E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBM'den Gazze'de acil ateşkes çağrısı---

BM'den Gazze'de acil ateşkes çağrısı

BM'den Gazze'de acil ateşkes çağrısı
28 Ekim 2023 - 09:10 borsagundem.com

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 21. gününde şiddetini artırırken Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan önemli bir karar çıktı. Gazze'de çatışmaların durmasını isteyen tasarı 120 oyla kabul edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Gazze'de çatışmaların durmasını isteyen tasarı kabul edildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 21. gününde şiddetini artırırken Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan (BMGK) önemli bir karar çıktı.

120 OYLA KABUL EDİLDİ

Ürdün tarafından ortaya koyulan ve Türkiye de dahil 50’ye yakın ülkenin eş sunucusu olduğu karar, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı.

Karar, 45 “çekimser” ve 14 “hayır” oyuna karşı 120 oyla kabul edildi.

Tarafların uluslararası hukuk, uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku uyarınca yükümlüklerini yerine getirmeleri gerektiğine işaret edilen kararda, bunun özellikle sivillerin ve sivil alt yapıların korunması için gerçekleşmesi gerektiğinin altı çizildi.

İsrailli ve Filistinlilere yönelik terör faaliyetleri ve ayrım gözetmeyen saldırılar dahil her türlü şiddetin kınandığı kararda, “Yasa dışı olarak tutulan tüm sivillerin acilen ve koşulsuz serbest bırakılması ve uluslararası hukuk uyarınca söz konusu kişilere insani davranılması” çağrısına yer verildi.

Kararda, Gazze Şeridi’ndeki “ciddi ve korkunç insani duruma” dikkati çekilirken, çocukların da yoğunlukla bulunduğu sivil toplum üzerindeki etkilere değinildi.

“Acilen, tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim” sağlanması için çağrı yapılan kararda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bu çerçevedeki çabalarına tam destek verildiği kaydedildi.

KARARDA HANGİ İFADELERE YER VERİLDİ?

Kararda, “Acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunularak, çatışmaların durdurulması” talebi yer aldı.

Gazze’ye insani erişim ve malzeme sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiğinin belirtildiği kararda, BM örgütleri ve ortaklarına kesintisiz erişim verilmesi gerektiğinin önemine işaret edildi.

Karar’da İsrail’in Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyini terk etmelerine ilişkin talimatını geri alması talep edilirken, “Sivil Filistin halkının zorla yerinden edilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Uluslararası hukuk ve BM kararları uyarınca sivil Filistin halkının korunması için acilen bir mekanizma oluşturulması çağrısı yapılan kararda, çatışmanın bölgeye yayılmasının engellenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Kararda, İsrail-Filistin çatışmasının uluslararası hukuk ve BM kararlarına uygun şekilde sadece barışçıl yollarla ve iki devletli çözüm temelinde çözülebileceği vurgulandı.

BM Genel Kurumu oturumunda, Kanada’nın karar tasarısına ilişkin değişiklik talebi ise üye ülkelerce reddedildi.

Kanada, tasarıya “Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarının kınanmasının” eklenmesini talep etmişti.

VETO HAKKI YOK

BM Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üyenin veto hakkı nedeniyle, 10 gün içinde 4 farklı karar tasarısı veto edilmişti.

BM Genel Kurulu'nda her ülkenin bir oy hakkı bulunuyor. BM Güvenlik Konseyi'nin aksine, hiçbir ülkenin veto hakkı bulunmuyor.

Uluslararası barış ve güvenliği etkileyen önemli konularda, karar tasarısının geçmesi için üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Bağlayıcılığı olmasa da, Genel Kurul kararlarının siyasi ağırlığı bulunuyor ve uluslararası topluma güçlü mesaj veriyor. 

Gazze'de en kara gece: 2 milyon kişiden haber yok

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AZİMET GERÇEKKALE28 Ekim 2023 16:54

  Geleceğimiz oldukca tehlikede olup, artık nükleer silahlar üretmeliyiz yoksa ülkemizi işgal edecek bu ab ve abd ile israil.

 • uçbeyi29 Ekim 2023 13:41

  Buna izin veriyorlar mı ki. Verirse Pakistan atom bombası verebilir. Onunda başı Hindistan la dertte.

 • baran28 Ekim 2023 16:51

  Bu gün İstanbul da miting var bilindiği üzere.  Tasada kıvançta kederde aynı duyguları paylaşıp ortak  amaçlar üzerinde çalışmaya mücadele etmeye Milliyetçilik denir. Peki nerede bu Millet ittifakının  müptezel mensupları.

 • borsacı28 Ekim 2023 12:44

  dünyada herkes kendi kafasına göre hareket ediyor ise birleşmiş milletler neyin kafası.

 • ALİ RIZA GÜZELKALE28 Ekim 2023 11:14

  ALLAH belasını versin müslüman ülkelerin petrol ve doğalgaz satışını durdursunlar bakın bu ateşkes nasıl yapacaklar.

 • ZÜLFİKAR KIZILKAYA28 Ekim 2023 11:13

  Artık BM hiç bir anlamı kalmamış bizim hiç bir yetkili artık gitmemeli.

 • ALİ HAYDAR YILDIRIM28 Ekim 2023 11:12

  Bırakın ateşkesi bizim chp li özgür özel dün HAMAS TERÖR ÖRĞÜTÜ diyor müslümanlar bunu söyler ise bunlar ateşkes yaparmı

 • tv28 Ekim 2023 11:01

  onca kelli felli insan ne bok yapıyorsunuz orda hiçmi gücunuz yok asker gonderecek rezil herifler

 • Hayret28 Ekim 2023 10:47

  3 hafta neyi beklediniz ya.savaşları durdurun mevcut 2 savaşı durdurun dünya huzur istiyor

 • Mucise Reis : )28 Ekim 2023 10:37

  Bizim muhalalefette dün çıkmış chp özgür özel ve iyi parti HAMAS terör örğütü diyorlar.

 • HASAN HÜSEYİN KARTAL28 Ekim 2023 10:33

  ALLAH belasını verdin abd ve abd ile israil in asırlarlır milyarlarca masum müslüman ve diğer insanları katlederek kendileri refah içinde yaşıyorlar.hala aynı alışkanlıkları devam etmektedir.