E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor
28 Mayıs 2024 - 09:01 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Yabancı sermaye girişleri beklentileri aştı.

EKK, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada ekonomide dengelenmenin ve güçlenen finansal istikrarın enflasyonla mücadeleye destek olduğu belirtildi. Cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görüldüğü bildirildi.

AB, Türkiye'deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar euroluk destek taahhüdünde bulundu.

ABD piyasaları, 100 yıl sonra T+1 takas sistemine geçiyor.

WSJ’de yer alan habere göre, Biden yönetimi müttefiklerine İran'la nükleer program konusunda karşı karşıya gelmemeleri için baskı yapıyor.

Cleveland Fed Başkanı Mester: Politika yapıcıların ekonomik gelişmelerin mevcut değerlendirmesini, bunların görünümü nasıl etkilediğini ve bu görünüme yönelik riskleri tanımlamak için daha fazla kelime kullanarak anlatının kontrolünü ele almaları tercih ederim.

Ne olacak?

• Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor.
• ABD’de FOMC üyesi Kashkari’nin konuşma yapması bekleniyor.
• Türkiye’de Cuma günü 1Ç24 GSYH verileri açıklanacak.
• TCMB Başkanı Karahan, 4 Haziran'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi, geçtiğimiz işlem gününü 20 puan azalışla 10.657 seviyesinden tamamladı. Jeopolitik gerginliklerin artması sonrasında endeksteki kar realizasyonları son üç işlem gününde endeksi baskıladı. ZK’lara ilişkin geçen hafta gelen güncelleme ile mevduat faizlerinin tekrar kısmi yükselişi endeksteki para çıkışlarını hızlandırdı. BİST100 endeksi gün %1,6 volatilitede 10.585 - 10.759 seviyeleri aralığında hareket etti. 10.400 seviyesinin üstünde kaldığımız sürece kısa vadeli olumlu havanın devam edeceğini düşünüyoruz.

Jeopolitik gerginliklerin artması BİST100 endeksini haftanın ilk işlem günü baskıladı. İsrail'in Refah'taki bir çadır kampını bombalamasının ardından onlarca Filistin’li yaşamını yitirdi. Bombaların hedefi olan ve aralarında çocukların da olduğu sivillerin, sosyal medyada paylaşılan görüntüleri, katliamın boyutunu gözler önüne serdi. Hamas, Filistinlilerin ayağa kalkması gerektiğini söylerken saldırıya dünyadan da çok sayıda tepki geldi.

Mayıs ayına ilişkin Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. TCMB yapılan açıklamaya göre imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1777 iş yeri tarafından Mayıs ayı İktisadi Yönelim Anketi'ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi. Anket sonuçlarına göre, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, Mayıs’ta geçen aya oranla 0,4 puan azalarak %76,3 oldu.

Günün önemli şirket haberleri 28/05/2024

 

Yabancılar borsada hangi hisseleri alıyor?

 

Yeo Teknoloji ve Mondi Turkey sorusu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )28 Mayıs 2024 12:25

    Eğer bugün borsa ekside kapatmaz ise eşekler gibi anırırım.....Dikatli olun beyler.durumlar sıkıntılı gibi.