E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBarings: Türk hisse senetlerindeki düşüşler alım fırsatı olabilir---

Barings: Türk hisse senetlerindeki düşüşler alım fırsatı olabilir

Barings: Türk hisse senetlerindeki düşüşler alım fırsatı olabilir
22 Nisan 2024 - 13:47 borsagundem.com

Barings Asset Management'e göre, Türk hükümetinin ekonomi politikalarındaki kararlılığını sürdürmesi halinde, Türk hisse senetlerindeki düşüşler önümüzdeki birkaç yıl içinde bir alım fırsatı olabilir.

Merkezi Londra'da bulunan köklü finans kuruluşu Barings Asset Management'e para yöneticisi olan Adnan El-Araby, "Türk hisse senetleri eskisi kadar ucuz değil. Eğer ekonomik bir yavaşlama olursa ve yerel yatırımcılar satış yapmaya başlarsa, riskimizi artırmayı düşünebiliriz." dedi.

Bloomberg News'a göre El-Araby, "Geçen yılki genel seçimlerden bu yana risk primi düşmeye başladı, yeni finans ekibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ikna etmeyi başarmış görünüyor. Erdoğan'ın ekonomi ile lekelenmiş bir miras bırakmak isteyeceğini düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu yıl lirayı rekor düşük seviyeye indiren kur kayıplarına ve Merkez Bankası'ndaki liderlik değişimine rağmen hükümet, önceki alışılmışın dışındaki politikaların bir sonucu olarak enflasyonun %80'in üzerine çıkmasının ardından ekonomiyi istikrara kavuşturmak için "ne gerekiyorsa" yapacağını taahhüt etti. Hayat pahalılığı krizinin etkisi, Erdoğan'ın tarihi bir kayıp yaşadığı geçen ay yapılan belediye seçimlerinin sonuçlarında açıkça görüldü.

Ancak, Türkiye'nin hisse senedi rallisi çoğunlukla yerel yatırımcılar tarafından yönlendirildi ve yabancılar politika ortodoksluğuna dönüşte daha fazla ilerleme görmeyi bekledikleri için denizaşırı akışlar seyrek kaldı.

Barings Emerging EMEA Opportunities PLC'de eş yönetici olan El-Araby"Büyüme bir noktada yavaşlamak zorunda ve yavaşlayacak, ancak hükümet bunu sineye çekmeye istekli olacak mı? İşte asıl kararlılık testi o zaman yatırımcılar tarafından görülebilecek" dedi.

Barings geçen yılki seçimlerde Türk hisse senetlerinde aşırı ağırlığa gitti ve Türk hisse senetleri şu anda şirketin fonunun yaklaşık %7'sini oluşturuyor.

Piyasaların boğaları için büyük sınav başladı

 

JPMorgan: Hisse senetleri için aşağı yönlü riskleri arttı

 

Muhteşem Yedili eskisi kadar ‘muhteşem’ değil

 

Piyasaların dinamikleri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)