E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul'u yükselten ‘Herif’ lakaplı yatırımcı mı---

Borsa İstanbul'u yükselten ‘Herif’ lakaplı yatırımcı mı

Borsa İstanbul'u yükselten ‘Herif’ lakaplı yatırımcı mı
11 Mart 2016 - 14:53 borsagundem.com

Borsa İstanbul’un son aylardaki çıkışının altında ‘Herif’ lakaplı bir yatırımcı var. Uzmanlar bu büyük yatırımcının çok parası olduğunu ve Borsa İstanbul’daki işlem hacmini tek başına ortalama yüzde 8 yükselttiğini belirtiyor.

Bloomberg’ün haberine göre ‘Herif’ lakaplı yatırımcı ilk olarak 1.5 yıl önce ortaya çıktı. Ve tek günde yaptığı 450 milyon dolarlık işlemle adından söz ettirdi. 'Herif' şu an yine büyük işlemler yaparak adından söz ettiriyor.

Kimse önümüzdeki dönemde ne yapacağını kestiremiyor. İstanbul Portfolio’dan Turgay Özaner aylardır bu kişinin kimliğini aradığını ifade ediyor.

Özaner Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Kimse kesin olarak kendisi hakkında bir şey bilmiyor. Ve burası Türkiye biz genel olarak ne olduğunu biliriz” diyor.

ALGORİTMA KULLANIYOR

Avrupalı bir bankanın Türkiye’de iş yapan müşterisi Türk hisselerinde kısa vadede pozisyon almayı durdurdu. Yatırımcı 'Herif'in karar hisse alımında bir algoritma kullandığını tespit ettiğini belirtiyor.

Bloomberg haberinde Borsa İstanbul’daki işlem hacminde yılın başından bu yana yüzde 13’lük yükseliş performansı gösterdiğini buna karşı Varşova borsasında bu oranın yüzde 15, Moskova Borsası’nın ise yüzde 27 olduğunu belirtiliyor. 

Bloomberg gelişmekte olan ülkelerde tek bir büyük piyasa oyuncusunun pazarı hareket ettirmesinin sürpriz olmadığını ifade ediyor. Özellikle Türkiye gibi sıcak parayla dönen bir ülkede bunun olağan olduğu vurgulanıyor.

'ZÜCCACİYE DÜKKANINDA FİL'

AK Portföy’den fon yöneticisi Kerem Baykal, herifin yaptığı işlemlere ilişkin “Züccaciye dükkanında fil var” diyor.  Baykal, "Oyundaki herkesten çok parası var. Borsayı her yere çekebilir" ifadesini kullanıyor.

‘Herif’in yaptığı işlemlere ilişkin Borsa İstanbul bir yorumda bulunmadı. Öte yandan Bloomberg son günlerde bir aracı şirket vasıtasıyla çok sayıda büyük şirket hissesi alımı yapıldığını belirtti. Fakat bu şirket Bloomberg’ün sorularını yanıtsız bıraktı.

Diğer büyük aracı kurumlar da müşteri bilgilerini paylaşamayacaklarını ifade ettiler.

TEB’in yatırım stratejisti Işık Ökte’ye göre yatırımcının kim olduğu değil. Ne olduğu önemli. Ökte: Bu adam yeni bir pazar keşfetti. Ve kendi şovunu çekiyor çünkü yeterince rekabet yok burada. Fakat şunu biliyoruz ki gelişmekte olan piyasalarda her zaman kasa kazanır.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • murat13 Mart 2016 09:58

  Adamın hasıymış. Bizim anadolu çomarlarına ders olsun. Küçücük hisselerde manipülasyon yapan herkes batsın bu adam yuzunden inşallah. Yürü be hintli kardeş ! Avare muuuu , uuu lallala

 • omerta12 Mart 2016 05:42

  %100 Türk bu arkadas ..( dısarıya çıkan belli paraları işleten birisi )

 • omerta12 Mart 2016 05:39

  yatırım finansman hiç ismi olmayan kurum son yıllarda çıktı piyasaya ..

 • hakikat11 Mart 2016 16:21

  Ne hikmetse avucumuzun içi kadar ufak olan piyasada 1,5 yıldır at koşturan birinin yeni deşifre olması manidar..bu servisi yapanın amacı nedir..başarılı bir operasyon yapıp paraları geldiği yeremi götürmek istiyor..

 • hacı 11 Mart 2016 16:06

  adam ne kadar vur kaççı varsa perişan etti hepsini bir iki kiş daha lazım böyle

 • hacı11 Mart 2016 15:34

  Abi yükseltesinde kim yükseltirse yükseltsin. Allah yükseltene bol versin, düşürene kazanç vermesin

 • MIKKIM11 Mart 2016 15:27

  HERİF ALLAH rızası için makina takım a.ş tahtasına gir,Manipulasyoncuların manipulasyoncu speklerin

 • ne biliyorsun açıkla11 Mart 2016 15:20

  Ve burası Türkiye biz genel olarak ne olduğunu biliriz ????

 • kenan11 Mart 2016 15:20

  herif lakaplı kişi,mal boşaltmaya başlarsa, felaket olur. spk acil olarak robot larla yapılan işlemleri yasaklamalı, herkes eşit şekilde yarışmıyor. haksızlık var.