E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor
05 Mart 2024 - 08:36 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Çanakkale'de Yenice merkezli 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çanakkale Valiliğinden depreme ilişkin yapılan açıklamada, ‘’İlimiz genelinde olumsuz durum meydana gelmedi.’’ denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, milli gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız.

MİT Başkanı Kalın, temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

JPMorgan, TCMB'nin faiz oranını Nisan ayında 500 baz puan daha artırarak %50'ye çıkarmasını bekliyor, kurum daha önce faiz artırımı beklemiyordu.

Citi: TCMB'nin duruşunu yılın ikinci yarısında veya daha önce gözden geçirmesine yol açabilecek bir senaryoyu tamamen göz ardı edemeyiz.

Goldman Sachs: Şubat enflasyon rakamı TCMB'nin faizi yükseltmesi riskini artırmakta.

EPDK Başkanlığına yeniden Mustafa Yılmaz atandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, ramazan ayı başlamadan önce Gazze'de 6 hafta sürebilecek geçici bir ateşkes anlaşmasına varılması konusunda ümitli olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, İsrail'in ağır bombardımanlarının devam ettiği Gazze'deki durumun "kabul edilemez" olduğunu, daha fazla gıda yardımına izin vermesi için İsrail'e baskı yapılacağını ifade etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, ABD Başkan Yardımcısı Harris'in Gazze'de acil ateşkes çağrısına destek vererek, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin harekete geçme zamanı geldi." dedi.

Atlanta Fed Başkanı Bostic: ABD ekonomisinin gücü göz önüne alındığında faiz oranlarını düşürmek için aciliyet yok.

SEC, BlackRock'ın spot ethereum ETF önerisine ilişkin kararını erteleyerek kamuoyundan geri bildirim istedi.

Apple, Türkiye fiyatlarına bir kez daha zam yaptı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Colorado Yüksek Mahkemesi'nin 6 Ocak Kongre baskını nedeniyle ABD eski Başkanı Trump'ın eyaletteki başkanlık seçimlerine katılamayacağı kararını reddetti.

Ne olacak?

• Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bugün saat 21.00'de Habertürk TV-Bloomberg HT ortak yayınına katılacak.
• Avrupa’da ve ABD’de bugün PMI verileri açıklanacak.
• Fed Başkanı Powell, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal İstikrar Komitesi'nde ve Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi'nde altı aylık para politikası sunumunu yapacak.
• Fitch’in Türkiye değerlendirmesini 8 Mart’ta yapması bekleniyor.

Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %2'nin üstünde kayıplar, 189 puan azalışla 8.907 seviyesinden tamamladı. Şubat ayına ilişkin beklenti üstü gelen enflasyon verisi sonrasında kağıt, KOBİ, yatırım ortaklıkları, gıda sektörleri endeksten pozitif ayrışırken, bankacılık, iletişim ve finansal kiralama faktoring sektörleri en çok değer kaybeden sektör grupları oldu.

Şubat ayında TÜFE, yaklaşık %4 olan konsensüs beklentilerin üstünde %4,5 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE, Ocak ayındaki %64,86 seviyesinden Şubat ayında %67,07 seviyesine yükseldi. Bizim beklentimiz aylık bazda %4, yıllık bazda %66,2 artış yönündeydi. Ücret artışlarına bağlı iç talebin artması, sepet kur tarafındaki %3’lük yukarı yönlü seyir ve gıda fiyatlarının artması enflasyonun yukarı yönlü seyrini hızlandırdı. Ara tatil ardından tekrar başlayan eğitim ile eğitim harcamalarının artması sonrasında eğitim grubu fiyat artışlarında en çok yükselen grup oldu.
Enflasyon verinden önce açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son yıllarda dünyada da Türkiye'de de enflasyonun önemli bir sorun olduğunu söyledi. Şimşek, "Ortaya koyduğumuz programla biz tekrar enflasyonu tek haneye indireceğiz." ifadelerini kullandı. Ayrıca Şimşek, ‘’ MTV'de düzenlemeyi aklımızdan bile geçirmedik’’ dedi.

MOGAN Enerji'nin ilk işlem tarihi belli oldu

 

Fiyat hareketi güçlü hisseler (05.03.2024)

 

Tüpraş'tan temettü kararı

 

JPMorgan ve Goldman'dan ABD hisse senetleri analizi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)