E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
07 Haziran 2024 - 07:40 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye (Özbekistan ile) İkili ticaret hacmimizi 3 milyar doların üzerine çıkardık. İlk hedef 5 milyar dolar, ardından 10 milyar dolara çıkarmak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller: Türkiye, F-16 alımı için teklif ve kabul mektubunu imzaladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, finansal ve makroekonomik istikrarın güçlenirken, rezervlerin artmaya devam ettiğini belirterek “Uluslararası kaynak girişinin hızlanması, ihracat gelirlerimizin artması ve yurtiçi yatırımcının dövize yönelik talebinin azalmasıyla birlikte Merkez Bankası’nın rezerv biriktirme süreci hızlanmıştır” dedi.

İstanbul Havalimanı, yolcu sayısını en çok artıran ilk 5 havalimanı listesinde birinci sırada yer aldı.

ABD Hazine Bakanı Yellen, yapay zekanın finansal hizmetleri daha az maliyetli ve erişimi daha kolay hale getirmek gibi önemli fırsatları sunmasının yanı sıra, önemli riskleri de beraberinde getirdiğini bildirdi.

IMF Sözcüsü Kozack, ECB'nin faiz indirimine başlamasının yerinde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'da tartışmalara neden olan yabancı etkinin şeffaflığı yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ülkedeki üst düzey bazı yetkilileri ve siyasetçileri yaptırım listesine aldı.

NE OLACAK?

•Türkiye’de bugün Hazine Nakit Dengesi açıklanacak.
•ABD’de bugün Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı açıklanacak.
•Euro Bölgesinde bugün büyüme verileri açıklanacak.
•Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksi haftanın dördüncü işlem yatay bir başlangıcın ardından banka paylarındaki satış baskısıyla gün içerisinde zayıf bir seyir izledi. BİST100 endeksine dahil paylar arasında ULKER, ASELS, MIATK, SAS ve PETKM payları dün endeksi en çok yukarı taşıyan payların başında yer alırken, AKBNK, THYAO, KCHOL, TCELL, FROTO payları ise endeksi baskıladı.

Yurt içi tarafta, bu hafta borsa ve kripto piyasalara vergi söylentisi piyasaları karıştırdı. Borsa İstanbul, Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamalarından sonra rahatladı. Sonuç olarak Şimşek, bu konudaki bilgi kirliliğine son noktayı koyarak kazanca dayalı bir vergilendirme öngörmediklerini ifade etti.

Yurt dışında yerleşik kişiler piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 31 Mayıs haftasında 528,8 milyon dolar net hisse satışı yaptı, aynı hafta DİBS net alımları 94,1 milyon dolar oldu.

Yurt dışı tarafta, ECB, 5 yıl sonra ilk kez faiz oranını düşürdü. ECB, Euro Bölgesi için tüm zamanların en yüksek seviyesini gören mevduat faiz oranını düşürdüğünü açıkladı. ECB, 2025 yılı için büyüme tahminini %1,5'ten %1,4'e, 2025 yılı için %1,5'ten %1,4'e indirdi, 2026 yılı için yılı 1,6 olarak korudu. ABD tarafında ise bu hafta Nvidia S&P 500 ve Nasdaq Composite endekslerin hareketlendirirken, Nvidia'nın piyasa değeri 3 trilyon doların üzerine çıktı ve yapay zeka çipi tasarımcısı, dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu. Bugün için ABD tarım dışı istihdam verisi piyasalarda yakından izlenecek.

Günün önemli şirket haberleri 07/06/2024

 

Özerden Ambalaj yüzde 250 oranında bedelsiz kararı aldı

 

Borsa İstanbul 2 hisseye kredili işlem yasağı getirdi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • şerif taytıs07 Haziran 2024 08:34

    hala borsada bi şeler olcak beklemesinde olan garip kardeşlerim .ekonomi yönetiminin ekonomi programı hala yok.açıkladkları finansal datalar oda yıkım dataları.tüike göre** 38 olan efasonu 75 e çıkar sonra 50 ye falan düşcek bakın bakın düşüyo dicekler.hauhauhuahauh ülke tarihi en karanlık zamanını yaşıyor.