E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisBera Holding’deki şaibeli hisse satışından kim menfaat sağlıyor?---

Bera Holding’deki şaibeli hisse satışından kim menfaat sağlıyor?

Bera Holding’deki şaibeli hisse satışından kim menfaat sağlıyor?
26 Nisan 2021 - 07:45 borsagundem.com

Halka açık şirket borsa tarihine geçecek bir işleme imza attı! Binlerce ortaklı Bera Holding’in birkaç yöneticisinin yaptığı gizemli hisse devrinin detayları hala sır. Hisseler kime, hangi şartlarda satıldı, kimler bu işlemlerden menfaat sağlıyor?

BORSAGUNDEM.COM

Borsa ve borsa dışında binlerce ortağı olan tüm şirketlerden daha fazla sorumluluk sahibi olması gereken bir şirket Bera Holding! Ancak bir süredir yaşanan alengirli hisse işlemlerinin sırrı çözülemiyor. Kripto para borsalarında değil, Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi olarak bilinen devletin organize ettiği Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Şirket milyonlarca lot hisseyi gizemli bir şekilde, üçüncü şahıslara devrediyor. Hisseleri kime sattığını açıklama tenezzülünde bile bulunmuyor. Aradan bir süre geçiyor, “Şartlar yerine getirilmediği için hisselerin bir kısmı geri alındı” deniliyor.

Kime satılmıştı, şartlar neydi? Hangi  şartlar yerine getirilmedi? Kaç liradan geri alındı, bu işlemlerden dolayı birilerinin cebine para aktarıldı mı? Açıklama yapılmadığı için bu detayları kamuoyu bilmiyor!

Koskoca halka açık holding, bakkal dükkanı gibi yönetilebilir mi? O zaman bütün halka açık şirketler, hisselerini birilerine devretsin, bu işlemi gizli planlarına alet etsin, detayları da kamuoyuyla paylaşmasın! O zaman halka açık şirketlerde şeffaflık, kurumsal yönetim ilkelerine uyum nerede kaldı!

YÖNETİCİLER KAPALI KAPILAR ARKASINDA PLAN YAPAR MI?

Şirket yönetiminin bu hisse devriyle ilgili özel bir amacı ya da planları varsa bunu kamuoyu ile paylaşmalı! Aksi takdirde “düzenleyici ve denetleyici otoriteleri de, elinde hissesi olan yatırımcıları da umursamıyorum, mevzuata uygun ya da değil kafamıza göre istediğimiz kararı alır, istediğimiz gibi uygularız, kimse de bize karışamaz” anlamına geliyor bu yapılanlar. Halka açık, binlerce yatırımcısı olan şirket yönetimleri kapalı kapılar arkasında plan yapar mı, oyun kurar mı?

Birkaç kişi arasında gizli saklı yapılan işlemler borsa tarihine geçecek nitelikte!.. Ayrıca diğer şirketler için emsal teşkil edecek işlem olarak gösteriliyor.

6 MAYIS TARİHİNDE GENEL KURUL YAPILACAK

Bera Holding, 6 Mayıs’ta seçimli genel kurula gidiyor. Yatırımcılar yine tedirgin! Çünkü, gizemli işlemlerin ilk adımı, geçen yıl şirket genel kurul toplantısını yapmadan önce atılmıştı. 30 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan genel kurul toplatısından bir hafta önce yani 24 Temmuz 2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada iştiraklerin elinde bulunan Bera Holding hisselerinden 21.000.000 adedinin üçüncü şahıslara satışının yapıldığı duyurulmuştu. Genel kurul gündemi açıklandıktan sonra ve genel kurula bir hafta kala yapılan bu satış işlemi küçük yatırımcılar tarafında şaibeli bulunmuş, konu 27 Temmuz 2020’de borsagundem.com’da “Bera Holding’de gizemli hisse satışı” başlığı ile haber olmuştu.  

