E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBiden’ın yarıştan çekilmesi borsaları nasıl etkiler?---

Biden’ın yarıştan çekilmesi borsaları nasıl etkiler?

Biden’ın yarıştan çekilmesi borsaları nasıl etkiler?
05 Temmuz 2024 - 11:34 borsagundem.com

ABD’de başkanlık seçimlerini kimin kazanacağı belirsizliği, yerini başkan adaylarının kim olacağı belirsizliğine bıraktı.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de Başkan Joe Biden’ın başkanlık yarışından çekilmesinin borsa üzerine olası etkileri tartışılıyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, LPL'den Adam Turnquist, “Yatırımcılar 'kesinlik' arayışına girdikçe S&P 500 ve Trump'ın kazanma şansı giderek artıyor” diyor.

Piyasalar belirsizlikten hoşlanmaz

MarketWatch’tan William Watts’ın haberine göre, geçen haftaki televizyon tartışması fiyaskosunun ardından Başkan Joe Biden'ın yeniden aday olması pamuk ipliğine bağlı görünürken yatırımcılar anlaşılır bir şekilde Demokratların listesinin zirvesindeki bir değişikliğin borsayı hareketlendirip hareketlendirmeyeceğini merak ediyor. Biden ile Cumhuriyetçi rakibi eski Başkan Donald Trump arasındaki yarışta piyasanın şu ana kadar nasıl tepki verdiğine bakmak ise bunun için iyi bir başlangıç ​​gibi gözüküyor.

LPL Financial'ın baş teknik stratejisti Adam Turnquist, “Piyasa sürekli olarak Başkan Trump'ın Kasım ayındaki zafer şansıyla aynı yönde seyrediyor” diyor. Turnquist, bu ilişkideki olası değişikliği ilk olarak Mart ayında, piyasa ve Trump'ın beklentilerinin birbirine paralel hareket etmeye başladığı dönemde işaret etmişti.

Bunun, piyasa katılımcılarının mutlaka Trump'ın politikalarını alkışladığı anlamına gelmediği konusunda uyaran Turnquist, “Trump'ın şansının artması nedeniyle piyasanın yükseldiğini iddia edebileceğinizi düşünmüyorum fakat piyasanın belirsizlikten hoşlanmadığını biliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Trump'ın kazanacağından daha emin göründüğü için piyasa da bu kesinlikten memnun durumda. Turnquist, Biden'ın kazanacağı 2024'ün başlarında piyasanın başkanın yeniden seçilme şansıyla pozitif bir korelasyon gösterdiğini kaydediyor. Başka bir deyişle, piyasa her iki adayın da kesin zafer beklentisine olumlu tepki veriyor gibi görünüyor. Bu arada Demokrat adayın etrafındaki kargaşa, Trump'ın zaferine ve hatta Cumhuriyetçilerin kongre seçimine ilişkin kesinliği daha da artırabilir.

Borsalar ve Trump’ın zaferi arasındaki korelasyon

Biden'ın adaylığına ilişkin spekülasyonlar, onun duraksayan ve zaman zaman tutarsız bir performans sergilediği 27 Haziran tartışmasından bu yana yoğunlaşmış durumda. Demokrat politikacılar tartışma sonrasında Biden'ın durumu hakkındaki endişelerini bile dile getirdiler. Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, gazetecilere verdiği demeçte, Biden'ın yarıştan ‘kesinlikle çekilmediğini’ söyledi.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise, bazı bahis piyasalarında Demokratların başkan adayının kim olacağı konusunda Biden'ın önüne geçti. Bu arada PredictIt'te Trump'ın zafer şansı çarşamba günü itibarıyla yüzde 59'a sabitlenirken Biden'ınki yüzde 16 civarına düştü.

Tartışma sonrası anketler şu ana kadar Trump'a doğru bir miktar kayma gösteriyor ancak yarış yakın seyretmeye devam ediyor. USA Today'de Salı günü yayınlanan anket, bir ay önce adayların kazanma şansı neredeyse eşit seviyedeyken, Trump’ın altı adaylık süreçte Biden'dan yüzde 3 puan önde olduğunu gösteriyor.

Turnquist, PredictIt'in tahmin piyasasına dayalı olarak Trump'ın beklentileriyle S&P 500’ün performansı arasında son üç ayda 0,31’lik bir korelasyon olduğunu belirtiyor. Kabul edilmesi gerekiyor ki bu çok da yüksek bir korelasyon değil; 1'lik bir korelasyon, Trump'ın kazanması olasılığıyla piyasaların uyumlu bir şekilde hareket ettiği anlamına gelirken eksi 1’lik bir negatif korelasyon, bunların zıt yönlerde mükemmel bir şekilde hareket ettiği anlamına geliyor.

Ancak bu korelasyon, diğer faktörlere göre yine de güçlü bir değişken olarak öne çıkıyor. Örneğin, oldukça önemli bir makroekonomik değişken olan 10 yıllık Hazine getirisindeki hareketler ile S&P 500 Endeksi arasındaki korelasyon kabaca sıfırdır; bu, şu anda birbirleri üzerinde çok az etkiye sahip oldukları anlamına geliyor.

Küçük sermayeli ve döngüsel hisse senetlerinin lehine

Renaissance Macro Research'ün kurucusu Jeff deGraaf, Biden'ın RealClearPolitics anket ortalamasına göre anketlerdeki konumu ile S&P 500'ün performansı arasındaki negatif korelasyonun istatistiksel olarak anlamlı olmasa da petrol fiyatları, Hazine getirileri, Fed politikası, şirket tahvili spreadleri, satın alma yöneticilerinin endeks okumaları, enflasyon verileri ve gayri safi yurt içi hasıla gibi bu yılki borsa performansını açıklayan diğer tüm faktörlerden daha iyi bir iş çıkardığını belirtiyor.

