E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor
03 Mayıs 2024 - 08:03 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Bloomberg’de yer alan habere göre Türkiye, İsrail ile tüm ticareti durdurması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Arjantin Merkez Bankası faiz oranını %50’ye düşürdü.

Ticaret Bakanı Bolat, son yıllarda salgın, savaş ve gerilimlerden dolayı dış ticarette korumacı bir anlayış olduğunu belirtti.

S&P, Fed’in faiz indirimi döngüsüne muhtemelen aralık ayında başlayacağının öngörüldüğünü bildirdi.

Ne olacak?

Yurt içinde TÜFE verisi bugün açıklanacak.
Yurt içinde PPK özeti yayımlanacak.
Ticaret Bakanı Bolat, Nisan ayı dış ticaret rakamlarını bugün açıklayacak.
ABD’de Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı açıklanacak.
S&P’nin bugün Türkiye değerlendirmesi açıklaması bekleniyor.
Çin’de ve Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. TCMB'nin politika faizini sabit tutup, ''Enflasyonda bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı'' mesajı verilmesi sonrasında gözler bugün açıklanacak Nisan ayı enflasyonuna çevrildi. Nisan ayında enflasyonun aylık bazda %3,5, yıllık bazda %70,3 artış bekliyoruz. Mayıs ayında doğalgaz fiyatlamalarındaki kat sayı nedeniyle enflasyonun %75'lere çıkması ardından ise Temmuz ve Ağustos aylarında baz etkisi ile enflasyonun sert geri çekilmesi bekleniyor.

S&P'nin bugün Türkiye'ye ilişkin değerlendirme yayımlaması bekleniyor. Anlık olarak S&P Türkiye'nin notunu B, not görünümünü ise Pozitif olarak değerlendiriyor. Belirtmemiz gerekir ki kredi derecelendirme kuruluşlarının yayımladıkları tarihlerde rapor yayımlama zorunlulukları da bulunmuyor. Yaklaşık bir yıl önce ekonomi yönetiminin değişmesi ile birlikte para ve maliye politikalarında da değişiklikler meydana geldi. Rasyonalite çerçevesi içerisinde başlayan adımların rakamlara da sirayet etmesi, yabancı algısı açısından Türkiye ekonomisine olan güvenin artmasına sebebiyet verdi. Özellikle TCMB Başkan değişikliği (Karahan - Erkan) sonrasında politikalarda değişiklik olur mu algısı yaratılmadan verilen mesajlar piyasaları rahatlattı. Enflasyonun kontrol altına alınamaması ile 2023'te karar metninde faiz artırımının sona erdiğine ilişkin mesajın tersine Mart ayında 500 baz puanlık faiz artırımı 'rasyonalitenin devamı' olarak anlamlandırılarak yabancı yatırımların ilgisini daha da fazla çekmişti. Ekonomi yönetiminin OVP program sonrasında 'görüşülmedik yatırımcı kalmayacak' açıklaması ile başlayan, yurt dışı ziyaretleri ile devam edilen, kredi derecelendirme kuruluşları ve yabancı kurumların Türkiye'ye ilişkin olumlu mesajları ile perçinlenen ekonomik güven durumu atılan adımların devamı ile daha da artacak görünüyor. Son olarak Fitch'in Türkiye notunu ve görünümünü yukarı yönlü revize etmesi sonrasında, ''politika tutarlılığındaki iyileşmenin sürdürülmesinin, Türkiye'nin kredi notu açısından olumlu olabileceğini'' bildirdi. S&P'den de Türkiye'nin kredi notunda yukarı yönlü revizyon beklemekteyiz.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks yakın vade kontratı, önceki işlem günü 11.719 - 11.897 fiyat aralığında işlem görerek günü 11.879 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon 11.027 artışla 257.914 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 11.124 seviyesinin üstünde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 12.150’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 12.350 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 11.450 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 12.050 ve 12.150 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 11.650 ve 11.450 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 03/05/2024

 

Fed faiz indirecek mi? İşte S&P'nin tahmini

 

SPK'dan 2 şirketin sermaye artırımına onay çıktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)