Bera Holding’de gizemli hisse satışı

GENEL KURULDA TARTIŞMA KONUSU OLDU

Bu satış işlemi genel kurulun gündemine oturmuş ve toplantıya katılan küçük yatırımcılar tarafından geçerli sayılmaması yönünde itirazlar ve şerhler konulmuştu. Bera yöneticileri de hisse fiyatlarındaki hızlı artış nedeni ile hisselerin satılarak holdinge kaynak sağlandığını ifade etmişlerdi. Genel kurula katılan küçük yatımcılar, hem genel kurul divan başkanlığına hem de SPK’ya yazılı dilekçe vererek satış işleminin geçersiz olduğunu ve bu oyların yok hükmünde sayılmasını istemişlerdi. 

HİSSELER KİME SATILDI, BİR KISMI NEDEN GERİ ALINDI?

“Amaç hisselerdeki yükselişi fırsata çevirmekse bu hisseler neden kimliği belirsiz üçüncü şahıslara satıldı, hisseler kaç liradan satıldı, ne kadar gelir elde edildi?”  sorularına cevap aranırken, üçüncü kişilere satılan 21.000.000 adet Bera Holding hissesinden 5.000.000 adedinin satış şartlarının tekemmül etmemesi nedeniyle iptal edildiği ve bu hisselerin Golda Gıda Sanayi ve Ticaret’in hesabına transfer edildiği duyuruldu. Satış şartı ya da şartları neler, bu şartları kim ya da kimler yerine getiremedi?

Daha da önemlisi üçüncü şahıslara satışı yapıldı denilen 21.000.000 adet hisseden geriye kalan 16.000.000 adet hisse nerede? Bu hisseleri kimler aldı, satış şartlarını yerine getirdi mi?

Bera Holding gizemli hisse satışında oyun içinde oyun

ANLAŞMALI BİR SATIŞ SÖZLEŞMESİ Mİ YAPILDI?

Bugüne kadar Holding yöneticileri tarafından KAP’a bu konuda bir açıklama yapılmadı. Piyasa değeri yaklaşık 450 milyon liraya ulaşan 16.000.000 adet hissenin durumu belirsizliğini koruyor. Şirketin borsadaki ve borsa dışındaki ortakları ise bu hisselerin akıbetini merak ediyor?

Parasının ödenip ödenmediği bilinmeyen 16.000.000 adet, kimlikleri belirsiz üçüncü şahıslardaki hisseler mevcut şirket yöneticilerini de zan altında bırakıyor.

Dünyanın sayılı borsaları arasında gösterilen Borsa İstanbul’da yapılan bu tarz gizemli hisse devirleri güvenirliği azaltıyor, yatırımcıların tepkisini çekiyor. Binlerce yatırımcı hakkını arayamamanın acizliğini yaşıyor! Acaba anlaşmalı bir sözleşmeyle satılmış gibi gösterilen hisseler birilerinin çıkarları için mi kullanılıyor? Bir yıldır küçük yatırımcılar bu sorulara cevap arıyor. Otoritelerin de kamuoyunun aydınlatılmasında yardımcı olmasını bekleyen yatırımcılar, genel kurul öncesi bu sır perdesinin kaldırılmasını istiyor.

KONYA KAĞIT’IN HİSSELERİ NEREDE?

Diğer taraftan Bera Holding, Konya Kâğıt Fabrikası’nı halka arz etmek için SPK’ya başvurdu. Holding tarafından 19 Nisan 2021 tarihinde KAP’a yapılan açıklamada şirket esas sözleşme tadilatının SPK tarafından uygun bulunduğu duyurulmuştu. Akıbeti belli olmayan 16.000.000 adet hisseden, 7.500.000 nominal değerli hisse halka açılmak istenilen Konya Kağıt Fabrikası’nın elinde bulunuyordu. Bu hissilerin bugünkü piyasa değeri yaklaşık 200 milyon lira. Üçüncü şahıslara yapılan satış örtülü bir servet aktarımı değil mi? Eğer gizli kapaklı, özel bir anlaşma ile bu hisseler devredildiyse yapılan işlem Konya Kâğıt’ın halka arzını tartışmalı bir hale getirmez mi? Nereden bakarsanız bakın izahı mümkün olmayan işlemler!

