E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiBiden’dan seçim öncesi öğrencilere yeni af---

Biden’dan seçim öncesi öğrencilere yeni af

Biden’dan seçim öncesi öğrencilere yeni af
12 Nisan 2024 - 16:03 borsagundem.com

ABD Başkanı Joe Biden, 7,4 milyar dolarlık öğrenci kredi borcunu daha sileceğini açıkladı.

ABD'de Biden yönetimi, seçim yatırımlarına devam ediyor. Biden, öğrenci kredisi borçlarıyla ilgili attığı yeni adımda 277 bin kişinin 7,4 milyar dolarlık borcunu daha sileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde öğrenci borçlarıyla ilgili bir adım daha attı.  Üniversite maliyetlerini azaltmayı vaat eden Biden, bu kapsamda 7,4 milyar dolarlık öğrenci kredi borcunu daha siliyor. 

Yaklaşık 277 bin ABD'li öğrencinin kredi borcu, Eğitim Bakanlığı'nın mevcut federal programlarında yaptığı değişiklikler yoluyla silinecek.

ABD Eğitim Bakanı Miguel Cardona, SAVE programı kapsamında 207 bin kişinin 3,6 milyar dolarlık öğrenci kredisinin silineceğini söyledi. 

Öğrenciler, öğretmenler ve hemşireler

Aralarında öğretmen ve hemşirelerin de bulunduğu 4 bin 600 kamu çalışanının da kredi borçları iptal edilecek. 

Biden yönetimi, geride kalan 4 yıllık başkanlık döneminde, 4 milyon kişinin 153 milyar dolarlık kredi borcunu aşamalı olarak affetti. 

Biden, 40 milyon kişinin 20 bin dolara kadar borçlarını silmeyi amaçlayan 400 milyar dolarlık af düzenlemesinin Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından öğrenci borçlarıyla ilgili kademeli düzenlemelerle ilerlemek zorunda kalmıştı. 

Biden, 8 Nisan'da Wisconsin'de yaptığı konuşmada, öğrenci borçlarının silinmesiyle ilgili daha geniş kapsamlı bir planın hazırlıklarını duyurmuştu. Bu plan, 25 milyondan fazla ABD'linin borçlarının bir kısmının ya da tamamının silinmesini öngörüyor. 

ABD'de öğrenci kredi borçları toplamda 1,8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)