E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBoeing hisselerine kaybettiren açıklama!---

Boeing hisselerine kaybettiren açıklama!

Boeing hisselerine kaybettiren açıklama!
18 Nisan 2024 - 10:57 borsagundem.com

Boeing'un 787 Dreamliner tipi uçaklarının güvenliği hakkında önemli bir uyarı geldi. Boeing çalışanı Sam Salehpour'un açıklamalarının ardından şirket hisseleri vadeli piyasalarda değer kaybetti.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing çalışanı Sam Salehpour, şirketin 787 Dreamliner tipi uçaklarının uçuşlarını dünya genelinde durdurması gerektiğini söyledi.

Salehpour, bu uçakların erken aşamada herhangi bir sorun gösterip göstermediğini anlamak için bu adımın atılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Uçak serisinin üretiminde yer alan Salehpour, NBC'ye verdiği mülakatta, "Bana kalırsa şu anda dünya çapındaki tüm filo dikkat gerektiriyor" uyarısında bulundu.

Salehpour, uçaklarda potansiyel erken arıza ihtimalini önlemek için zayıf noktaların kontrol edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

Sam Salehpour'un konuyla ilgili bir Senato panelinde konuşma yapması planlanıyor.

"Parçaların üzerine zıplayarak uyumlu hale getirmeye çalışan insanlar gördüm"

Salehpour daha önce Dreamliner tipi uçakların gövde bölümlerinin birleştirildiği küçük boşlukların her zaman Boeing'in gereksinimlerini karşılamadığını ve bunun da uçağın güvenliğini tehlikeye attığını söylemişti.

Birkaç gün önce de The New York Times'a konuşan Salehpour, 787 Dreamliner'ın gövde parçalarının uygunsuz şekilde birbirine bağlandığı ve uçuş sırasında parçalanabilme ihtimali olduğunu ileri sürmüştü.

Gövde parçalarının farklı üreticilerden geldiğini, bu nedenle bileşenlerin birbirlerine yüzde yüz uymadığını savunan Salehpour, bu sorunu defalarca anlatmaya çalıştığını ancak şirket yetkililerinin kendisini dinlemediğini belirtiyor.

Uçağın parçalarının montajı sırasında gördüğü yöntemleri eleştiren Salehpour, basına yaptığı açıklamada, "Kelimenin tam anlamıyla uçağın parçalarının üzerine zıplayarak parçaları uyumlu hale getirmeye çalışan insanlar gördüm. Bir uçak böyle inşa edilmez" sözleriyle tepkisini dile getirmişti.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Salehpour'un "şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını" öne sürmesinin ardından inceleme başlatmıştı.

Vadeli işlemlerde değer kaybetti

Boeing hisseleri, mühendisin açıklamasının ardından vadeli piyasalarda değer kaybetti.
Dün günü 170.21 dolardan kapatan hisse, açıklamanın ardından yönünü eksiye çevirdi. Vadeli piyasalarda Boeing hisseleri yüzde 0.42 değer kaybıyla 169.50 dolardan işlem görüyor. Bugün seansın başlamasıyla hissenin yönü de belirlenecek.

Eski Boeing çalışanı Barnett aracında ölü bulunmuştu

Şirket ürünlerinin kalitesine yönelik endişelerini dile getiren eski Boeing çalışanı John Barnett, 11 Mart'ta aracında ölü bulunmuştu.

Barnett, 2019'da "787 Dreamliner" tipi yolcu uçaklarında kabin basıncının aniden düşmesi halinde yolcu koltuklarının üzerinde bulunan oksijen maskelerini otomatik açan sistemlerin büyük bölümünde üretim hatası olduğunu iddia etmişti. (euronews)

Boeing CEO'su istifa etti: Hisseleri yükselişe geçti

 

Boeing'i ifşalayan eski çalışanın son sözleri ortaya çıktı

 

Uçak kazası sonrası pilotlardan Boeing’e uyarı

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)