E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarBitcoin geri çekilmeye hazırlanıyor---

Bitcoin geri çekilmeye hazırlanıyor

Bitcoin geri çekilmeye hazırlanıyor
01 Haziran 2023 - 15:19 borsagundem.com

Uzmanlar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde dönemlik geri çekilme bekliyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Sene başından bu yana yüksek performans sergileyerek yatırımcıların yüzünü güldüren en hacimli kripto para Bitcoin, 31 bin dolar seviyesinde tutunamadı. Yatırımcılar, 27 bin dolar seviyesinde seyreden Bitcoin’de yönün neresi olduğunu kestiremiyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, uzmanlar ise Bitcoin’de bir geri çekilme hazırlığı olduğu görüşünde. Bunda, yaklaşan likidite şokunun büyük etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Likidite şoku

Coindesk’ten Krisztian Sandor'un haberine göre, analistler, bu yıl şimdiye kadar iyileşen likidite koşullarının kripto para birimleri gibi riskli varlıkların yükselmesini sağladığını, ancak ABD borç tavanı krizi çözüldüğünde ve Hazine ile Fed'in sıkılaşmaya devam etmesiyle birlikte bu eğilimin ters yöne doğru evrileceğini öngörüyor.

Gözlemciler, ABD borç tavanı kaldırıldıktan sonra likidite sıkılaştırmasının devam etmesiyle kripto piyasalarının düşüşe hazırlandığını söylüyor. ABD Hazine genel hesabının yenilenmesi ve Fed’in bilançosunu tasfiye etmesinin önümüzdeki aylarda kripto para piyasaları ağırlıklı olmak üzere finansal sistemden yüz milyarlarca doları kaldırması bekleniyor.

Bu yılın başlarında çözülen likidite koşulları, hisse senetleri ve dijital varlıklar dahil olmak üzere riskli varlıkların fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu. Kripto piyasasının tamamına sirayet eden ralli, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'i 31.000 dolara kadar yükseltti ve ardından boğa piyasası zirvelerindekine benzer bir hücuma neden olarak spekülatif bir çılgınlığa dönüştü.

Riskli yatırımlar üzerinde baskı

Bununla birlikte, yükseliş eğiliminin, ABD'li milletvekilleri hükümetin yeni borç verme kabiliyetini artırmayı onayladığında, riskli yatırımlar üzerinde baskı yaratacak şekilde değişeceği tahmin ediliyor.

İlk olarak, ABD Hazinesi neredeyse tamamen tükenmiş Hazine Genel Hesabını (Treasury General Account - TGA) yeniden doldurmak zorunda kalacak. Bu durumun finansal sistemden yaklaşık 500 milyar dolarlık nakit ikmali yapmak anlamına geldiği belirtiliyor.

Makro analisti Noelle Acheson, “Bu, tahviller ve birçok hisse senedi grubu gibi daha güvenli araçlara kıyasla likidite koşullarına daha duyarlı olma eğiliminde olduklarından, özellikle riskli varlıkları vurabilir” diyor. Acheson, “Hazine'nin Fed'deki hesabını çekmesi, normalde orada öylece duracak olan para ekonomiye hükümet harcamaları şeklinde konulduğundan, bu yılın başlarında piyasa için destekleyici rüzgarlardan biriydi. Şimdi, muhtemelen tersi olacak. Hükümetin likiditeyi piyasadan çekip Hazine'nin hesabına geri çekip borç çıkararak bu hesap bakiyesini yenilemesi gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

Genel hesabın yeniden doldurulması, Fed'in pandemi sırasında ekonomiyi desteklemekten şişen bilançosunu azaltmak için Mart ayında bölgesel bankacılık krizi nedeniyle kısa bir süre kesintiye uğrayan niceliksel sıkılaştırma kampanyasını sürdürmesiyle aynı zamana denk geliyor. Makro analist Lyn Alden, bir piyasa raporunda bunu ‘likidite için olumsuz bir çifte sorun’ olarak nitelendiriyor.

Yüksek volatiliteye hazır olun

Alden, “Birçok büyük likidite odaklı hisse senedinin çekiciliği, ileri likidite koşulları hakkında daha fazla netlik elde etmedikçe veya elde edene kadar önümüzdeki birkaç ay için cansız. Bu, bir yatırımcının neye sahip olduğunu bilmesi, oynaklığa hazırlıklı olması ve aşırı kaldıraçtan kaçınması gereken bir ortam” diye belirtiyor.

Dunleavy Investment Research Kurucusu Tom Dunleavy de, borç tavanı çözüm tasarısı eğer mevcut haliyle kabul edilirse likidite üzerindeki olumsuz etkiye de katkıda bulunacağını söylüyor.

Dunleavy paylaştığı tweet'te, anlaşmanın savunma dışı fonların durdurulması, harcanmamış pandemi yardım fonlarının geri alınması ve öğrenci kredisi ödemelerinin devam ettirilmesi gibi bazı önemli noktalarının, tüketicilerin yatırım yapması için kalan mevcut parayı kısıtlayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Likidite çok net negatif olacak.”

Kurumsal ticaret platformu FalconX de bir haber bülteninde, sıkılaşan likidite koşulları, Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşürme olasılığının azalması ve düşük volatilite ve hacimlerle mevcut ticaret ortamının kripto piyasalarını bir şok için olgunlaştırdığını yazıyor.

Bitcoin balinaları kripto borsalarını terk ediyor

 

Borç tavanı anlaşması Bitcoin madencilerine yaradı

 

Bitcoin’de 4 ayın en kötü performansı

 

Kripto para borsalarının hacminde düşüş

 

Kriptoda üstel çağ

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )01 Haziran 2023 19:17

    Bende tam tersine 30-35 ler diye bekliyordum.. veriler çelişkili geliyor bana. Ama neden geriye geliyor diye haberler yapılıyor ? ... umarım ters köşe olmam. oto talımatları stopları yazalım... beklerız...

  • Gerce 01 Haziran 2023 17:25

    Coşn üreticileti; Yok geleceğin paraları yok tahüüt yok proje diye düzebek ve atmasyonlarda alıcıları toplayıp Sahte paraları döktğler kucaklara gercek paraları tkasalarına doldurdurlsr. Coinler kucaklara dökülüp Operasyon bittimi giren şemsiye açılmaz

  • DIMBIL01 Haziran 2023 15:48

    O zaman borsalar çökme zamanı gelmiş olabilir.