E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBakan Tunç'tan BM'nin Filistin kararına ilişkin net mesaj: Önemli bir adım!---

Bakan Tunç'tan BM'nin Filistin kararına ilişkin net mesaj: Önemli bir adım!

Bakan Tunç'tan BM'nin Filistin kararına ilişkin net mesaj: Önemli bir adım!
11 Mayıs 2024 - 08:53 borsagundem.com

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden karar tasarısını kabul etmesi özgür Filistin için önemli bir adımdır' dedi.


Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunucusu olduğu karar tasarısının 143 evet oyuyla kabul edildiğini anımsattı.

Bunun, BM üyesi ülkelerin 7 Ekim'den bu yana işgalci İsrail tarafından soykırıma uğrayan Filistin'e desteğini göstermesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Tunç, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyinde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden karar tasarısını kabul etmesi özgür Filistin için önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.

"İşgalci İsrail’e karşı uluslararası mekanizmalar artık gereğini vakit kaybetmeden yapmalıdır"

"1967 sınırları temelinde" bağımsız Filistin devletinin varlığının kabul edilmesi, Filistin halkının kendi ata yurtlarında, insan onuruna yakışır şekilde yaşaması gerektiğini belirten Tunç, şunları kaydetti:

"Gazze ve Refah bölgesinde çocuk, kadın, sivil demeden 35 bin Filistinliyi öldüren, 78 binden fazla Filistinliyi yaralayan İşgalci İsrail’e karşı uluslararası mekanizmalar artık gereğini vakit kaybetmeden yapmalıdır. İnsan haklarını yok sayan, uluslararası hukuku görmezden gelen, savaş suçu işleyen ve soykırım yapan İsrail’in saldırıları son bulmalıdır. İsrailli yetkililer Uluslararası Ceza Mahkemesi huzuruna çıkarılmalı, gereken ceza verilmelidir. İşgalci İsrail Devletinin Uluslararası Adalet Divanınınca verilen tedbir kararına uyması sağlanmalıdır."

Bakan Tunç, Türkiye olarak, Filistinlilerin haklı davalarında yanlarında olmaya, dünyada adaleti ve hakkaniyeti savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

ABD: İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiği değerlendirmesi 'makul'

 

Hizbullah İsrail'e ait askeri üsse saldırdı

 

ABD, İsrail'in Refah Sınır Kapısı'nı acilen açması çağrısı yaptı

 

İsrail Gazze ve Refah'a saldırıyor: Çok sayıda kişi öldü ve yaralandı

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )11 Mayıs 2024 11:22

    yani?   artık topraklarını gerimi alacaklar ? ellerinde bir avuç toprak var iken bunuda kaybettiler. ne oldu=? ne değişecek ? kurucak israil çeçenistan gibi bir yapı. sonra bu filistin devletini kuracak. bunlar terör dedikleri diğer grupları yok edecek mücadele edecek yıllarca. sonrasında abd filistin kurdukları kukla devleti tamamn bm de bağımsı zyada özerk olarak tanıyacak. yani ne oldu Bakan efendi ? ne elde etti? çocuklara 1 litre sü tmü gitti? bu durum avantaj mı? dezavantaj mı? ileride filistin yönetim ve ayrışmasında koşullu kullanılacak bir koz mu ? rusyanın kişisel kozu abdye karşı... abd nın kişisel kozu filistinde 2 başlı yönetimler durumunda. en güzeli kendi işini kendin yap Filisin. Sonra türkiye gibi ayapına dizersin dünya devletlerini.. ayaklarının dibine