E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya'da yatırımcı güveni 2 yılın zirvesinde---

Almanya'da yatırımcı güveni 2 yılın zirvesinde

Almanya'da yatırımcı güveni 2 yılın zirvesinde
16 Nisan 2024 - 13:34 borsagundem.com

Almanya'da yatırımcı güveni, nisan ayında beklentilerin üzerinde yükselerek son iki yılın zirvesine ulaştı.


Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezinin (ZEW), kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi'nin nisan ayı sonuçlarına göre, endeks, nisanda önceki aya oranla 11,2 puan arttı.

Martta 31,7 puan olan endeks, bu ay 42,9 puan seviyesine çıktı. Endeksin art arda 9. ayda da yükselmesi ve Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşması dikkati çekti. Piyasa beklentisi, endeksin nisanda 35,1 puana çıkması yönündeydi.

Almanya'da Mevcut Durum Endeksi ise nisanda önceki aya göre 1,3 puan artarak eksi 79,2 puan oldu.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, küresel ekonomideki toparlanmanın Almanya'ya yönelik beklentileri de artırdığını belirterek, "Katılımcıların yarısı ülke ekonomisinin önümüzdeki 6 ay içinde toparlanacağını öngörüyor." ifadesini kullandı.

Almanya'nın ihracat yaptığı ülkelerdeki durumun ve ekonomik beklentilere ilişkin değerlendirmelerin çok daha iyi olmasının da iyimserliğin artmasına katkıda bulunduğuna işaret eden Wambach, "Bu durum, diğer hususların yanı sıra, doların avro karşısında değer kazanması beklentisine de yansımaktadır." dedi.

Alman bankası kripto para saklama hizmeti sağlayacak

 

Almanya'da belediyeler 12 yıl sonra bütçe açığı verdi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )16 Nisan 2024 16:07

    Alman yatırımcısına sesleniyorum ...ülkenizdeki yatırımlardan güvensizlik hissettiğiniz anda bizim borsaya yatırım yapın .çünkü bizim borsada 1 TL koyan 2400 kat kazanılan hisseler olmuştur.çünkü bizim başımızda bir dünya lideri RTE ve BAHÇELİ var.Ama muhalefetin yapabileceğini hiç bilemem çünkü 20 senedir ne yaparlar ise yapsınlar bir türlü iktadara gelemiyorlar...