Bakalım sermaye piyasaları mı, yoksa gizemli işlemleri yapan birkaç yönetici mi kazanacak?

Günün önemli şirket haberleri 20/04/2021

SATANLAR BELLİ, ALICI AÇIKLANMIYOR

1- Kompen Pvc Yapı ve İnşaat Malzemeleri San. Tic. A.Ş.       3.000.000 adet 

2- Kongaz Petrol Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.    1.000.000 adet 

3- Koveka Konya ve Karaman Tekstil San. Dış Ticaret A.Ş.     1.250.000 adet 

4- Bera Turizm İnşaat Seyahat Ticaret A.Ş.                               2.000.000 adet 

5- Golda Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.                                        5.000.000 adet 

6- Kombassan Kağıt Matbaa Gıda ve Tekstil San. Tic. A.Ş.      7.500.000 adet 

7- Kombassan Giyim Gıda Turizm San. İç ve Dış Tic. A.Ş.      1.250.000 adet

NOT: Golda Gıda’nın 5 milyon adet hissesinin satış şartları yerine getirilmediği gerekçesiyle geri alındığı açıklandı.

Borsada kazandıracak ipuçları

Borsada yabancı çıkışı devam eder mi?

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 18,09
En Yüksek: 18,66
En Düşük: 18,19
Değişim -1,90 %
FK: 1,65
PD / DD: 0,36
İşlem Hacmi 164.582.069
Toplam Adet: 8.945.666
Ağırlıklı Ort.: 18,43
YORUMLAR (38)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • deli poyraz16 Mayıs 2021 14:08

  hisse 1 tlden 30 tl ye yükselmiş begenmiyorsan sat kardeşim ulen hisse çıkar laf söylersiniz düşer laf söylersiniz .bu nebe keşke benim de hissem bera gibi olsa..

 • Ekrem Bozer27 Nisan 2021 19:54

  Benim bu şirkette hisselerin var babamın adına kayıtlı ve hisseler elimde. Kim benim evladımın hakkını yiyorsa onun yakasına diğer tarafta yapışacağım bunuda iyi bilsinler.Kul hakkı denen bir şey var birikimlerimizi yatırdık buraya kaç yıldır ses çıkmıyor sesimizi de fazla çıkarmadık güya yeşil sermayeydi.Allah’tan korkmuyorsanız devam edin Nasıl olsa öbür tarafta hesabını vereceksiniz.

 • Mustafa26 Nisan 2021 22:46

  Bunların gecmiside kirli uzak durmak.lazim geleceği yok konya toplama holdinglerin birilerini emeklerini çaldılar sonları iyi değil

 • Yeşil sermaye26 Nisan 2021 15:27

  Bunların her işi böyle. Alengiri severler Bı sorsan dünyanın en dürüst insanları. Peki SPK niye sormuyor bunun hesabını buda başka konu

 • nazlı26 Nisan 2021 15:00

  bımekıs hıssesını bakın borsanın ne oldugunu anlayın.bu kadar zavanlıların parasını yedınız bogazınızda kalsın.bımek ın patronu kım ortakları kımler .resmen vatandasla dalga gecıyorlar.

 • Taha26 Nisan 2021 13:54

  Bera kervan gıda drhl bunular gibi 50 tane daha sayabilirim zamaninda bul karayı al parayı işi yapanlarla aynılar bunlar amaçları üretmeden satmadan milleti soymak.

