E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAP şirketler için yeni yasayı onayladı: İnsan hakları ve çevre standartları---

AP şirketler için yeni yasayı onayladı: İnsan hakları ve çevre standartları

AP şirketler için yeni yasayı onayladı: İnsan hakları ve çevre standartları
24 Nisan 2024 - 16:58 borsagundem.com

Bugün düzenlenen AP Genel Kurul'unda onaylanan yasaya göre, şirketlerin faaliyetlerinde insan hakları ihlalleri ve çevre üzerinde olumsuz etkiler olmaması gerekecek. Her şirket, yeni kurallara 2027'den itibaren aşamalı biçimde uymak zorunda olacak.

Avrupa Parlamentosu (AP), şirketlerin tedarik zincirlerinde insan haklarına ve çevreye saygı göstermelerini sağlayacak yasayı onayladı.

Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda, şirketlere yeni özen yükümlülükleri getirecek yasa oy çokluğuyla kabul edildi.

İnsan hakları ihlalleri ve çevre sorunları engellenmeye çalışılacak

Buna göre, şirketlerin faaliyetlerinde insan hakları ihlalleri ve çevre üzerinde olumsuz etkiler olmaması gerekecek. Bu kapsamda "çocuk işçiliği", "kölelik", "emek sömürüsü" de yapılamayacak. Kirlilik, çevresel bozulma ve biyolojik çeşitlilik kaybı da engellenecek.

Kural kapsamına 1000'den fazla çalışanı ve dünya çapında cirosu 450 milyon avronun üzerinde olan bütün Avrupa Birliği (AB) merkezli şirketler ile AB ülkelerinde lisans anlaşması olan, dünya çapında 80 milyon avrodan fazla ciro yapan ve en az 22,5 milyon avro telif haklarından kazanan yabancı şirketler de dahil olacak.

Kurallara, 2027'den itibaren aşamalı olarak uyulması zorunlu olacak

Firmalar boyutlarına göre yeni kurallara 2027'den itibaren aşamalı biçimde uymak zorunda olacak. Kurallara uymayan şirketlere net cirolarının yüzde 5'i oranında para cezası kesilecek.

Yasa bu aşamadan sonra üye ülkeler tarafından onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Avrupa Parlamentosu'ndan Amazon'a yasak

 

Avrupa Parlamentosu'ndan skandal Türkiye raporu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)