E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAkaryakıta yeni zam sinyali---

Akaryakıta yeni zam sinyali

Akaryakıta yeni zam sinyali
09 Eylül 2023 - 17:34 borsagundem.com

Uzmanlar, petrol fiyatlarının üç ayda yüzde 25 artışla 90 doları aşması sonrasında, fiyatların gelecek yıl üç haneli seviyelere yükselebileceği konusunda uyardı.

Yaz aylarında talebin yüksek seyretmesi ve en büyük iki ihracatçı olan Suudi Arabistan ile Rusya’nın ek üretim kesintisi kararları, Brent petrolün varil fiyatının bu hafta 90 doları aşmasını beraberinde getirirken, fiyatın 100 doları da aşabileceği tahminleri yapılıyor.

PİYASADA PETROL FİYATI TAHMİNLERİ

Sözcü'de yer alan habere göre, ABD’nin önde gelen bankalarından Goldman Sachs’ın emtia araştırma birimi önceki gün paylaştığı raporda, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintisi kararların etkisiyle Brent petrolün varil fiyatının 2024’te 107 doları görebileceği tahminine yer verdi.

Londra merkezli enerji danışmanlık firması CMarkits’in petrol araştırma birimi şefi Dr. Yousef M.Alshammari, petrol üretim kesintilerine ek olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faizi sabit bırakması durumunda petrolde 100 dolar seviyesinin görülebileceğini söyledi.

Primary Vision’da enerji analisti ve ekonomist olarak görev yapan Osama Rizvi de petrolde 100 dolarlık fiyatın görülebileceğini ancak bu seviyede kalıcı olmayacağını öngördü.

RESESYONU TETİKLEYEBİLİR

Bağımsız makro analist Piero Cingari de, ABD’de ham petrol stoklarının son 40 yılın dibinde olması da arz konusunda ABD yönetiminin elini kolu bağladığına, Venezuela ve İran gibi büyük rezerve sahip ülkelerin de ABD yaptırımları nedeniyle yeterli arzı sunamadığına işaret etti.

Bazı uzmanlar, ABD yönetiminin, petrol fiyatlarını düşürmek için Venezuela ve İran’la yumuşamaya gidebileceğini belirtiyor.

Cingari, ABD ekonomisinin resesyona girmemesi ve Çin’in ekonomiyi canlandırmak için güçlü bir teşvik paketi açıklaması durumunda petrol fiyatlarının psikolojik eşik olan 100 doları görebileceğini söyledi.

Cingari, petrol fiyatlarındaki yükselişin ise gelişmiş ekonomilerin faizleri daha fazla artırmasına neden olabileceğini, bunun da resesyonu tetikleyebileceğini dile getirdi.

Petrol fiyatlarındaki artış ve 100 dolar tahminleri, Amerikan The New York Times (NYT) ve İngiliz The Financial Times (FT) gibi gazetelerde de geniş yer buldu.

Svelland Capital direktörlerinden Nadia Martin Wiggen’in Brent petrolün Ukrayna savaşının ilk aylarında olduğu gibi 100 doları aşabileceği yönündeki tahmini de NYT’de yer aldı.

FT, petrol ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın, ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimleri etkileyebileceğini ve Başkan Joe Biden’e karşı Cumhuriyetçilerin elini güçlendireceğini vurguladı.

Petrolün yükselişi enflasyon kâbusu olabilir

 

Petrol fiyatlarını dolardaki değer artışı baskılıyor

 

Petrol yükseldi Buffett yine kazandı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Alpertunga10 Eylül 2023 11:30

  Cak cukla geçen ömürler. 21 yıldır enflasyonu yüzde 5 yapacaklarını söyleyip yüzde 100 yapanlara hal oy verenler bugünler iyi zamanlarınız. herkes sçimlerinden ibarettir. Sen zam kazığını sevdin katlanacaksın. senin yüzünden iyiler yanıyor...

 • Önemli olmayan konular boş isler10 Eylül 2023 09:07

   

 • Berber Bekri 09 Eylül 2023 18:56

  Yaşasın Türkiye yüzyılı...Haydi Türkiye ileri...Dünya bizi kıskanıyor...Durmak yok yola devam...

 • Tufana cevap10 Eylül 2023 14:30

  😂😂😂😂😂😂dünya bizi gısganiyiiii tufan 😂😂😂😂

 • Tufan09 Eylül 2023 21:33

  Her doğum sancılı olur ama sonunda Allah eline Nur topu gibi bebeği verir yıllarca seni mutlu eder. Türkiye yüzyılıda doğumu gerçekleşiyor sancılar olacak ama sonunda çok iyi noktaya varacağız inşallah. Siz dalga geçmeye devam edin altılı yedi kumar masanız da sizle dalga geçmeye devam etsin.