E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivAlman otomobil devinden Türkiye kararı---

Alman otomobil devinden Türkiye kararı

Alman otomobil devinden Türkiye kararı
11 Temmuz 2024 - 10:43 borsagundem.com

Almanya'nın en büyük otomobil tedarikçisi ZF Friedrichshafen, üretimini Türkiye’ye kaydırma kararı aldı. Şirket aldığı kararla AB bürokrasisinden ve artan maliyetlerden kaçınmayı planlıyor

Almanya merkezli otomobil parça üreticisi ZF Friedrichshafen dünya çapında otomobil ve ticari araçlar için aktarma organları ve şasi teknolojisi tedarikçisi konumunda yer alıyor.

Gelecek yıl 110. yılını kutlayacak olan ve 31 ülkede çok sayıda lokasyonu bulunan şirket, Avrupa Birliği (AB) bürokrasinin yanı sıra yüksek ekonomik koşullar sebebiyle üretimini Almanya’dan Türkiye’ye üretimi taşımayı planladığı aktarıldı.

Ekonomim'de yer alan habere göre, ZF Friedrichshafen’in Türkiye’de üç şubesinin olması, ucuz ve görece Avrupa kıtasına yakınlığı ve AB mevzuatına tabi olmaması Türkiye’ye yatırımı cazip kılıyor.

Ayrıca Almanya’da 54 bin çalışanı bulunan şirketin 12 bin çalışanı tasarruf tedbirleri kapsamında işini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Geleneksel şanzıman üreticisi, elektrikle çalışan araçlarda şanzımanın daha az kullanılması nedeniyle pek çok yatırımı da beklemeye aldı. Bunun yanı sıra AB bürokrasisi de dev şirketi üretim alanını kaydırma planın da önemli bir etkenin başı olarak dikkat çekiyor

BYD ile yatırım anlaşması imzalandı

 

Çinli BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım kararı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Fabio Yılmaz11 Temmuz 2024 11:56

    Ülkeye gelse ne olacak halka  faydası yok ki, Vatandaş yine aç  enflasyon yine tavan, sisteme ne kadar vergi  girerse hükümet diğer cebinden kendi yandaş şirketlerle paylaşacak.  Togg çıktı tesla dan pahallı,  japonyada toyota çok ucuzken bir alman aracı almak inanlmaz pahallı, Türkiye'de bırak cinli şirketin araç üretmesini kendi aracını bile seri üretse uygun satmazlar, zaten yedek parça cenneti uygun mu hayır.  işin içinde ucuz iş gücü var diye yatırım yapılıyor. Tabi bide lojistik avantajları var. TL/Eur paritesi adamların istediği gibi başka ne olsun. 

  • Mucise Reis ;)11 Temmuz 2024 11:05

    Çin otomotıvini Ülkemize geldi. tek sebebi budur. Ayrıuca macaristan ve sırbıstandada çinliler görüşmeler yaptı. Ülkemizde üretio ortadoğu ve avrupaya geçebilecekleri ve  ülke yasalarına etkı edebileckeleri bir yerdeler. Çin needn bunu yaptı ?? abd-israil ve avrupa ulkelerı ruslara kafa tutuyor. malum ipek tolunu kapatıp alternatıf hindistan yolu kurmak istiyor. Çin zorunluluktan dolayı ülkemize geldi. Yani el etek öpmeyın. el eteklerinizi öpturun dicem ama, bu kapasitede yonetıcıler var mı ? :D diye şüphem yok. 900 bın maaş 500 bın  maaş 1 mınyon maaşa yaklaşan ceo lar olduguna gore var :D . burada en büyük sorun şu. sözleşmeler sağlam olmalı. bir araştırmada okudum. abd x ülkeye gidip, sadece çalışanları orada etnık kokenlı y leri alıyor. yani aklıma ülkemizdeki suryiyelileri personel yapan bir yapı geldı. buda açık port oluyor 40 yıl sonrasına mesela attım

  • MERHALET KUŞUÖTMEZ11 Temmuz 2024 10:55

    Sıkar artık hükümetimizi kurnazca ve akıllıca hareketleri bunu getirdi.Yakında iki tane alman markasının üretimlerini ülkemize kaydıracaklarını düşünmekteyim.opek ve volkswagen  olacağını düşünmekteyim.Çinli otomotiv markalarının hareketi her şeyi alt üst edecek ve rekabet olacak bir de hükümet ÖTV indirir ise son model otomobilleri yarı fiyatına dahi alma olasılığı var.Galericilerin ve stokcuların çoğu batacaklardır.Yıllarca avrupalı otomotiv firmalarının ülkemiz fiyat tekelinde kalmıştır.