E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBir sonraki boğa piyasasını hangi sektörler besleyecek?---

Bir sonraki boğa piyasasını hangi sektörler besleyecek?

Bir sonraki boğa piyasasını hangi sektörler besleyecek?
08 Ocak 2023 - 22:48 borsagundem.com

Yatırımcılar bir sonraki boğa piyasasını iple çekiyor. Peki boğa piyasası için hangi sektörlere odaklanmalı?

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarında ayı piyasası yatırımcıları oldukça yordu. Yüksek enflasyon ve faiz oranlarının yanı sıra resesyon korkusu da piyasaları olumsuz etkiledi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, uzman ve analistlerin bazıları, dip seviyelerin görüldüğünü düşünürken bazıları ise yükseliş için henüz erken olduğu görüşünde. Peki, boğa piyasasının gelmesi halinde yatırımcılar hangi sektörlere odaklanmalı?

Enerji sektörü

MarketWatch’tan Mark Hulbert, olası bir boğa piyasasını hangi sektörlerin besleyeceğine yakından bakıyor ve düşen bir piyasada en iyi performans gösteren sektörün, yukarı giden yolu göstermeyeceğini iddia ediyor.

Bir sonraki boğa piyasasında hangi sektörün ABD hisse senetlerini yükselteceğini bilmek için henüz çok erken. Ancak o sektörün enerji sektörü olmayacağını söylemek için pek erken değil. Enerji, bu ayı piyasasında en iyi performansı gösteren sektör olarak öne çıktı. Ve son beş yılı aşkın zamandır hiçbir sektör, hem ayı piyasasında hem de ardından gelen boğa piyasasında sektör sıralamasında en üst sıralarda yer almadı.

Ve son beş yılı aşkın zamandır hiçbir sektör, hem ayı piyasasında hem de ardından gelen boğa piyasasında sektör sıralamasında en üst sıralarda yer almadı.

Ned Davis Research tarafından derlenen veriler sayesinde, 1970'lerin başından beri her bir boğa ve ayı piyasasında S&P 500 Endeksi’nin sektör sıralamalarını görebilirsiniz. Veriler, boğa ve ayı piyasası takvimine göre, o zamandan beri 14 tam boğa piyasası ve 14 tam ayı piyasası olduğunu gösteriyor.

Ortalama olarak, 10 S&P 500 sektörü arasında, belirli bir ayı piyasası sıralamasında birinci olan sektörün, sonraki boğa piyasasında performans açısından 9. sırada olduğu ortaya çıkıyor. Tersine, belirli bir ayı piyasasında 10. sırada yani son sırada yer alan sektör de sonraki boğa piyasasında performans açısından ortalama olarak 4. sırada yer alıyor.

Hemen önceki ayı piyasasının aksine, önceki boğa piyasasıyla kıyaslandığında da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Ortalama olarak, belirli bir boğa piyasasında üst sıralarda yer alan bir sektörün, sonraki boğa piyasasında 5. sıraya gerilediği görülüyor. Belirli bir boğa piyasası sıralamasında en altta yer alan sektörün ise bir sonraki boğa piyasasında ortalama 7. sıraya tırmandığı gözleniyor.

1970'lerin başından bu yana, aynı S&P 500 sektörünün birbirini izleyen iki boğa piyasasında sıralamada zirveye çıktığı yalnızca bir örnek bulunuyor.

Peki ya teknoloji?

Teknoloji sektörü söz konusu olduğunda ise, bir sonraki boğa piyasası lideri hakkındaki spekülasyonların özellikle popüler olduğu görülüyor. Mart 2020'de dip seviyelerden başlayan boğa piyasası sırasında öncü bir performans sergileyen teknoloji sektörünün, bu ayı piyasasında ise büyük zarar gördüğü görülüyor.

Yatırımcılar, bir sonraki boğa piyasasında sektörün tekrar üst sıralara çıkacağını umuyor ancak böylesi bir öngörü için elimizde yeterli veri olduğunu söylemek zor. 1970'lerin başından bu yana, aynı S&P 500 sektörünün birbirini izleyen iki boğa piyasasında sıralamada zirveye çıktığı yalnızca bir örnek bulunuyor. O sektör ise, Şubat 1978 ve Nisan 1980'de başlayan boğa piyasalarının öncü sektörü olan ‘sanayi’. Ayrıca, bilgi teknolojileri sektörünün de çeşitli piyasa döngülerindeki sıralamasının özellikle değişken olduğu gözleniyor.

Bu, teknoloji hisselerinin bir sonraki boğa piyasasında vasat veya daha kötü performans göstereceği anlamına da gelmiyor. Teknolojinin ekonomideki rolünün 1970'li yıllardan bu yana muazzam bir şekilde geliştiğini görmek gerekiyor. Yani dünyanın ‘bu sefer farklı olacak’ öngörüsüne bağlanacak kadar büyük değişimler yaşamış olabileceğini de ihtimaller dahilinde görmek gerekiyor.

Borsada en az gerileyen sektörler

 

Wall Street’in favori 6 sektörü

 

2022'de enerji sektörü! İşte gelişmeler...

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)