E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiBM: Dünya şimdiye kadarki en ciddi ekonomik krizin eşiğinde---

BM: Dünya şimdiye kadarki en ciddi ekonomik krizin eşiğinde

BM: Dünya şimdiye kadarki en ciddi ekonomik krizin eşiğinde
08 Haziran 2022 - 21:15 borsagundem.com

BM, dünyanın Ukrayna savaşı nedeniyle gıda ve enerji alanında şimdiye kadar görülen en ciddi ekonomik krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın gıda, enerji ve finans sistemleri üzerindeki etkisine ilişkin yeni bir rapor yayımladı.

Rapora göre, 94 ülkede 1,6 milyar kişi Ukrayna savaşının etkileri ile karşı kaşıya ve artan gıda ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çekiyor.

Rapor, dünyanın, Ukrayna savaşı nedeniyle gıda ve enerji alanında şimdiye kadar görülen en ciddi ekonomik krizin eşiğinde olduğuna işaret etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ilişkin BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Savaşın gıda güvenliği, enerji ve finans üzerindeki etkisi sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi benzeri görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, sosyal ve ekonomik kaos getiriyor." uyarısında bulundu.

"Hiçbir ülke bu savaşın etkilerinden kaçamayacak"

Hiçbir ülkenin bu savaşın etkilerinden kaçamayacağını belirten Guterres, savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişinin daha gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Artan gıda ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, gıda ve enerji piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin küresel piyasalara yeniden kazandırılması gerektiğini söyleyen Guterres, Ukrayna tahılının güvenli ve engelsiz bir şekilde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması çağrısı yaptı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ise "Şimdiye kadarki en ciddi hayat pahalılığı ile karşı karşıyayız." dedi.

"Mevcut gıda krizi, 2023'te hızla küresel boyutlarda bir gıda felaketine dönüşebilir" uyarısında bulunan Grynspan, Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin ihracatı olmadan gıda krizine çözüm bulunamayacağını ve bu nedenle gelecek 18 ayın kritik önem taşıdığını söyledi.

BİST duyurdu: 9 hisse ve 3 yatırımcıya tedbir uygulanacak

 

Kontrolmatik yüzde 425 oranında bedelsiz için SPK'ya başvuracak

 

Kira artışına sınır getiren önerge TBMM'de kabul edildi

 

BIST 100 endeksi günü sert düşüşle kapattı

 

Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor

 

Euro Bölgesi ilk çeyrekte yüzde 0,6 büyüdü

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • bilader09 Haziran 2022 09:51

  şişirmeyin bu meseleyi. Karabağ savaşındaki kırım daha büyüktü.

 • Otman08 Haziran 2022 22:28

  Türkiye de dünyanın yarısını doyuracak toprak var ama içi boş tarım girdileri tekel ve kartellerden kurtulmalı  tarım kaydı yapılmayan sahipsiz bırakılan boş toprakları devlet kiralamalı ve kullandırmalı 

 • Ahmet08 Haziran 2022 22:27

  Don gömlek kalacağız bu gidişle

 • bir dost08 Haziran 2022 21:38

  ukrayna işi olmasatdı da kriz ciddiydi. Son damla 2008 kriziyle ortaya cıktı