E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor---

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor

Borsada hafif alıcılı başlangıç bekleniyor
28 Haziran 2024 - 08:06 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: (Kira gelirleri için %20 stopaj kesintisi iddiası) Şu anki çalışmamızda böyle bir şey söz konusu değil.

Yılmaz: (FATF Genel Kurul toplantısında gri listedeki Türkiye'nin durumunun ele alınması) Burada teknik herhangi bir sıkıntı yok, olumlu bir karar çıkacağına inanıyoruz.

TCMB, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'in bankalarca hesaplanacak kaldıraç oranı bulunan bankalara, ilave olarak zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik "Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma" başlıklı bölümünü yürürlükten kaldırdı. (Bu adımın bankaların elini rahatlatması bekleniyor.)

Pictet, yüksek enflasyonla mücadele konusunda ilerleme sağlaması nedeniyle Türkiye pozisyonlarını artırdığını açıkladı.

Biden ve Trump televizyonda karşı karşıya geldi. ABD Başkanı Joe Biden'ın münazara performansının ardından partisinin endişeli olduğu belirtiliyor. Guardian’a göre Biden'ın kısık sesi, dolambaçlı yollara sapma eğilimi ve cevaplarını bitirmekte zorlanması, Trump'ı yenme konusunda derin endişelere sevk etti.

Fed üyesi Bowman, enflasyon baskıları hala yüksek seyrederken Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesini desteklemeye hazır olmadığını yineledi.

IMF, ABD'de enflasyonunun 2025 yılında %2 hedefine döneceğini öngörüyor.

IMF Başkanı Georgieva, Fed’in politika faiz oranlarını en azından 2024 sonuna kadar mevcut seviyede tutması gerektiğini söyledi

Ne olacak?

•Gri Liste’nin bugün TSİ öğen saatlerinde açıklanması bekleniyor.
•ABD’de bugün PCE verileri açıklanacak.
•İran yeni Cumhurbaşkanı'nı 28 Haziran’da seçecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi, kısa vadede Mayıs ayında 11.000 seviyesini aşamamasının ardından, gelen kar realizasyonları ile 9.900’e kadar gerilemişti. Geçtiğimiz hafta ise Borsa'da işlem vergisinin rafa kaldırılması ve gri liste beklentileri ardından gelen tepki yükselişinin etkisi ile tekrar 11.000 sınırına yaklaşıldı. Endekste, yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Bugün TSİ öğlen saatlerinde gri listenin açıklanması bekleniyor. Türkiye’nin gri listeden çıkması durumu endekse katalizör etki yaratabilir.

TCMB, politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak %50 seviyesinde sabit tuttu. Böylece TCMB, üst üst üçüncü toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmemiş oldu. Merkez Bankası, aylık bazda enflasyon eğilimine vurgu yaparken, enflasyon kontrol altına alınana kadar sıkı duruşun süreceği mesajlarını verdi. 25 Temmuz 2024 ve 22 Ağustos 2024 olarak ilan edilen PPK toplantılarının tarihleri, TCMB Başkanı Karahan'ın ilgili tarihlerde G20 Maliye Bakanları – Merkez Bankası Başkanları Toplantısı ve Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'na katılacak olması nedeniyle, sırasıyla 23 Temmuz 2024 ve 20 Ağustos 2024 olarak değiştirildiği de açıklandı.

Yabancılar, geçtiğimiz hafta 158,3 milyon dolarlık hisse satarken, 34,5 milyon dolarlık DİBS aldı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 2,32 milyar dolar artışla 165,16 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 1,63 milyar Dolar arttı. KKM de haftalık bazda 35,7 mil[1]yar TL düşüşle 2,03 trilyon TL oldu.

TCMB, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'in bir maddesini yürürlükten kaldırdı

 

Yılmaz'dan 'enflasyon' mesajı: Tarih verdi

 

Borsa İstanbul'dan bir hisseye kredili işlem yasağı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)