E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBinance'in kurucusu CZ için istenen hapis cezası belli oldu---

Binance'in kurucusu CZ için istenen hapis cezası belli oldu

Binance'in kurucusu CZ için istenen hapis cezası belli oldu
24 Nisan 2024 - 12:46 borsagundem.com

DOJ, Binance'nin kurucusu ve eski CEO'su CZ için 3 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Yapılan açıklamada CZ'nin yaptırımları atladığı ve kara para aklama suçunu işlediği bildiriliyor.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Changpeng Zhao’nun (CZ) suçunu kabullenmesinin ardından 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Sputnik'in haberinde yer alan bilgilere göre, dün yapılan açıklamada Binance'in kurucusu ve eski CEO'sunun federal yaptırımları atladığı ve kara para aklama yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 36 ay hapis yatması gerektiği bildirildi.

"CZ'yi cezalandırmak suç işleyecek başka kimseleri de caydırmak için önemli"

ABD DOJ tarafından iletilen notta şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu davada verilecek ceza sadece Changpeng Zhao'ya değil tüm dünyaya bir mesaj olacaktır. Zhao, ABD yasalarını ihlal ederek büyük bir kazanım elde etmiştir. Bu ihlalin bedeli, Zhao'yu suç teşkil eden eylemlerinden dolayı etkili bir şekilde cezalandırmak ve ABD yasalarını ihlal ederek servet ve iş imparatorlukları kurmak isteyen başka kimseleri de caydırmak için önemli olacaktır."

Kasım ayındaki suçlamaların ardından yapılan anlaşma gereği 18 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Ancak Adalet Bakanlığı, dünkü başvurusunda Zhao’nun suçunun büyüklüğü ve sonuçlarının daha büyük olduğu gerekçesini öne sürerek hapis cezası talebinde artırıma gittiklerini bildirdi.

Dava 30 Nisan tarihine ertelendi

Zhao’nun avukatları, geçen yıl 50 milyon dolarlık para cezasını kabul ederken 18 aya kadar verilecek olan hapis cezasına itiraz etmeyecekleri yönünde bir karar almıştı. Diğer yandan CZ’nin davasının şubat ayında sonuçlanması gerekiyordu. Ancak duruşma, karşılıklı mutabakata varılarak 30 Nisan tarihine ertelendi.

Bununla birlikte savcılık, Zhao’nun kaçma şüphesi olduğunu öne sürerek dava tarihine kadar ABD’de kalmasını talep etti ve bu talep mahkeme tarafından kabul edildi. Zhao’nun suçlamaları kabul etmesiyle birlikte şirketi Binance de benzer bir karar alırken 4,3 milyar dolarlık büyük bir para cezası ödemeye razı oldu. Ayrıca dünyanın en büyük kripto borsası, mahkeme tarafından atanan bir gözlemciye düzenli olarak rapor vermeyi de kabul etti.

Changpeng Zhao'nun serveti

Changpeng Zhao, yeni dünya zenginleri listesinde kendine 3. sırada yer buldu. Bloomberg'e göre 2023 yılında CZ'nin serveti 28.2 milyar dolara ulaştı. Şu anda ise serveti 33 milyar dolar.

Filipinler SEC, Binance'nin Google Play ve Apple Store'dan kaldırılmasını istedi

 

Binance, Dubai'de yeni lisans aldı

 

Binance yöneticisi kara para aklama suçlamasıyla cezaevinde!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)