E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakABD'de MBA endekslerinde düşüş devam ediyor---

ABD'de MBA endekslerinde düşüş devam ediyor

ABD'de MBA endekslerinde düşüş devam ediyor
27 Temmuz 2022 - 14:07 borsagundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 1,8 düşüşle 276,0 puan oldu.

MBA'nın yayımladığı ve haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 0,8 düşüşle 206,4 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 3,7 düşüşle 631,4 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 5,74 (Önceki %5,82), 15 yıllık yüzde 4,95 (Önceki %4,88), 5 yıllık ARM faizi yüzde 4,67 (Önceki %4,60), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 5,32 (Önceki %5,31) oldu.

Bilgi Notları:

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 22 Temmuz ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD'de yeni konut satışları düştü

 

ABD'de tüketici güveni geriledi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)