E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada çakılan işlem hacmi---

Borsada çakılan işlem hacmi

Borsada çakılan işlem hacmi
11 Haziran 2024 - 08:39 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Euro Bölgesi’nde yatırımcı moralinin haziran ayında üst üste sekizinci ayda da arttığını, ancak blokta ekonomik toparlanmanın güçlükle ilerlediğini Sentix’i ankentinde gördük. Sentix’in euro bölgesi endeksi Mayıs ayındaki -3,6’dan Haziran ayında 0,3 puana yükseldi. Daha da önemlisi, Sentix, beklentilere ilişkin endeksin Mayıs’taki 7,8’den Haziran’da 10,0’a yükselerek “trendin önümüzdeki haftalarda devam edebileceğine dair bir miktar cesaret sağladığını” gösterdi. Bunlar güzel veriler ama iş artık siyasete kaydı.

Başkan Emmanuel Macron’un Avrupa Birliği oylamasında aşırı sağ tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından Otoriteyi yeniden tesis etmek için riskli bir kumar oynayan Macron, ilk turu 30 Haziran’da yapılacak parlamento seçimi çağrısında bulunmuştu. Pazartesi günü Fransız hisse senetleri ve tahvilleri değer kaybederken euro da düştü. Fransız devlet tahvili fiyatları da düşerek 10 yıllık borçlanma maliyetlerinin bu yılın en yüksek seviyesi olan %3,20’ye yükselmesine neden oldu.

Euro ve Avrupa borsalarında işlem yapan yatırımcıların sorusu, Marine Le Pen ve Jordan Bardella’nın Fransa parlamento seçimlerinde başarılı olmaları durumunda ne kadar radikal olacakları olmakta. Yatırımcıların bölgedeki risk iştahının bir ölçüsü olarak gördüğü Almanya ve İtalya borçları arasındaki fark da yaklaşık 140 baz puana çıkarak nisan sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Fransa da aşırı sağın olası parlamento seçimlerindeki büyük zaferinin, banka karlarına vergi getirilmesinin önünü açabileceğinin beklenmesi, Fransız borç verenlerin hisselerinin pazartesi günü bu kadar sert darbe almasının bir başka nedeni. Societe Generale’in ve BNP Paribas’ın borçlarının temerrüde karşı sigortalamanın maliyeti bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Asya borsaları da bu sabah, yatırımcıların Fransız sağ kanadın seçimlerdeki kazanımlarının ardından Avrupa piyasalarındaki yeni siyasi belirsizlikleri düşünmesi ve Fransa’da yapılan erken anketin bloğun bütünlüğüne ilişkin endişeleri yeniden canlandırmasıyla negatif ama dar bir aralıkta işlem görmekte. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,4 düşüşte. Eurostoxx 50 vadeli işlemleri de Pazartesi günkü gerilemenin ardından  %0,2 yükselirken, FTSE vadeli işlemleri %0,1 arttı.

ABD tarafında ise Piyasa şu ana kadar, Cuma günkü istihdam raporunun ardından ABD tahvil getirilerindeki artışa ve Fed’in faiz indirimine ilişkin beklentilerin geri çekilmesine karşı oldukça dirençli olduğunu kanıtladı ki, yatırımcılar bu yıl genişlemeye yönelik beklentilerini azaltmış ve şimdi Fed’in ilk faiz indirimini yalnızca Kasım ayında bekliyorlar. (Vadeli işlemler, Fed’in bu yıl için 37 baz puanlık genişlemeye gideceğine işaret ediyor; istihdam raporu öncesindeki 50 baz puandı.) Yarın açıklanacak olan Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Mayıs ayında %0,1 oranında zayıf bir artış göstermesi, ancak çekirdek endeksin %0,3 artması bekleniyor. Özellikle de çekirdek TÜFE’nin yarın yukarı yönlü sürpriz yapması durumunda riskler artacaktır.

Altın, ABD’deki faiz indirimlerine ilişkin piyasa fiyatlamalarındaki gerilemenin etkisiyle darbe aldıktan sonra, ons başına 2.306 dolarla bir ayın en düşük seviyelerinin hemen üzerinde işlem görürken, Petrol fiyatları Pazartesi günkü %3’lük yükselişini, çeşitli yatırım bankalarının yazın yakıt talebinin güçlü olduğu ve ABD’nin petrol rezervleri için potansiyel ham petrol alımları olabileceğine dair ipuçları vermesiyle pekiştirdi. Brent varil başına 81,59 dolardan, ABD ham petrolü ise varil başına 77,74 dolardan işlem görmekte.

Yurtiçinde ise Para politikasındaki duruşun üretim göstergelerine beklenenden daha sert şekilde yansımasıyla Sanayii üretimi Nisan ayında %5,3 aylık daralma kaydetti. Talep tarafından beklenen yavaşlama görülmese de; maliyetler ve finansman koşulları, kar marjları üretimi baskı altına almış ve aylık daralma genele yayılmış gibi.

BIST 100 endeksinde ise destekler vergi belirsizliği nedeniyle teker teker kırıldı ve 10k seviyenin altında kapanış yaptık. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın dün akşam yaptığı Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Sadece 10 binde 1’ler olur mu bunun tartışması var işlem ücreti olarak açıklaması da BIST100 endeksinde bayram öncesi baskının devam etmesine yardımcı olabilir ki işlem hacminde sert düşüş de buna işaret olarak değerlendirilebilir.

Yabancılar borsada hangi hisseleri alıyor?

 

Fiyat hareketi güçlü hisseler (11.06.2024)

 

Borsa günü 10 bin puanın altında tamamladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mali 11 Haziran 2024 09:30

    Binde bir işlem vergisi bile borsada işlem hacmini çökertir. Satışın asıl nedeni spk nın halka arzları, fakir halkın zenginlere para vermekte isteksiz kalması ve vergi tartışması.