E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAlmanya'da sıkıntı devam ediyor---

Almanya'da sıkıntı devam ediyor

Almanya'da sıkıntı devam ediyor
31 Ocak 2024 - 08:30 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Almanya’da, gayri safi yurt içi hasıla dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre piyasa beklentileri doğrultusunda %0,3 oranında daraldı. Alman ekonomisi, inatçı enflasyon, yüksek enerji fiyatları ve zayıf dış talep nedeniyle geçen yıl % 0,3 oranında küçüldü. Ancak, GSYİH’nın ikinci ve üçüncü çeyrekte durgunlaşması nedeniyle, euro bölgesinin en büyük ekonomisi, genellikle art arda iki çeyrekte daralma olarak tanımlanan başka bir teknik durgunluktan kaçınmayı başardı. Ifo enstitüsünün dün 2024’ün ilk çeyreğinde GSYİH’da %0,2’lik bir düşüş öngörmesiyle bu durumun kısa ömürlü olması bekleniyor.

Sanayi üretimindeki son düşüş ve Ifo iş ortamının düşük seviyesi, Alman ekonomisinin de ilk çeyrekte daraldığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Almanya, ısrarla yüksek enflasyon, yüksek enerji fiyatları ve zayıf dış taleple boğuştu ve ülkenin kırılgan koalisyon hükümetini sarsarken derin sübvansiyon kesintilerine yol açan bir bütçe erimesiyle zirveye ulaşmıştı. Husilerin Kızıldeniz’de gemi taşımacılığına yönelik saldırılarının neden olduğu ticaret kesintileri Almanya’nın ihracat sektörü için yeni endişeler doğururken, yakından izlenen bileşik PMI endeksi Ocak ayında art arda yedinci ayda da düşmüştü.

Büyümedeki eksiklik önümüzdeki çeyreklerde en iyi ihtimalle durgunluğa işaret etmesine rağmen,  Tüketici fiyat endeksinin yıl ortasında Avrupa Merkez Bankası’nın %2 hedefine doğru dönmesi bekleniyor.  Bu, Avrupalı para otoritelerine faiz oranlarını düşürmek için manevra alanı sağlayacak. Bu, şirketlere ve tüketicilere fayda sağlayacak, ancak her şeyden önce zor durumdaki inşaat sektörüne fayda sağlayacak. Almanya önemli çünkü en büyük ticari partnerimiz.

Güne baktığımızda Asya borsalarında bol kırmızı görmekteyiz. Çin piyasaları, resmi bir fabrika anketinin Çin’in imalat faaliyetinin Ocak ayında art arda dördüncü ayda da daraldığını göstermesinin ardından sallandı. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi %0,5 kayıpta. Nedeniyse; Çinli Yetkililerin ekonomiyi desteklemek için büyük teşvik hamleleri yapmaması ve yatırımcıların güveninin azalması nedeniyle Çin piyasalarındaki sert satışlar. Zaten dün de IMF Asya merkez bankalarının enflasyonun yavaşlaması nedeniyle bu yılın sonlarında para politikasını gevşetme alanı görebileceklerini ve Çin’i emlak sıkıntılarını nasıl çözmeyi planladığı konusunda net bir mesaj vermeye çağırmıştı.

Bütün piyasaların gözü bügün tabii ki Fed ve Başkanı Jerome Powell’ın karar sonrası yapacağı basın toplantısında olacak ve herkes Fed’in faiz indirimine ne kadar sürede başlayabileceğine dair ipuçları arayacak. Enflasyona karşı zafer kazandığını iddia etmek için henüz çok erken, bu nedenle, bu haftaki FOMC’de sert dilin devam edeceğini ima etmesini bekliyoruz, ancak endişelenecek bir şey yok. Azalan durgunluk riskleri ve olumlu enflasyonla mücadele dinamikleri ile karakterize edilen makro zemin, çok uzun zamandır gördüğümüz kadar iyi. ABD’de Jolt verisi iş açılışlarının Aralık ayında beklenmedik bir şekilde arttığını ve önceki aya ait verilerin daha yüksek revize edildiğini gösterdi; bu durum, Fed’e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için muhtemelen alan verecek olan hala dirençli bir işgücü piyasasına işaret ediyor.

Bu durum, genellikle kısa vadeli faiz oranı beklentilerini yansıtan iki yıllık Hazine tahvil getirisini destekledi. Bu ay sekiz baz puandan fazla artış göstererek en son %4,3345 seviyesindeydi. ABD doları da benzer şekilde genel olarak yatay seyrederken, euro %0,18 düşüşle 1,0823 dolara geriledi.

Makim Makine ve Çan2 Termik sorusu

 

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

 

Çin'de borsa yatırım fonlarına sermaye girişi rekor seviyede

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)