E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakAntalya'da her 3 konuttan 1'ini yabancılar aldı---

Antalya'da her 3 konuttan 1'ini yabancılar aldı

Antalya'da her 3 konuttan 1'ini yabancılar aldı
17 Kasım 2022 - 06:44 borsagundem.com

TÜİK'in Ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre Antalya'da her 3 konuttan biri İstanbul'da ise her 10 konuttan biri yabancılara satılmış durumda.

Artan fiyatlar ve kredi kısıtlamaları nedeniyle konut satışlarında düşüş yaşansa da yabancıların konut talebinde artış sürüyor. Özellikle Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle Ruslar konut alımında öne çıkıyor.

Türkiye’de yabancıların ekim ayında aldığı konut sayısı 5 bin 377 oldu. Antalya’da satılan toplam 6 bin 323 konutun 2 bin 123 adeti, İstanbul’da satılan toplam 16 bin 987 konutun ise 1658 adeti yabancılara satıldı. Böylece, Ekim ayında İstanbul’da satılan her 10 konuttan 1’ini, Antalya’da satılan her 3 konuttan birini yabancılar aldı.

Yabancıya konut satışında ilk sırada Antalya bulunuyor

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Ekimde toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 5,2 olarak hesaplandı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 123 konutla Antalya aldı. Bu ili sırasıyla 1658 konut satışıyla İstanbul ve 490 konut satışıyla Mersin izledi. Ekimde Rusya vatandaşları Türkiye’den 2 bin 23 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını sırasıyla 498 konutla İran, 310 konutla Irak ve 216 konutla Ukrayna vatandaşları takip etti. Ocak-ekimde ise yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 artarak 55 bin 21 oldu. Bunun 21 bin 252 adeti İstanbul’da, 16 bin 779 adeti ise Antalya’da gerçekleşti.

Kredi kısıtlamaları kaldırılmalı ve 15 yıl vadeli krediler tahsis edilmeli

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut kredisindeki kısıtlamaların acilen kaldırılması gerektiğini belirterek, “15 yıl vadeli düşük maliyetli konut kredisi uygulaması kamu bankalarımız ve kamu katılım bankalarımız tarafından etkin hale getirilmelidir” ifadesini kullandı. Elmas, ekim ayına ilişkin TÜİK Konut Satış İstatistiklerine dair yaptığı yazılı değerlendirmede, geçen ay, 2021’in aynı dönemine göre konut satışlarının yüzde 25,3 azalışla 102 bin 660 adet olarak gerçekleştiğini anımsattı. Konut satışlarının son 4 aydır düştüğünü ve bu düşüşte kredi tahsisindeki sıkıntıların etkili olduğunu anlatan Elmas, şu açıklamalarda bulundu: “Temmuzdan itibaren konut kredi kısıtlaması ve ağustos ayından beri fiilen konut kredisinin aşırı kısıtlanması ile ipotekli satışlar tarihin düşük rakamlarına erişti. Konut fiyatlarının yükselişini önlemeye dönük alınan kararlar, konut üretimini de olumsuz etkilemektedir. 2022 yılı hem ipotekli satışlarda hem de üreticiden birinci el satışlarda rekor seviyede düşük bir yıl olarak kapanmaya aday görünmektedir. Türkiye’de konut üretimini zorlaştıran kredi kısıtlamaları üreticiden birinci el satışlar için acilen kaldırılmalı ve 15 yıl vadeli düşük maliyetli konut kredisi uygulaması kamu bankalarımız ve kamu katılım bankalarımız tarafından etkin hale getirilmelidir.”

