E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBakır fiyatları geriledi---

Bakır fiyatları geriledi

Bakır fiyatları geriledi
04 Temmuz 2024 - 09:22 borsagundem.com

Londra'da bakır fiyatları, yüksek fiyatlar nedeniyle talebin zayıflaması ve zayıf ekonomik verilerin de duyarlılığı etkilemesiyle geriledi.

Londra'da bakır fiyatları, yüksek fiyatlar nedeniyle talebin zayıflaması ve zayıf ekonomik verilerin de duyarlılığı etkilemesiyle geriledi.

Londra Metal Borsası'nda (LME) üç aylık bakır, 6 Haziran'dan bu yana en büyük günlük kazanç olan bir önceki seanstaki %2'lik artıştan geri çekilerek, 0900 TSİ itibariyle %0,34 düşüşle metrik ton başına 9.834,50 dolara geriledi.

Bu arada, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) en çok işlem gören Ağustos bakır kontratı %1 artışla ton başına 79.890 yuan (10.987,03dolar) oldu.

Metal Intelligence Centre direktörü Sandeep Daga, "Borsa stoklarının birikmesi ve talebin fiyata duyarlı olmaya devam etmesi nedeniyle bakırın yukarı yönlü hareketleri sınırlı," dedi.

Daga, imalat ve hizmet sektörü PMI'daki düşüş eğiliminin dünyanın en büyük iki ekonomisinde yavaşlamaya işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

LME bakır stokları 186.450 tona yükselerek Ekim 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. SHFE depolarındaki stoklar son haftalarda biraz azaldı, ancak hala nispeten yüksek seviyelerde.

Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen son veriler işgücü piyasasının kademeli olarak yavaşladığını ve imalat sektörünün Haziran ayında üst üste üçüncü ay daraldığını gösterdi.

Çin'de ise veriler Haziran ayında daha geniş çaplı imalat faaliyetlerinde bir düşüş daha olduğunu ve hizmet faaliyetlerinin aynı ayda son sekiz ayın en yavaş hızında genişlediğini gösterdi.

Bakır fiyatları bu hafta, düşük fiyatlarla Çin talebindeki toparlanmanın kısmen desteğiyle ve doların gerileyerek dolar fiyatlı metalleri diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getirmesiyle toparlandı.

LME alüminyum %0,2 düşüşle ton başına 2.543 dolar, nikel neredeyse yatay seyrederek 17.315 dolar olurken, çinko %0,38 düşüşle 2.979,50 dolar, kurşun %0,54 düşüşle 2.210 dolar ve kalay %0,88 düşüşle 33.070 Dolar oldu.

Bitcoin'de 'rekor' tahmini

 

Boğa piyasasının itici gücü bilançolar olacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)