E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'de Gazze protestoları yayılıyor---

ABD'de Gazze protestoları yayılıyor

ABD'de Gazze protestoları yayılıyor
22 Nisan 2024 - 21:47 borsagundem.com

ABD'nin Columbia Üniversitesinde süren Gazze protestoları diğer okullara da yayılıyor

ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi yönetimi ile öğrenciler arasında geçen hafta başlayan Gazze protestosu gerginliği devam ederken, İsrail’in saldırılarına karşı öğrenci protestoları, diğer üniversitelerde de tekrar alevlendi.

ABD'nin prestijli okullarından Yale Üniversitesinde öğrenciler Beinecke Plaza'da oturma eylemi başlattı.

Soykırımla yargılanan İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarına karşı çıkan öğrenciler, Yale yönetiminden, üniversitenin İsrail ile bağlantılı "askeri silah üreten" şirketlere yatırımlarına son vermesi talebinde bulundu.

Üniversite yönetimi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, "Yale topluluğunun emniyeti ve güvenliği" gerekçesiyle polisten yardım istediğini ve eyleme son vermek istemeyen 47 öğrencinin gözaltına alındığını belirtti.

Yale yönetimi, söz konusu öğrencilerin ayrıca "okuldan uzaklaştırma" talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan New York Üniversitesi (NYU) öğrencilerinin de İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı çıkmak ve Columbia'daki öğrencilere destek olmak amacıyla kampüste başlattıkları eylem devam ediyor.

Washington Square Park yakınındaki Gould Plaza önünde protestolarını sürdüren NYU öğrencileri, üniversite yönetiminden İsrail’in Filistin işgaline destek veren şirketlerle yatırım ilişkilerini sonlandırması talebinde bulunuyor.

ABD'nin diğer önde gelen okullarından Massachusetts Teknoloji Ensititüsü (MIT), Tufts Üniversitesi, The New School ve Kuzey Carolina Üniversitesinde de Filistin yanlısı öğrencilerin benzeri eylemleri devam ediyor.

Columbia Üniversitesindeki olay

Columbia Üniversitesinde Filistin yanlısı öğrenciler, okulun, Filistin işgalini ve Gazze'deki soykırımı destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

Rektör Minouche Shafik, eylemin, üniversitenin işleyişi için "tehdit oluşturduğunu" savunarak, New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuştu.

Kampüse girerek oturma eylemine müdahale eden polis, 108 civarında öğrenciyi gözaltına almıştı. Okul yönetimi de eyleme karışan 80 civarında öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası vermişti.

Rektör Shafik'in tutumu, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını tekrar gündeme getirmişti.

Rektörlük dün yazılı bir açıklama yaparak, Columbia Üniversitesinde devam eden Gazze protestoları nedeniyle derslerin bugün çevrim içi yapılabileceğini duyurmuştu.

Fidan: Gazze için Mısır’la gece gündüz çalışıyoruz

 

Gazze çevre felaketiyle karşı karşıya

 

İsrail, Gazze'de belediye binasını hedef aldı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Papa’ya Gazze mektubu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )23 Nisan 2024 08:09

    En büyük tekpi içeriden geliyor İsrailden. sadece hamas esirleri ve netabyahunun anlaşmadan esirleri ölüme erk etmesi iç sıayseti karıştırıyor. abd sözde kısa süreli ateşkes anlaşması yaparak esir takası istiyor. böylece israilli halkın tepkisi azalacak ve netanyahu  içeriden tam destek bulacak. esir takası abd oyunları ile israilin iç gündemıne göre şekilleniyor dikkat edin. 40 bın sivili ileri teknolojı silahları ile afriakda safariye çıkmış kana susuyan vampır misali kullanan netanyahu, iç siyasette esir takaslarının olmaması ile en zor duruma düşürülüyor. burada en öenmli noktabudur.

  • E.g.23 Nisan 2024 02:41

    GAZZEDE YAŞANANLAR ÖLÜMLER AÇLIKLAR DÜNYANIN HER YERİNDE İNSAN OLANLARIN VİCDANINI SIZLATIYOR hayvan olanlarınsa umurlarında bile değildir