E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAltın zamanı---

Altın zamanı

Altın zamanı
16 Nisan 2024 - 08:39 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

ABD’de Mart ayı perakende satışlarının %0,3 artması beklenirken %0,7 artış kaydetmesi Fed’in aceleci davranmayacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle bu sabah Asya borsaları düştü ve dolar beş ayın en yüksek seviyelerine tırmandı. CME FedWatch Tool’a göre piyasalar artık faiz indirimlerinin başlangıç ​​noktası olarak haziran yerine eylülü fiyatlıyor ve de yılın başındaki 160 baz puanlık gevşeme beklentisinden 45 baz puanlık indirime döndüler.

Artan jeopolitik gerilimler risk algısını kontrol altında tutarak altın ve petrol fiyatlarını yükseltirken, veriler Çin ekonomisinin yıllık bazda %5,3 büyüyerek  beklentileri  kolaylıkla aştığını gösterdi. Çin’den gelen veriler, uzun süren emlak krizi karşısında talebi ve güveni artırmaya çalışan politika yapıcılar için güzel bir işaret oldu.

Altın, ABD’de beklenenden yüksek enflasyon ve jeopolitikten kasım başkanlık seçimlerine, para politikası ve piyasaların buradan nereye gideceğine kadar her şeye ilişkin genel kaygının ortasında son zamanlarda çıkış yapıyor. Piyasaların, riskten kaçınma, kaldıracı azaltma, riskten korunma ve riske maruz kalmanın geniş çapta yönetilmesi ile uğraşmasına neden olurken yeni gözde altın oluyor.

Altın tarihsel olarak bir enflasyon riskinden korunma aracıdır. Ancak bu aynı zamanda yatırımcıların statükonun istikrarı konusunda endişelendiklerinde başvurdukları bir konu.  Batı ile Çin arasındaki ticaret gerilimi artıyor. Bu arada, Ukrayna’da savaşın patlak vermesinin ardından doların silah haline gelmesi, başta Çin olmak üzere birçok ülkede, Amerika’nın mali gücüne karşı önlem olarak Hazine bonosu satma ve altın satın alma hamlelerini hızlandırdı.

Bu sadece faiz oranı meselesi değil. İnsanlar yeni bir dünyaya karşı kendilerini koruyorlar. Çin’in elindeki ABD mali varlıklarının gayri safi yurt içi hasılasının payı olarak, ülkenin 2001’de Dünya Ticaret Örgütü’ne katıldığı zamanki seviyesine geri döndüğünü belirtiliyor.

1971’de dönemin başkanı Richard Nixon, ABD’yi altın standardından çıkardığında, aynı zamanda ithalata da yüzde 10’luk bir gümrük vergisi koydu. Bu, ABD yapımı malları döviz kuru dalgalanmalarından korumak için doların bir tür resmi olmayan devalüasyonuydu. Donald Trump, elbette, ikinci bir başkanlık dönemine seçilmesi halinde genel olarak yüzde 10’luk bir ithalat vergisi teklif etti. Bu, ABD yapımı malları döviz kuru dalgalanmalarından korumak için doların bir tür resmi olmayan devalüasyonu. Beyaz Saray’ı kim kazanırsa kazansın dolarda bir miktar değer kaybı görmek beni şaşırtmaz. Bu da doların zayıflamasıyla yükselme eğilimi gösteren altın için iyi olur.

Altın konusunda yükselişe geçmenin son nedeni, hızla sürdürülemez hale gelen ABD borç ve açığına ilişkin tablodur. Kongre Bütçe Ofisi’nin en son tahminleri, ABD borcunun bu yılın sonuna kadar GSYİH’nın yüzde 99’una ulaşacağını ve 2054 yılına kadar bu oranın yüzde 172’ye ulaşma yolunda olacağını gösteriyor. Para politikası ve piyasalarda aşırı kaosun yaşandığı bir dönem. Dünya için kötü; altın için iyi. Farklı bir sonuç çıkacağına dair umut var mı? Enflasyonun borcun bir kısmını tükettiğini hayal edebiliriz. Ancak varlık fiyatlarının ve dolayısıyla vergi gelirlerinin muhtemelen düşeceği göz önüne alındığında, daha uzun süre yüksek oranlar mali açıdan sürdürülemez bir pozisyon yaratacaktır. ABD bütçesinden kesilebilecek tek şeyin faiz ödemeleri olması nedeniyle (sosyal yardım haklarında ve savunma harcamalarında kesinti yapılmasının politik olarak uygun olmaz)  FED , borç ölüm sarmalından kaçınabilmesi için eninde sonunda yön değiştirmeye ve faiz oranlarını düşürmeye zorlanacak. Ancak daha kolay para şüphesiz altın için iyi olacaktır. Ekonomik ve politik paradigma değişimlerinin yaşandığı bu tuhaf anda çoğu şey öyle görünüyor.

Citi'den altın fiyat tahmini

 

Fed'in faiz artırım olasılığı güçleniyor

 

Tırmanan jeopolitik gerilimle emtianın stresi artıyor

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)