E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAvrupa borsaları gayrimenkul hisselerinin etkisiyle düştü---

Avrupa borsaları gayrimenkul hisselerinin etkisiyle düştü

Avrupa borsaları gayrimenkul hisselerinin etkisiyle düştü
02 Nisan 2024 - 22:33 borsagundem.com

Avrupa borsaları, Paskalya tatilinin ardından yatırımcıların güçlü ilk çeyrek sonrası kar alımlarıyla haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı.

Avrupa borsaları kapanışında, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,80 azalarak 508,57 puana indi.

Gayrimenkul şirketlerinin hisseleri bugünkü satışlarla ortalama yüzde 2,25 üzerinde düşüş gösterirken bu durum hemen hemen tüm sektörlerde hisse senetlerini baskıladı.

Bunun yanında petrol fiyatlarının Meksika'daki arz sıkıntısı ve Orta Doğu'da artan jeopolitik risklerle yükselmesiyle petrol ve gaz şirketlerinin hisseleri de ortalama yüzde 0,6 değer kazandı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,92 azalışla 8.130.05 puana ve Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,13 düşüşle 18.283,13 puana geriledi.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 kayıpla 7.935,09 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,22 değer kaybederek 34.325,23 puana düştü.

Analistler, ABD'de son birkaç gündeki bazı ekonomik verilerin güçlü ekonomiye işaret etmesinin ardından finansal piyasaların artık bu yıl içinde ABD Merkez Bankasından (Fed) daha az faiz indirimi beklemesinin bugün Avrupa hisse senetlerinde fiyat kayıplarına gerekçe gösterdi.

Avrupa borsaları ortalama yüzde 6,8 ile güçlü bir ilk çeyreğin ardından yılın ikinci çeyreğine artan jeopolitik riskler ve daha fazla faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla gayrimenkul şirketlerin fiyatlarına yönelik artan endişelerle zayıf başladı.

Çin'in zor durumdaki emlak grubu Country Garden'ın 2023 finansal raporunu planlandığı gibi yayımlayamayacağını açıklaması da Avrupa’da gayrimenkul şirketi hisselerini olumsuz etkiledi.

Analistler, yatırımcıların güçlü ilk çeyrek sonrası kar alımlarının da bugün düşüşlerde etkili olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul'dan 2 hisseye kredili işlem yasağı

 

Beşiktaş, yüzde 250'lik bedelli için SPK'ya başvurdu

 

Borsa günü düşüşle tamamladı

 

Ereğli Demir Çelik'ten damping şikayeti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Pala03 Nisan 2024 07:35

    Israile barut silah tel satan musiad üyelerine ihale yasağı koy. Aksi halde siyonist ajanisin demektir

  • Okn03 Nisan 2024 01:11

    Reisim o çalışan memura seyyanen zammı kim çıkardıysa ilk onu partiden at. Hiç bir çalışanın aklında seyyanen zam diye birşey yoktu buna bende dahil. Seyyanen zammı duyunca piyango vurmuş gibi oldu. Emeklilere verilmemesi fitili ateşledi. Ya 4000 bin 4000 bin paylaşılacaktı yada hiç verilmeyecekti. Üstüne 8bin liranın 12bine çıkması emeklileri daha da kızdırdı. 1yıllığına kararname imzaladık ve yenilemiyoruz deyin seyyaneni herkesten kaldırın yada emeklilerede aynısını verin. Genel seçimlerde bu sonuç böyle olmaz bunuda parantez içinde belirteyim. Senin yerin ayrı. Aç kalsam yine sana oyumu veririm. Yaptığın reformları kimse göz ardı edemez. Benim gibi düşünen milyonlarca seçmenin var.

  • Hakan uz03 Nisan 2024 00:59

    Reis bir yol bulursun emekli kök maşı seyanen oynu gibi ili senedir nerdeyse sıfır zam