E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada bankalar öncülüğündeki yükseliş eğilimi sürüyor---

Borsada bankalar öncülüğündeki yükseliş eğilimi sürüyor

Borsada bankalar öncülüğündeki yükseliş eğilimi sürüyor
24 Ağustos 2022 - 09:15 borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlaması bekleniyor.

Fed üyelerinden gelen açıklamalarda şahin tonun genel olarak korunması, Fed’in önden yüklemeli faiz artışlarını sürdüreceğine dair beklentiler ve bu haftaki Jackson Hole toplantısında şahin mesajların geleceğine dair beklentiler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Öte yandan Avrupa’daki enerji krizi ve resesyon endişeleri de önemli risk başlıkları olarak izleniyor. Borsa İstanbul’da ise bankalar öncülüğündeki yükseliş eğilimi devam ediyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek
• 17:00 ABD – Bekleyen Konut Satışları Önem: Orta

BIST-100 güne başlangıç

Fed’in önden yüklemeleri faiz artışlarını sürdüreceğine ilişkin öne çıkan beklentiler ve resesyon endişeleri risk iştahı ve riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor. Küresel hisse piyasalarında son günlerde satıcılı bir fiyatlama öne çıkıyor. BIST-100 Endeksi ise bankacılık sektöründeki alımlarla dün günü %1,93 oranında değer kazanımıyla 3.121,52 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sınırlı kayıplarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,11 – 18,12 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:55 itibariyle 18,12’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Bankacılık endeksinde dün %8’lere yaklaşan bir yükseliş yaşanırken, bankacılık sektöründeki alımlar BIST-100 Endeksi’ni de yukarı taşıyor. Endeks tarihi zirvesini 3.131,56 puana taşırken, 3.100 üzerinde tutunma korunduğu sürece yükseliş eğiliminin devamı beklenebilir. Zirve üzerinde 3.145 – 3.180 ve 3.200 seviyeleri kısa vadede direnç olarak izlenecek olup, devamında 3.200 – 3.250 bölgesi takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 3.100 seviyesi altında ağustos ayı başından itibaren etkili olan yükseliş kanalının alt bandına denk gelen 3.040 seviyesi destek olarak önem taşımaktadır. Yükseliş kanalının altına sarkmalarda satışların hız kazanabileceğini ve pozisyon azaltımının faydalı olacağını değerlendiriyoruz. 3.040 seviyesi altında 2.980 – 2.930 ve 2.892 fibo seviyesi gündeme gelebilir.

Petrol fiyatlarında yön arayışı

 

Demir cevheri fiyatı 1 haftanın zirvesinde

 

Dünya borsalarında kayıplar sürüyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)