E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Şimşek dış ticaret verilerini değerlendirdi---

Bakan Şimşek dış ticaret verilerini değerlendirdi

Bakan Şimşek dış ticaret verilerini değerlendirdi
03 Haziran 2024 - 13:00 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dış dengedeki iyileşme devam ediyor. İhracatın yüzde 11,4 arttığı, ithalatın ise yüzde 10,3 daraldığı mayısta dış ticaret dengesi yıllık 6 milyar dolar iyileşti" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından mayıs ayı dış ticaret verilerine ilişkin paylaşım yaptı.

Bakan Şimşek, şunları kaydetti;

Dış dengedeki iyileşme devam ediyor. İhracatın yüzde 11,4 arttığı, ithalatın ise yüzde 10,3 daraldığı mayısta dış ticaret dengesi yıllık 6 milyar dolar iyileşti. Nisandaki geçici bozulmanın ardından dış ticaret dengesindeki iyileşme öngörülerimiz doğrultusunda devam etti. 

Son 20 yılda ortalama yüzde 3,8 olan cari açığın milli gelire oranının yıl sonunda yüzde 2,5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Açığın daralması dış kaynak ihtiyacımızı azaltarak kalıcı rezerv birikimine imkan sağlayacaktır. Dezenflasyonun dengelenmeye eşlik edeceği bir döneme giriyoruz.

İhracat mayısta rekor kırdı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • vatandaş03 Haziran 2024 15:49

    Bana faydası var mı? Enflasyon düştü mü?. Ev kiraları düştü mü? Alım gücümüz arttı mı? Kodamanlar daha fazla para kazanıyor. Siz de reklamlarını yapıyorsunuz

  • asena03 Haziran 2024 13:20

    emeklinin bedduvasını almayın işiniz rast gitmezzzzzzzzzzzz