 • Kombassan mağduru26 Nisan 2021 13:48

  Herzamanki ali cengiz oyunlarını yapıyorlar,

 • Erkeym26 Nisan 2021 13:46

  Daha hissenin nereden alınacağını bilmeyen ky tepeden alıp dipten satıyor kardeşler tepeden değil dipten alın herzaman borsa fırsat verir.sabredersen.bun

 • adam26 Nisan 2021 13:25

  Satar satar hırsız çok var..ne oldu 2 tl almişiş çok mu yanı sanane....

 • altan yeniyol26 Nisan 2021 13:15

  yazık şu şirketin başına çöreklenip katakulli  hisse devirleri ile koltukları gaspedenlere yazık yönetimdeki eski bakan ali rıza ve naci ağbalın kardeşine bu şirketin varlıkları halka aittir hissedarlar bu genel kurulda birlik olmalı bunlardan kurtulmalı adamlar sırf nüfuslu diye rantın başından kalkmak istemiyorlar ..spk göreve tüm yönetim giderleri ve finansal giderler incelenmeli tüm yatırımcıları genel kurula gelip bu yönetime hesap sormaya davet ediyorum ..

 • manyak herif26 Nisan 2021 13:11

  onbinlerce küçük yatırımcının hakkı borsa gündem sayesinde gündeme  gelmiştir.teşekkürler borsa gündem.görev,misyon,vizyon  on mumara.

 • Kemal yilmaz26 Nisan 2021 13:06

  Benim bakkalım var senin dediğin gibi değil yazar dikkatli yaz

 • Ali 26 Nisan 2021 12:44

  Bera....Eski ismi kombasan hld....Almanya'daki gurbetçileri tokatlayanlar...

 • fafa26 Nisan 2021 14:31

  Camilerde para topladılar,yetmedi evlere gittiler,iki yeğenim bunlar Müslüman diye 10.000 er mark yatırdılar.Geçen yıl Kombassana gitmiş 10.000 markın karşığı 350 lot vermişler.Diğeri kahretmiş,gitmemiş.Kanal 7 nasıl kuruldu sanıyorsunuz?

 • Göksal kalem26 Nisan 2021 12:35

  Bu haber başından sonuna kadar düzmece, karanlık emeli olanların hazırladığı hissini veriyor.. Merdiven altı haberi.haberin kendi gizemli. Bırakın bu çamur oyunlarını..

 • mağdurlarmağduru26 Nisan 2021 11:53

  Dişimi çektirecem param yok hissemi gösterip beraya gitsem 2 katı fiyatına dişimi çeker mi

 • yazıketmee26 Nisan 2021 11:34

  Yazık etme artık paramıza ,  birikimimize. Bizim senin gibilerden çektiğimizi Musa , firavundan çekmemiştir.Yeter artık söğüşlediğin , güzelim şirketin önünü kesip ceplediğin. SPK duy sesimizi aloooooooooo

 • pala26 Nisan 2021 11:27

  Ali rıza yemelere doymadı şimdi şirketin başında yaptığı aynı şey.Bakan oldugundada bizi yiyordu beramız var yine bizi yiyor  :)  Spk nın bu işlemleri görmesi için taksimde yürümemiz gerekiyo herhalde

 • hissedar adam26 Nisan 2021 11:25

  yav zaten şu yönetim kurulunun isimlerine bakınca  beranın nasıl bir kumpas içinde olduğunu görmemek mümkün değil başında eski bakan.yardımcısı bakan kardeşi yazık bu insanların emeklerini yönetcek kadar liyakat yok ama yönetim rantı bırakmamak ta inat ediyor tüm hissedarlar çağrım gelin genel kurulda ret oyu verin gitsinler artık ellerinde çoğunluk hisse yok ama şirkete çöktüler resmen yazıkk

 • koray26 Nisan 2021 11:23

  eski bakan ali rıza artık bu şirketin yakasını bırak.Gülyabani gibi çöktün üzerimize bu şirket babanın çiftliği değil