Bazı yatırımcılar ve stratejistler, potansiyel olarak 2017 vergi indirimi paketinin tamamen uzatılmasını ve daha fazla kuralsızlaştırmayı beraberinde getirecek olan Trump'ın zaferi ihtimalinin gerçekten de piyasa açısından olumlu olduğunu savunuyor.

Pazartesi günü yayınladıkları bir notta, Mike Wilson liderliğindeki Morgan Stanley hisse senedi stratejistleri, geçen haftaki tartışmanın ardından müşterilerin Trump'ın 2016 seçim zaferinin ardından fayda sağlayan küçük sermayeli ve döngüsel hisse senetlerine iştah gösterdiğini söylüyor. Ancak stratejistler, yatırımcıların şimdi ile o zaman arasındaki önemli farklılıkların farkında olması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Stratejistler şöyle yazıyor: “Öncelikle, verilerin döngünün bugün daha olgunlaşma gösterdiğini düşünüyoruz, bu da büyük sermaye eğilimini destekliyor. Ayrıca, ekonomi 2015'teki imalat/emtia gerilemesinden sonra toparlanırken ve enflasyon genel olarak tüketiciler için olumsuz bir rüzgar oluşturmazken, piyasa 2016'da enflasyonist bir taktik kitabını memnuniyetle karşıladı.”

Dalgalanmalar artabilir

Aslında ne Biden'ın ne de Trump'ın mali açıkları dizginlemek için fazla bir şey yapması beklenmezken vergi indirimlerinin ve diğer önlemlerin daha geniş bir şekilde genişletilmesine yönelik beklentiler, tartışmanın ardından Hazine getirilerinde keskin bir artışın nedeni olarak gösteriliyor.

Turnquist, yatırımcıların akılda tutması gereken önemli bir noktanın da, seçim yıllarında Kasım ayı yaklaştıkça dalgalanmaların artacak olması olduğunu söylüyor.

İzlenmesi gereken bir diğer önemli husus da borsanın 5 Kasım Seçim Gününe kadar geçen üç ayda nasıl performans göstereceği. Turnquist, son 100 yılda piyasanın bu dönemdeki performansının 24 seçim sonucunun 20'sini öngördüğünü belirtiyor. Piyasa yükseldiğinde mevcut aday kazanma, düştüğünde ise kaybetme eğiliminde oluyor.

Biden net konuştu: Hiçbir yere gitmiyorum!

 

Biden adaylıktan çekiliyor mu? Beyaz Saray'dan açıklama

 

Joe Biden başkanlık yarışından çekilmeyi değerlendiriyor

 

ABD'de şok anket! Biden'ın sağlığı başkanlığa uygun değil

Küresel piyasalar Trump zaferini satın alıyor

 

Tahvil piyasası Trump’ın zaferini kutluyor

 

Olası Trump zaferi, piyasaları nasıl etkileyecek?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • saf fakir fas fakir06 Temmuz 2024 07:51

    abilerim siz hangi dünyada yaşıyonuz.ne içiyo ne yiyonuz.biden repletinmiş uzaylımış falan nerden çıkardınız.bidenin yapay zekalı yarı insan yarı robot olduğunu herkes biliyor.bakıma girmesi gecikti onun trump ta öyle yarı insan bunlar ilinen şey insanlığı hazırlıyorlar.hindistandan bengaldeş tibette bunlarla mücadele için insani yaratıklar oluşturuyorlar.eğitiyorlar beyinlerinin tamamını kullanabilen manyetizma güçlü insanlar.bu robotlarla savaşmak için .

  • ŞAKİR05 Temmuz 2024 16:02

    bu biden sahiden herkes konuşuyo uzaylı repletin mi nemiş. bi an evvel bizim memlekette her devletten 1 milyon sığınmacı gelip yeni dönem çağı başlatmalıyız.dünyadaki ne kadar ülke varsa 1 milyon kişiyi göndermeli hepsi geçn dıpçık gibi olmalı moruklarla uğraşamayız.yeni bi ırk oluşturmalıyız.uzaylılarla temasa geçip yeni çareler çözümler bulmalıyız.bidenin dahil olduğu uzaylı ırk kötü olan ırkçı bir ırk.bir an evvel herkes temasa geçmeye başlamalı kim önce ulaşırsa haber vermeli .yol haritası çizmeliyiz.yoksa bu trump ve biden mavedecek her şeyi .abd de başka adam kalmamış 2 tane enteresan tip aday .vah dünyam vah.

  • büyük düzeltici 05 Temmuz 2024 14:42

    trampın karşısına sandalye koy kazanır.meclisi basan herife hala başkanlık veriliyorsa vah dünyanın haline kendi meclisine bunu yapan herif dünyaya neler yapmaz abd ateşle oynuyo daa dorusu cumhuriyetçiler ateşle oynuyo .demokratlar bi an evvel harrisi adaylını açıklamalı .baydın zaten insan değil uzaydan geldiğini herkes biliyo .görevi bitti onun .uzayda tekrar ışın evine girip gençleşecek zamanı kalmadı .eğer tramp seçilirse altın alın gerçi oda çare olmaz zaten büyük kaos karanlık ve kıyamet trampla gelecek.eğer aday olup seçilirse .ilk kıyamette abd ye gelir inşallah