E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiABD'de perakende satışlar beklentilerin üzerinde arttı---

ABD'de perakende satışlar beklentilerin üzerinde arttı

ABD'de perakende satışlar beklentilerin üzerinde arttı
17 Ocak 2024 - 17:14 borsagundem.com

ABD'de perakende satışlar, geçen yılın aralık ayında yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Aralık 2023'e ilişkin perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre, perakende satışlar, geçen yıl aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 artarak 709,9 milyar dolar oldu. Piyasa beklentisi, perakende satışların bu dönemde aylık yüzde 0,4 artacağı yönündeydi.

ABD'de "tatil sezonu" olarak adlandırılan ve kasım ile aralık aylarını kapsayan dönemin güçlü bir şekilde tamamlandığına işaret eden perakende satış verisi, kasımda da yüzde 0,3 artmıştı.

Ülkede perakende satışlar, aralıkta yıllık bazda ise yüzde 5,6 arttı. Perakende satışlar kasımda yıllık bazda yüzde 4 artış göstermişti.

Söz konusu dönemde, mağaza dışı perakendecilerde, çeşitli mağaza perakendecilerinde, yapı malzemeleri ve bahçe ekipmanlarının satıldığı mağazalarda, spor malzemeleri, hobi, müzik aleti ve kitaplar ile yiyecek ve içecek sunulan mağazalarda satışlar arttı.

Aynı dönemde benzin istasyonlarında, mobilya ve elektronik ürünlerinin satıldığı mağazalar ile sağlık ve kişisel bakım ürünlerinin satıldığı mağazalardaki satışlarda azalış yaşanması dikkati çekti.

ABD'de büyük mağazalarda perakende satışlar Ocak ayının 2. haftasında geçen yılın aynı haftasına göre yüzde 5,0 arttı.

Redbook'tan yapılan açıklamaya göre, satışlar Aralık ayının ilk 2 haftasında mevsimsel etkilerden arındırılmamış verilerle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artış gösterdi.

ABD'de ihracat fiyat endeksi beklenenden fazla düştü

 

Hedge fonlar ABD hisselerinde 16 haftanın en büyük satışını yaptı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)