 • Fırat26 Nisan 2021 11:17

  spk göz göre göre bu operasyona izin vermemeli. Aylardır değişken volaliteden güvensizlikten sıkıldık.Giden hissenin önünü açacaklarına söğüşlemenin koltuk kavgasının peşindeler.spk duy sesimizi

 • Berahissedarı26 Nisan 2021 11:14

  Ben yıllardır genel kurula gidip bunlara laf anlatmaya çalışmaktan ve dinlenmemekten bıkmıştım. Yatırımcılar yeni yeni uyanmaya başladı şükür.Artık nefret geldi bu başındaki isimlerden.Şirketi söğüşledikleri yetmiyormuş gibi birde pişkince çevrelerini kullanıp sömürgeye devam ediyorlar.SPK YI GÖREVE DAVET EDİYORUM!

 • blacklion26 Nisan 2021 11:13

  ben geçen sene genel kurula katıldım şerh koydum bunu nedeni de genel kurul tarihi açıklandıktan sonra usülsüz hisse devri yapıldı bu devirle ilgili bi çok şaibe konuşuluyor spk bu konuyla ilgili hiç bir ikazda ve yaptırımda bulunmadı bunun arkasında hangi güçler var az çok belli halka açık bir şirrkette bu kadar basit ve basiretsiz kalınmamalı yazık ediyorlar böyle degerli bir şirkete yazık...

 • TAHSİN26 Nisan 2021 11:11

  Bu şirketin değerini görmüyoruz mu sanıyor bu adamlar ? Yıllardır söğüşlediler , şükür artık birisi buna dur demiş.Satılan hisselerin hesabını versinler artık.Yetmedimi söğüşledikleri milleti.SPK GÖREVE !

 • Bera Mağduru26 Nisan 2021 11:06

  Eski bakan olacak adam ve kardeşi yıllardır söğüşlemekten bıkmadılar şirketi. SPK GÖREVE! Daha ne kadar bizim gibilerin parasını yedireceksin

 • mehmet can26 Nisan 2021 10:11

  Ne bekliyodunuzki sirketin icinde derin kombassan var

 • emre ince26 Nisan 2021 10:10

  Normalde cok iyi sirket ama yazık edecekler burayada spk göreve

 • fatih şentürk26 Nisan 2021 10:03

  Birileri operasyon cekiyor belli yazık edecekler sirkete bu usulsuzluklere goz nasıl yumuyorlar hayret

 • ahmet demir26 Nisan 2021 10:01

  Normalde cok iyi sirket ama yazık edecekler burayada spk göreve

 • arnavut ciğeri26 Nisan 2021 10:00

  Gecen genel kurulda at oynatmıslar resmen bu sefer uyumaz devlet heralde

 • burak keser26 Nisan 2021 10:00

  Sacmalamayın bu kadar aleni yapılmaz spk müdahale eder

 • cemal can26 Nisan 2021 09:59

  Galiba eski bakan Ali rıza alaboyun burda korumalıdır bu sirket

 • mustafa şentop26 Nisan 2021 09:58

  Oh ne güzel sirketn icini bosaltmak icin operasyon kimse görmüyomu bunu

 • Yusuf do26 Nisan 2021 09:56

  Anssermayesi emekçivatandaş olan sözde bu holding vatandaşı hayal kırıklığına uğrattı ve rezil etti yyaziklarolsun

 • Süleyman Erdal26 Nisan 2021 09:20

  Hisseleri dışarı da arama sayın konbasan da üst düzey yönetici sayın Ahmet şan in çevresine bakın hisselere

 • Abidik Kubidik26 Nisan 2021 08:07

  Galipe devretmiştir . Bera nın tahtasını Galip yapar. Merkonun Dunkani gibi. Galip bir operasyonda ters gelmiştir. Hatta Avgyo ondan şelale yapmış olabilir. Parasını ödeyememiştir. Geri vermiştir

 • BigHunter27 Nisan 2021 03:05

  Spekülatör Galip degil bence !