E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisAK Parti MKYK’da dolar yükselir mi sorusuna Bakan Şimşek’ten açıklama---

AK Parti MKYK’da dolar yükselir mi sorusuna Bakan Şimşek’ten açıklama

AK Parti MKYK’da dolar yükselir mi sorusuna Bakan Şimşek’ten açıklama
24 Mayıs 2024 - 12:44 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında üyelerin ‘dolar yükselir mi?’ sorusuna ‘bırakırsak düşer’ cevabını verdiği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ekonomi programını ve tasarruf tedbirlerini anlattı. Ekonomim'den Besti Karalar'ın haberine göre, Bakan Şimşek’in özellikle kur politikası konusunda dikkat çekici mesajlar verdiği öğrenildi. Üyelerin ‘dolar yükselir mi?’ sorusuna ‘bırakırsak düşer’ cevabını veren Şimşek’in, Merkez Bankası ile alım yaptıklarını, bu durumun bir süre daha devam edeceğini söylediği kaydediliyor. Bakan Şimşek’in doların uzun vadede dalgalanacağını ancak 40’a sıçramasını beklemediklerini söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sunum yaptı. Toplantıda Şimşek, tasarruf tedbirlerini anlattı, MKYK üyelerinin sorularını yanıtladı.

“Nihai hedefimiz tek haneli enflasyon”

Bakan Şimşek konuşmasında, ekonomi programını hayata geçirme konusunda kararlı olduklarının altını çizerek, “Enflasyonu tek haneye düşürmek en büyük hedefimiz. Şu anda tüm veriler olumlu gidiyor. Sayın cumhurbaşkanımızda programımıza tam destek veriyor. Bir seneye kadar enflasyon daha da aşağı iner, nihai hedefimiz tek haneli enflasyon, Cumhurbaşkanımız seçime rağmen programdan taviz vermedi. Yılsonu rakamları yüksek çıkabilir bu sizleri yanıltmasın. Programın etkilerini yaz döneminde, haziran temmuz gibi daha da çok hissedeceğiz” dediği öğrenildi.

'Tasarruf tedbirleri uygulanacak’

Edinilen bilgilere göre; Bakan Şimşek, MKYK toplantısında, tasarruf tedbirlerini de kapsamlı bir şekilde anlattı. Alınan tüm tedbirlerin uygulanacağını aktaran Bakan Şimşek, “Tedbirler uygulanacak. Bunun için her yeri sıkıyoruz” dediği belirtildi.

“Biraz daha artacağını öngörüyoruz ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" 

Partililerin, “Ekonomi politikasını bilin ve sokakta anlatın" önerisinde bulunduğu kaydedildi. MKYK üyelerinin sorularını da yanıtlayan Bakan Şimşek, “dolar yükselir mi?“ sorularına, "Şu anda bırakırsak düşecek. Biz Merkez Bankası ile alım yapıyoruz o yüzden düşmüyor. Bu durum bir süre daha devam eder. Uzun vadede doları dalgalanmaya bırakacağız. Biraz daha artacağını öngörüyoruz ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" değerlendirmesinde bulunduğu dile getirildi.

Bakan Şimşek, son 1,5 ayda Türkiye'ye 54 milyar dolar girdiğini açıklayarak, "Sıcak paraya sırtımızı dayayamayız. Doğrudan yatırım da almamız lazım" dediği ifade edildi.

Bakan Şimşek: Bizim programımız carry trade'e sırtını dayamaz

 

Bakan Şimşek: KKM'den çıkıyoruz ve TL mevduat rezervleri artıyor

 

Kira artışlarına yüzde 25 sınırı devam edecek mi? Bakan Şimşek'ten açıklama

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erdoğan RENÇBEROĞLU24 Mayıs 2024 16:48

    Bırakın o zaman dolar düşsün. Ülkemizde herşey dolara göre hesaplanıyor. Dolar düşsün ki, enflasyonda düşsün. Millet hayat pahalılığından dolayı çok zor durumda, bunu görün artık.

  • Turkogluturk24 Mayıs 2024 13:30

    Enflasyon dusecekmi diye sormuyorlar.biliyorlar dusmeyecegini.

  • xyz25 Mayıs 2024 06:01

    Düşse zaten çok üzülürsün hatta kahrından bile geberirsin.