E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiASELSAN'nın yeni keskin elektronik gözleri---

ASELSAN'nın yeni keskin elektronik gözleri

ASELSAN'nın yeni keskin elektronik gözleri
29 Ekim 2022 - 11:11 borsagundem.com

ASELSAN'ın elektro-optik alanında milli atılımlarla geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde gece, sis, pus, toz, duman, yangın gibi görüşün kısıtlı olduğu koşullarda üstünlük sağlanacak

ASELSAN, SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda yeni elektro-optik ürünlerini sergiledi.

Şirket, bu alanda daha önce yurt dışından temin edilen kimi ürünleri millileştirdi kimi ürünleri de kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdi.

ASELSAN'ın tasarladığı elektro-optik keşif gözetleme sistemlerinde kullanılan ve bugüne kadar yurt dışından temin edilen soğutmasız kısa dalga boyu kızılötesi dedektör takımları millileştirildi.

Sisli ve dumanlı ortamlarda yüksek kalitede görüntüler

Kısa dalga boyu kızılötesi bandında algılama yapan dedektörler, görüş mesafesinin azaldığı sisli ve dumanlı ortam koşullarında yüksek performanslı görüntüleme imkanı sağlıyor.

Hem sivil hem de askeri uygulama alanları bulunan söz konusu teknoloji, Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı (MGEO) tesislerinde yer alan temiz odalarda ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirildi. 640x512 çözünürlüğe sahip soğutmasız kısa dalga boyu kızılötesi dedektör takımlarının seri üretimine başlandı.

Termal görüntüleme sistemlerinin en kritik bileşeni olan mikrobolometre tipindeki kızılötesi dedektör takımları da millileştirildi.

Uzun dalga boyu kızılötesi bandında algılama yapan bu dedektörler, soğutmaya ihtiyaç duymaması nedeniyle düşük güç tüketimi olan ve hafif elektro-optik keşif gözetleme sistemlerinde ve kızılötesi arayıcı başlıklarda kullanılıyor.

Düşük maliyetli ve kompakt yapısı sayesinde sivil uygulama alanlarında özellikle tercih edilen bu dedektör teknolojisi, ASELSAN MGEO tesislerinde geliştirildi.

Seri üretime geçilen 640x480 çözünürlüğe sahip Soğutmasız Uzun Dalga Boyu Kızılötesi Dedektör Takımı'nda (SAFIR-640) sivil ve askeri kullanıcılara teslimatlar başladı.

Engerek hafif ve üstün

Türk Silahlı Kuvvetlerince etkin şekilde kullanılan Engerek-1 cihazının yeni modeli çok daha hafif, ergonomik ve üstün performans özellikli olarak yeniden tasarlandı.

ASELSAN'ın yaklaşık 20 yıllık özgün lazer tasarım ve üretim kabiliyetleri ile Engerek-2 Elde Taşınır Lazer İşaretleme ve Hedef Koordinatı Bulma Sistemi yine tamamen özgün tasarımla ortaya çıktı.

TSK'nın vuruş gücü için önemli

Engerek-2 cihazı ASELSAN'ın öz kaynaklarıyla geliştirildi, kullanıcıdan alınan aktif geri dönüşlerle tasarım süreci yürütüldü.

ASELSAN'ın milli lazer ürünleri ailesinin en yeni üyesi Engerek-2 cihazı üstün ergonomik tasarım (daha küçük, hafif ve daha kolay kullanılabilir), daha uzun işaretleme ve koordinat bulma menzili, dahili spot görme yeteneği, düşük ışıkta görüntüleme yeteneği, dahili batarya, tam sessiz operasyon, kablosuz haberleşme, tablet üzerinden kullanım ve Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) bağlantılı kullanım ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vuruş gücüne önemli katkıda bulunacak.

ASELSAN'ın 'elektronik gözü' Güney Afrika'da görücüye çıktı

ASELSAN'dan 31,8 milyon dolarlık satış sözleşmesi

ASELSAN geliştirdi: TSK envanterine eklendi!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ziya30 Ekim 2022 20:12

  Bunlardan 6lı baytarlara lazım

 • Bik29 Ekim 2022 21:27

  Aselsan F-35 projesinden çıkarıldıktan sonra güç kaybetti, 2017 yılından bu yana dolar bazlı çakılmış durumda ve borsa performansı zayıf kalmaya devam etmekte. 

 • ALİ HAYDAR TÜRKÜBAŞI29 Ekim 2022 20:46

  bu hükümet bir daha seçilemez ise tüm silah ve otomotiv sanayimizin çöpe gitme olasılığı var.çünkü muhalefetin ne vizyonu ne projeleri var.bu proje ile de alay ediyorlar idi her defasında rezil hüsran oldular.

 • Kasbiyikbutunkiliboyatan tamyobazfemi29 Ekim 2022 20:04

  Huuouhuhaaa ver gazi m ehtere huhohhaaa borsaya bakin aselsan gerçek orada ,gaza devam da borsa nolcak huhohhhaaaaaa mucize abijim yazmış huuohhhaa aselsan safi gaz huuoihhaasaa 

 • Mucise Reis : )29 Ekim 2022 13:51

  bu çalıuşmalar gerekli dahada geliştirilecek olası ambargolarda teknık cihazlar, alternatiflerin ithalatının engellenmesi sonucu bir yerdne başlayıp ilerilere gitmek zorunda olan bir yapı bu... uzay araştırmaları, aya iniş projeleri, gökyüzü gözlem, uydulardan kara izleme gözlemi vb. daha fazlası gerekli olacak sistem. ama bu işleri dijital makera, güvenlik kamerası, özel otomobıllere entegre bazı görsel aynalar, belediye mobeseleri, vb. vb. alternatif alanlarda uretmek satmak gelır elde etmek lazım.

 • asel29 Ekim 2022 12:05

  koynumuzda engerek beslemisiz..not ...2017 mağduru altin dolar enfilasyon uzerimizden dozer gibi gecti

 • ali ye selam olsun30 Ekim 2022 19:29

  dostum 2 gunde kaybettigim para 120 bin nereye satiyorsun bekle bekle 60 bin daha gitti ee gelde isin icinden cik....sonra bolundu yukselmedi ee ....donecek donecek 5 yil kilciksiz...4 tane honda tuscon aliyordum ...paranin degerine bak ....10 dolardan asagidi kurtarmiyor bekliyecegim......

 • ALİ KODUŞ29 Ekim 2022 20:47

  sende de hata var.hisse senedine yeni gelinin sarıldığı sarılmıssın.baktın yükselmiyor bir kaç ay vereceksin.

 • Mucise Reis : )29 Ekim 2022 13:53

  şöyle düşün o global değerler dunyad amilyar usd ler ile belirlenebiliyor.. ama bir expo 1 s 400 parası etmeyen değerlerde işler başardı. aselsan da hafif sistemler v bişlerde yanı milyar usd lık hava savunma sistemi yada kıtalar arası mılyar usd lık roketler vb yapmıyor.. zaten hisse senetlerı çok fazla ağır abi... o bakımdan buyuk mucizeler beklememek lazım. ilerler ama bazı kağıtlardan hantal kalır... 8 ay elınde tutarsın yerınde sayar 7 gunde yüzde 50 - 80 koyar.. öylebi kağıt bu. ben hantal kağıtları pek sevmem durmam .. hareket dalgalanma olacak kı vur-kaç ---al-tut vb olacak.