E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakABD'de MBA endeksleri ve faizler arttı---

ABD'de MBA endeksleri ve faizler arttı

ABD'de MBA endeksleri ve faizler arttı
15 Haziran 2022 - 14:09 borsagundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 6,6 artışla 307,4 puan oldu.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA)'nin yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 8,1 artışla 225,0 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 3,7 artışla 735,5 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 5,65 (Önceki %5,40), 15 yıllık yüzde 4,79 (Önceki %4,62), 5 yıllık ARM faizi yüzde 4,57 (Önceki %4,51), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 5,25 (Önceki %4,99) oldu.

Bilgi Notları:

- Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

- MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

- MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

- Araştırma 10 Haziran ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD'de üretici fiyatları mayısta hızlı yükselişini sürdürdü

 

ABD'de getiri eğrisi alarm veriyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)