E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Abdülkadir Uraloğlu'ndan 'Kalkınma Yolu Projesi' açıklaması---

Bakan Abdülkadir Uraloğlu'ndan 'Kalkınma Yolu Projesi' açıklaması

Bakan Abdülkadir Uraloğlu'ndan 'Kalkınma Yolu Projesi' açıklaması
22 Nisan 2024 - 20:24 borsagundem.com

Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında imzalanan Kalkınma Yolu Projesi'ni değerlendiren Bakan Abdülkadir Uraloğlu, "Küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi

Bakan Uraloğlu, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında imzalanan Kalkınma Yolu Projesi'nin Basra Körfezi’nden kara ve demir yollarıyla Türkiye'ye ve Avrupa'ya uzandığını söyleyerek, "Irak ve Türkiye’yi birbirine bağlarken, küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi.

Uraloğlu, imzalanan "Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İş Birliği Mutabakat Zaptı"na ilişkin sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dizi resmi temaslar kapsamında Irak'ta bulunduğunu kaydetti.

Irak'ta, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf es-Sulayti, BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Süheyl Muhammed el-Mezrui ve Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muhaybis ile söz konusu mutabakat zaptını imzaladıklarını ifade eden Uraloğlu, paylaşımında şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kalkınma Yolu Projesi, Basra Körfezi’nden kara ve demir yollarıyla Türkiye'ye ve Avrupa'ya uzanıyor. Irak ve Türkiye'yi birbirine bağlarken, küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz. Proje, ülkemizin ve bölgemizin ekonomik ve jeopolitik statüsünü de güçlendirecek."

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )22 Nisan 2024 21:52

    ülkemiz global hukuk, global ekonomı, global devlet yolundan şaşmasa idi zaten sorun olmazdı. şimdi bu habere ne dememi bekliyorsunuz ?