E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsalarında tarihi yükseliş---

Asya borsalarında tarihi yükseliş

Asya borsalarında tarihi yükseliş
04 Temmuz 2024 - 07:14 borsagundem.com

Japonya ve Tayvan piyasalarının yükselişi sonrası Asya borsaları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Asya-Pasifik piyasalarında, Japonya ve Tayvan piyasaları yükselişin etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Asya-Pasifik piyasaları, Japonya'nın Topix endeksinin daha önce Aralık 1989'da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.886,50'yi aşmasıyla Perşembe günü çoğunlukla yükselişteydi.

Topix yüzde 0,37, Nikkei 225 ise yüzde 0,2 yükseldi. Nikkei tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 40.888,43'ten 200 puanın altında.

JAPON ŞİRKETLERİN ÜCRET ARTIŞLARI BoJ'A YARAYACAK

Ülkenin en büyük işçi sendikasına göre, Japon şirketleri bu yıl son otuz yılın en büyük ücret artışlarını gerçekleştirdi. 300 veya daha fazla sendika destekli çalışanı olan büyük firmalar ücretleri yüzde 5,19 oranında artırırken, daha küçük firmalar ücretleri yüzde 4,45 oranında artırdı.

Daha yüksek ücret artışı, ülkenin artan fiyatlar ve ücretlerden oluşan bir “döngü" gerçekleştirmesine yardımcı olacak ve Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasına ve para politikasını normalleştirmesine olanak tanıyacak.

Tayvan Ağırlıklı Endeksi de yeni bir zirveye ulaşarak 20 Haziran'da kırdığı 23.406,1'lik önceki rekorunu geride bıraktı. Endeks çip stoklarından güç alırken, uluslararası alanda Foxconn olarak bilinen Hon Hai Precision Industry yüzde 5'in üzerinde kazanç elde etti.

YATIRIMCILAR BÖLGEDEN GELEN EKONOMİK VERİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Yatırımcılar ayrıca Hong Kong ticari faaliyeti ve Perşembe günü açıklanan Avustralya ticaret rakamları gibi bölgeden gelen diğer verileri de değerlendirdi.

S&P Global, Hong Kong'un bileşik satın alma yöneticileri endeksinin bir önceki aya göre 49,2'den Haziran ayında 48,2'ye düştüğünü bildirdi. Bu, özel sektör üretiminin üst üste düştüğü ikinci ayı temsil ediyor; Haziran ayındaki daralma iki yıldan fazla bir sürenin en hızlı daralmasıydı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,23 yükseldi. Anakara Çin'in CSI 300 endeksi yatay seyretti. Çin yuanı ABD doları karşısında yaklaşık dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi ve dolar karşısında 7,2735'e geriledi.

Hong Kong'da listelenen Çin elektrikli araç şirketleri, sırasıyla yüzde 6,15 ve yüzde 4,49 artışla Nio ve Xpeng liderliğinde yükseliş kaydetti.

Avustralya'nın ticaret fazlası, bir önceki aydaki 6,03 milyar Avustralya dolarından mayıs ayında 5,77 milyar Avustralya dolarına (3,88 milyar dolar) geriledi ve ekonomistlerin beklediğinden daha sert bir daralma kaydetti.

Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1,05 arttı.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0,6 yükselirken, Kosdaq yüzde 0,45 arttı.

ABD'de araç satışları ikinci çeyrek geçen yıla göre ciddi bir değişim göstermedi

 

ABD verisi sonrası S&P 500 ve Nasdaq endeksleri rekor tazeledi

 

Fed tutanaklarında enflasyon hedefi vurgusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)