgüte on milyonlarca dolar aktarmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise yaptığı ayrı bir açıklamada İran'ın desteğinin Hamas ve Filistin İslami Cihat Örgütü'nün faaliyetlerine fon transferi, silah ve operasyonel eğitim vermesi de dahil olmak üzere olanak sağladığını söyleyerek Tahran'ın Filistin İslami Cihat Örgütü savaşçılarını Gazze'de füze üretmek ve geliştirmek üzere eğittiğini vurguladı.

Fidan, BM Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile görüştü

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • tv15 Kasım 2023 09:03

    insanlıkbitmiş vede filistinde bu ve bunungibi sahtekar düzenbazlar yuzünden ölmüştür abd ve ingiliz halkı sizin vermiş oldugunuz vergilerle  olmasın niçin israile para ödeyesiniz halklar hesap sormalı