E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın rallisi tam gaz---

Altın rallisi tam gaz

Altın rallisi tam gaz
18 Nisan 2024 - 13:18 borsagundem.com

Bu yıl altın varlıklarında görülen etkileyici ralli piyasalardaki diğer gelişmelerden de güç topluyor. Wells Fargo analistleri altının FED’in faiz indirimleri ve enflasyon gibi birçok gelişmeden güç toplayabileceğini belirtiyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü’ne göre altının bu yılki rekor rallisi ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika değişikliğinin ardından daha da fazla hız kazanabilir. Analistler FED yönetiminin faiz indirimleri gerçekleştirmesinin ardından altının bir destek rüzgarı daha kazanabileceğini öngörüyor.

FED’in bu yıl politika faizlerini düşürebileceği bir sır değil. Zira Amerikan merkez bankası yönetimi ABD enflasyonunun %2’lik yıllık hedefleri için doğru patikaya girdiğinden emin hissettiklerinde politika faizlerini düşüreceklerini her fırsatta belirtiyorlar. MarketWatch’un haberine göre Wells Fargo analistlerinin 15 Nisan’da paylaştığı bir yatırımcı notunda “altının geçmişteki en güçlü performanslarından bazılarının FED’in faiz indirimi döngüleri sırasında geldiği gerçeği o kadar iyi bilinmiyor” ifadelerine yer verildi.

Tarihsel göstergelere bakıldığında FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasından sonraki ayda altının fiyatının ortalama %0,14 arttığı görülüyor. Bu arada sıkı para politikasına rağmen ABD ekonomisinin dirençli kaldığını gösteren beklentilerin üzerindeki son enflasyon raporlarının ardından, yatırımcılar FED’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini yıl sonuna erteledi.

MW haberine göre Themes ETF Yatırım Stratejisti Taylor Krystkowiak konuyla ilgili açıklamasında yatırımcıların enflasyonun yeniden canlanması olasılığına karşı savunma stratejisi olarak altına yöneldiğini ve altın rallisini uzattığını söyledi. “FED politika değişikliğine dair umutların bir kısmı suya düştü” diyen Krystkowiak, “İnsanlar altını FED’in para politikasını değiştirerek faizleri erken düşürmesi durumunda bir politika hatasından korunma yolu olarak görüyor” dedi.

FED yönetimi enflasyonu %2 seviyesine düşürmek amacıyla politika faizlerini yüksek tutmayı sürdürüyor. FED Başkanı Jerome Powell salı günü yaptığı açıklamada, “İstihdam piyasasının gücü ve enflasyon konusunda şimdiye kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında kısıtlayıcı bir para politikasının çalışması için daha fazla zaman tanımak ve verilerin ve gelişen görünümün bize rehberlik etmesine izin vermek uygun olacaktır” ifadelerine yer vermişti.

CME FedWatch göstergesine göre vadeli piyasalardaki yatırımcılar FED’in faiz oranlarını eylül ayından itibaren düşürmeye başlayabileceğini düşünüyor. Bu yılın başlarında birçok yatırımcı FED’in 2024’te çok daha fazla faiz indirimi yapılmasını bekliyordu. Vadeli piyasalar şimdiyse ancak iki faiz indirimi öngörebiliyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre son bir ay içerisinde dolar karşısında %7,46 değer kazanan ons altın perşembe günü itibariyle %0,46 yükselişle 2.378 dolardan fiyatlanıyor.

Wells Fargo analistleri, "2024 için altın fiyatı tahminimizi ons başına 2.300 ila 2.400 dolara ve 2025 için ons başına 2.400 ila 2.500 dolara yükselttik. Altının 2025'e kadar yükselmeden önce biraz nefes alması gerekebileceğinden şüpheleniyoruz” öngörüsünde bulundu.

Abrdn'de ETF Yatırım Stratejisi Direktörü Robert Minter, Mart 2023'te verdiği bir demeçte, "Tarihsel olarak, FED faiz indirimlerinin aslında altın için bir yükseliş rallisi başlattığını gördük” uyarısında bulunmuştu. Minter FED’in 2000, 2006 ve 2008'de faiz oranlarını düşürmesiyle oluşan altının rallisine işaret etmişti.

Altın fiyatları, FED’in geçen yıl faiz artırımlarına ara vermesinden bu yana yükselişteydi. FED yönetimi en son geçen yılın temmuz ayında gösterge faiz oranını artırdı.

Wells Fargo analistleri, değişen faiz ortamının önümüzdeki altı ila 18 ay boyunca altın için bir destek rüzgarı olabileceğini söyledi. Analistler, bugünün altın fiyatlarını yönlendiren temel eğilimler arasında küresel merkez bankalarından kalıcı altın alımlarının yanı sıra gelişmekte olan piyasalardaki tüketicilerden gelen artan talebi, altın arzı büyümesindeki durgunluğu ve jeopolitik gerilimlerdeki artışı gösterdi.

Raporda “Bu eğilimlerin yakın zamanda değişmesini beklemiyoruz” uyarısında da bulunuldu.

Altın fiyatlarında primli seyir

 

Wall Street’te daha kötü günler geliyor

 

Metal fiyatları, doların ralliye ara vermesiyle arttı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)