E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada alıcılı başlangıç bekleniyor
10 Mayıs 2024 - 08:16 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaretten beklentinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile samimi bir görüşme olduğunu aktardı.

Ticaret Bakanı Bolat, Washington'da ABD Ticaret Bakanı Raimondo ile bir araya geldi. Verimli bir görüşme gerçekleştirildiği belirtildi.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren TTK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edildi.

Pentagon: Şu anda İsrail'e yakın vadeli bazı güvenlik yardımlarını gözden geçiriyoruz.

San Francisco Fed Başkanı Daly, enflasyonun merkez bankasının hedefine dönmesinin daha fazla zaman alabileceğini söyledİ.

ABD Başkanı Biden yönetiminin önümüzdeki hafta içinde Çin'e gümrük vergilerine ilişkin kapsamlı bir karar açıklamaya hazırlandığı öne sürüldü.

Ukrayna istihbaratının suikast düzenleyeceği şüphesiyle Devlet Güvenlik Dairesi'nde görevli 2 kişiyi tutuklamasının ardından harekete geçen Zelenskiy, Ukrayna Devlet Güvenlik Dairesi Başkanı Rud’u görevden aldı.

BoE Baş Ekonomisti Pill, Para Politikası Komitesi üyelerinin daha fazla kanıta ihtiyaç duymalarına rağmen yakında faiz oranlarını düşürebileceklerinden daha emin olduklarını söyledi.

Ne olacak?

Yurt içinde İşsizlik Oranı ve Sanayi Üretim Endeksi bugün açıklanacak.
İngiltere’de büyüme verisi bugün açıklanacak.
ECB Toplantı tutanaklarının bugün açıklanması bekleniyor.
MSCI Endeks değişiklikleri 14 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi 2023 yılı Ekim ayından başlayıp tepelerin birleşmesiyle oluşan trendin geçtiğimiz haftalarda yukarı kırılmasıyla 10.000 seviyesi direnci kırılarak yeni bir yükseliş trendi içine girdi. Tarihi seviyelere hareket eden endekste yeni zirve seviyelerinin görülmesi yönündeki beklentilerimiz devam ediyor.
Piyasaların gözü dün yılın ikinci Enflasyon Raporu toplantısındaydı. TCMB Başkanı Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artışla %38’e güncellendiğini açıkladı. Üst bant ise %42 ile sabit kaldı. Enflasyonun öngörülerden yüksek geldiğini belirten Karahan, zirvenin Mayıs ayında %75 - 76 seviyesinde beklendiğini belirtti. Rezerv ve kur hedeflerinin olmadığı ifade eden Karahan, swap kanallarında yetkinin TCMB'de olmadığını bildirdi.
BoE politika faizini %5,25’te sabit bırakarak değişikliğe gitmedi. BoE Başkan Yardımcısı Ramsden ve kurul üyesi Dhingra faiz oranının mevcut %5,25 seviyesinden düşürülmesi çağrısında bulundu. Para Politikası Kurulu'nun diğer yedi üyesi ise enflasyonun düşeceğine dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söyleyerek değişiklik yapılmamasını tercih etti. Başkan Bailey ise, "Enflasyonla ilgili cesaret verici haberler aldık ve önümüzdeki birkaç ay içinde enflasyonun %2 hedefimize yaklaşacağını düşünüyoruz’’ dedi.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks yakın vade kontratı, önceki işlem günü 11.724 - 11.907 fiyat aralığında işlem görerek günü 11.817 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon 176 azalışla 263.817 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 11.802 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 12.000’in üstüne çıkmamız ilk aşamada 12.400 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 11.650 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 12.000 ve 12.200 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 11.650 ve 11.500 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 10/05/2024

 

BoE Baş Ekonomisti Pill: Daha fazla kanıta ihtiyacımız var

 

Cevdet Yılmaz: En büyük sorunumuz enflasyon

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)