Konut alımında Ruslar ilk sırada yer alıyor

MARS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, son on ayda yabancı yatırımcıya satışı gerçekleşen konut adedinin 55 bin 021 olduğunu, Rus yatırımcının söz konusu rakam içindeki oranını yüzde 20,60’ye yükseldiğini olarak ifade etti. Bucak; “80 farklı ülkeden insanlar iş ve yaşam kurmak için Türkiye’ye geliyor. 2022’nin ilk on ayında yabancı yatırımcının Türkiye’den aldığı konut sayısı 55 bini geçti. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda yüzde 26,9’luk bir artış yaşandığını görüyoruz. Türkiye’den konut alan ülkelere baktığımızda sıralamanın en başında Rusya yer alıyor. Özellikle savaş ile birlikte Rus merkezli ilgi her geçen gün artıyor” diye konuştu. Yabancı yatırımcının konut alırken yoğun ilgi gösterdiği illerin İstanbul, Antalya ve Mersin olduğunu kaydeden Hakan Bucak, “Ruslar özellikle tatil bölgelerinden konut alımı ile öne çıkıyor. Antalya ve Bodrum şu anda favori bölgeleri. Bu ilgi eğer böyle devam ederse Rusların ağırlıkta olduğu küçük yerleşim alanları ortaya çıkabilir” dedi. (Dünya)

Konut fiyatlarındaki artış hız kesmiyor

 

Konut satışları yüzde 25 düştü

 

Kentsel dönüşüm kapsamında 3,2 milyon konut yenilendi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • DIMBIL17 Kasım 2022 14:47

  Keşke daha çok yabancı gelse bunların zorunlu harcamaları bizim dış ticaret açığını fazlası ile kapatır.

 • Kemal çiçek18 Kasım 2022 08:45

  Sizin çoluk çocuğunuz yabancıların yükselttiği ve aldığı fiyatlardan ev alma güvende ise sorun yok tabii

 • Sai17 Kasım 2022 11:38

  filistin2 olma yolunda ilerliyoruz

 • HASAN HÜSEYİN KIZILIRMAK17 Kasım 2022 10:55

  Yakında buraya yerleşen kişiler bizim işlerimizi de elimizden alırlar ise bizler ne yapacağız.

 • MERHALET KUŞUÖTMEZ17 Kasım 2022 10:42

  yakında antalya ya vize ile girer isek şaşmam.

 • ALİ KODUŞ17 Kasım 2022 10:40

  Yakında vatanımızı savaşmadan para ile işgal ederler ise şaşırtmam.

 • DOĞRU17 Kasım 2022 12:36

  10 milyon mülteci var ,zaten işgal edildi...

 • Mucise Reis : )17 Kasım 2022 09:36

  Antalyad ahalka soralım... Antalya TC ye mi bağlı kalsın, yoksa özel bağımsız bir ülke mi olsun ? ... Hatayada soralım. bölge halkı geleceklerini tayin etsin... yıl 2021 TC ya bağlı kalsın çıkar iken 2022 ve sonrasında oy oranları ciddi değişime uğradığı kesin... Demekki yerleşim, konut edinme, ikamet etme vb sınırlama gelmeli... Türk Mİlletinin yüzde 10 'u yabancı unsurlar alamaz, oturma izinleri olmaz, kalıcı yaşamaları gerçekleşmez gibi... Bu işl nereye gidiyor  böyle ? bu tavandaşlık vermeyide bi bırakın Allah aşkına... Askere gitmez, vergi vermemiş ödememiş, 1 günde hem ev hem oto hem vbatandaş oluyor... hemde emeklisi, işsizi, asgari cüretli yabancı çalışanı. Kültürlü eğitimli donanımlı ülkemize değer katacak tiplerde değil...

 • Deniz17 Kasım 2022 09:04

  Memleketi 20 yıldır yabancıya satıyorlar

 • Kaçan Grup 17 Kasım 2022 08:24

  battık 

 • Mucise Reis : )17 Kasım 2022 08:11

  Günaydın...  Bİzlere vatan düşmanı diyenler anketler gelince kimlerin düşmanlık ettiğini görmüştür... Oralarda maaşlı memurlar gibi geçim sıkıntısı yaşıyor. bir çok mekan yabancıya hitap ettiği için yerliler o fiyatları karşılayamadığından yiyeek, içecek, konaklama, günü birlik eğlence mekanlarında dahi Yunanistana gitmiş tatil yapıyor gibi hissediyor :D orada çalışan ücretli hizmetliler, otel personelleri bile geçim derdine düştü. aile ile gelip ev tutup orada çalışmak çok zor, o bakımdan aileli personeller değl, bekar yaşları gen.ler çalışıyor otelde yiyip yatıp çalışıyo. ama bu durum profesyonel personeli göçe sevk edıyor, sektor değiştirtiyo.. her sunu adım, bir başka sorunu çıkartıyor sektore...