E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlak ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti, faizler yükseldi---

ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti, faizler yükseldi

 ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti, faizler yükseldi
22 Haziran 2022 - 14:04 borsagundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 4,2 artışla 320,4 puan oldu.

MBA'nın yayımladığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 7,9 artışla 242,8 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 3,1 düşüşle 712,7 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 5,98 (Önceki %5,65), 15 yıllık yüzde 5,05 (Önceki %4,79), 5 yıllık ARM faizi yüzde 4,78 (Önceki %4,57), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 5,49 (Önceki %5,25) oldu. 30 yıllık mortgage faizi 2008 Kasım'dan bu yana en yüksek haftalık artışı gerçekleştirdi.

Bilgi Notları:

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 17 Haziran ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD'de ikinci el konut satışları dip yaptı

 

ABD'de işten çıkarmalar artıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)