E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAPI petrol stokları tahminlerin aksine artış gösterdi---

API petrol stokları tahminlerin aksine artış gösterdi

API petrol stokları tahminlerin aksine artış gösterdi
26 Haziran 2024 - 07:10 borsagundem.com

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan stok verileri, analistlerin düşüş beklentilerinin aksine, sınırlı da olsa artış gösterdi.API tarafından hesaplanan ve enerji işlemcileri tarafından yakından takip edilen verilere göre, 21 Haziran ile sona eren bir haftalık dönemde ABD petrol stokları, önceki hafta görülen 2,26 milyon varil artışın ardından 914 varil daha yukarı geldi. Analistler stoklarda 3,0 milyon varil düşüş öngörüyorlardı.

Enerji Bakanlığı (DoE) tarafından açıklanan veriler, Stratejik Petrol Rezervindeki (SPR) ham petrol stoklarının 1,3 milyon varil daha arttığını gösterdi. Stoklar söz konusu haftada 372,2 milyon varille 2022 yılı Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ancak bu yükselişe rağmen 2020 Haziran ayında görülen 656 milyon varilin oldukça altında kalmaya devam etti.

API, benzin stoklarında da iki haftalık düşüş sona erdi ve artış yaşandı; Bir önceki hafta 1,1 milyon varil gerileyen stoklar, 3,8 milyon varil yukarı geldi. EIA verilerine göre, geçen hafta itibarıyla benzin stokları yılın bu dönemindeki beş yıllık ortalamanın yaklaşık %1 altında seyrediyor.

Damıtılmış ürün stokları üst üste dört hafta düşen artışını sonlandırdı. Önceki hafta 538 bin varil artan stoklar, geçen hafta 1,2 milyoln varil geriledi. Bu düşüşle birlikte damıtılmış ürün stokları beş yıllık ortalamanın yaklaşık %8 altında kaldı.

Dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru hatlarının kavşak noktası olan, WTI türü petrolün fiyatlandığı Cushing bölgesinin petrol stoklarında bir haftalık aranın ardından yeniden sınırlı da olsa düşüş görüldü; Cushing petrol stokları 350 bin varil azaldı.

ABD Enerji Bakanlığı (DoE) Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından bugün açıklanacak petrol stoklarında düşüş bekleniyor. WSJ tarafından hazırlanan ankete göre, analistler bir önceki hafta 2,5 milyon varil azalan petrol stoklarının, 21 Haziran ile sona eren haftada 2,3 milyon varil daha düşeceği tahmin ediliyor.

WSJ'nin anketinde benzin stok tahmini 1,2 milyon varil, damıtılmış ürün stok tahmini 0,3 milyon varil düşüş olacağı yönünde oluştu.

Ankette DoE'nin açıklayacağı kapasite kullanım oranının %93,5 seviyesinde kalacağı tahmin edildi.

DoE stok verileri TSI 17.30'da açıklanacak.07:08

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)